کرونا و تاثیر آن بر بازارهای مالی، بازارهای مالی به عنوان یکی از اصلی‌ترین و تاثیرگذارترین صنایع بر پویایی جامعه شناخته می‌شوند و قطعا هرگونه افت و یا رشد در این بازارها تاثیر ویژه‌ای در سطوح مختلف کشور خواهد داشت. در این مطلب به چگونگی جذب مخاطبین بازارهای مالی از طریق بازاریابی دیجیتال پرداخته شده است.

از اواخر سال ۲۰۱۹ و همزمان با شیوع بیماری کووید ۱۹ و به زبان عامیانه‌تر کرونا، بسیاری از صنایع در جهان با افت شدید تقاضا و کاهش فعالیت‌ها روبرو شدند. افت شدید بازارهای مالی تا جایی پیش رفت که از دوشنبه سیاه، ۱۹ مارچ ۲۰۲۰، نام برده شد و تزریق پول بیش از ۲۲۰۰ میلیارد دلاری دولت آمریکا نیز تنها به عنوان یک مسکن عمل کرد.

آیا با رفتن کرونا، رکود بر اقتصاد جهان حاکم خواهد شد؟

با وجود گذشت مدت طولانی از حضور این ویروس، بازارهای مالی تاکنون نتوانسته‌اند از پس شرایط سخت به خوبی برآیند و کماکان روند بیمارگونه خود را طی می‌کنند. بازارهای مالی در کشورهای مختلف به تناسب وضعیت خود، تصمیمات متفاوتی را اتخاذ کردند ولی با اینحال در مجموعه روند کلی مثبتی را تجربه نکرده‌اند.

در این بین انگل گوریا، مدیرکل سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، بیان داشت: در ماه‌های آینده برخی از اقتصادهای بزرگ جهان وارد رکود می‌شوند و سال‌ها طول می‌کشد آسیب اقتصادی کرونا جبران شود.

وضعیت این‌ روزهای بازارهای مالی ایران

و اما در این بین، بازارهای مالی در ایران در مسیر دیگری قدم برمی‌دارد. این بازار در روز ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، توانست شاخص ۸۶۴ هزار واحدی را ثبت کند و روند مثبت خود را با شیب بسیار مناسبی طی می‌کند. این مساله سبب شده است تا بخش بسیار زیادی از مردم که دارای سرمایه‌های کم، متوسط و حتی زیاد هستند به سمت این بازار مالی گرایش پیدا کرده و نسبت به سرمایه گذاری در بازار بورس اقدام کنند.

بازاریابی دیجیتال در بازارهای مالی

با اینحال هنوز بخش وسیعی از جامعه، با خدمات شرکت‌های مالی، سرمایه‌گذاری و مشاوره آشنایی ندارند و می‌بایست با فعالیت‌های اطلاع‌رسانی درست، نسبت به هدایت درست این افراد به ریل مناسب با بودجه و اهداف این مخاطبین عمل شود. در این بین بدلیل ضریب نفوذ اینترنت در کشور، در حال حاضر بیش از ۸۰٪ است، فعالین بازارهای مالی می‌بایست با تمرکز بر دارایی‌های دیجیتال خود با تولید محتوای خلاقانه، جامع و هدفمند متناسب با نیاز مخاطب هدف خود، سعی در جذب این افراد کنند.

در این بین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات در بازارهای مالی، می‌بایست ابتدا به بررسی دقیق و همه‌جانبه زیرساخت‌های دیجیتال خود بپردازند. پس از آن و بر اساس شناختی که از مخاطب خود بدست آورده‌اند، باید نسبت به طراحی پیام متناسب با رسالت خود و هدف مخاطب اقدام کرده و در نهایت این پیام را در کانال‌های اطلاع‌رسانی شرکت از قبیل وب سایت، اینستاگرام، تلگرام، لینکداین، اپلیکیشن و … منتشر کند.

جهت انتشار محتوا، باید کلمات کلیدی مرتبط با بازارهای مالی را به دقت و از طریق ابزار مرتبط و بررسی روند جستجوی مخاطبین انتخاب نمود.

فعالین بازارهای مالی به این مساله نباید اکتفا کنند. باید ضمن انتشار زمان‌بندی شده فعالیت‌ها، اصول انتشار را رعایت کرده و نسبت به تحلیل رفتاری مخاطبین در قبال محتوای منتشر شده نیز اقدام کنند. جهت بررسی میزان مفید بودن محتوای تولیدی، باید از ابزار تحلیلی از قبیل گوگل آنالایتیکس استفاده کنند.

آژانس بازاریابی موترانا با بهره بردن از تیم حرفه‌ای و کارآزموده در کنار تجربه همکاری طولانی‌مدت با شرکت‌های فعال در بازارهای مالی از قبیل کارگزاری مفید و هلدینگ نواندیشان بازار سرمایه، آماده ارائه خدمات بازاریابی در صنعت مالی است.