یکی از ابزار بسیار مهم در دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات دیجیتال، اینستاگرام است. اینستاگرام در سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرد و ناگهان مانند طوفانی فراگیر شد. امروزه اینستاگرام به صورت ماهانه ۱ میلیارد کاربر فعال دارد و روزانه در حدود ۵۰۰ میلیون استوری به اشتراک گذاشته می‌شود. با توجه محدودیت‌های استفاده ازتبلیغات دیجیتال در فیس بوک و تلگرام به دلیل فیلترینگ، در ایران صاحبان صنایع برای آگاهی‌رسانی به مشتریان و مخاطبان خود از این پلتفرم برای تبلیغات دیجیتال استفاده می‌نمایند.

  • ۶۰٪ از کاربران اینستاگرام بالغ هستند.
  • ۲۵ میلیون پروفایل بیزنس فعال وجود دارد.
  • ۸۰٪ کاربران اینستاگرام حداقل یک بیزنس را دنبال می کنند. این در حالی است که ۷۲٪ از آنها اعلام نمودند که کالایی را که در این پلتفرم مشاهده کرده بودند خریداری نمودند.

حتما در خصوص تغییر الگوریتم‌های اینستاگرام شنیده‌اید. اما در این مقاله به وجه سرگرم‌کننده‌تری می‌پردازیم.

نکات اینستاگرامی برای کسب و کارها:

چگونه نرخ درگیرسازی با مخاطب را بالا ببریم؟

در این مقاله به نکاتی در خصوص افزایش نرخ درگیر سازی برند شما، با مخاطب می پردازیم. در اینستاگرام می‌توانید از نزدیک با احساسات، نظرات و عقاید مشتریان نسبت به خدمات یا محصولاتتان، آشنا شده و ارتباط برقرارکنید. ساده ترین کار این است که تصویری درست از خود به مخاطب نشان دهید و چیزهایی که برایتان اهمیت دارد که مشتریانتان در موردتان بدانند و همچنین مواردی که همسو با علایق مخاطب شماست را نمایش دهید.

عکس:

یکی از پر حجم ترین آپلود ها در اینستاگرام محسوب می شود. سازمان‌ها جهت نشان دادن دستاوردهای خود، اطلاع رسانی در خصوص محصولات، شرایط عرضه، اتمسفر سازمانی و … تصاویری را در صفحات بیزینسی خود منتشر می‌کنند. عکس هایی که نشان دهنده حال و هوای برند یا معرفی و آگاهی رسانی به مخاطبان هستند. عکس‌ها می‌توانند کاملا غیر جذاب یا گمراه کننده باشند. پس بهتر است دقت بیشتری در انتشار عکس ها به خرج دهید.

عکس های پشت صحنه:

در شرکت‌ها و سازمان‌ها، ایجاد حس وفاداری و نزدیکی در مشتریان و مخاطبان بسیار حائز اهمیت است. برای مثال : عکسی از فضای کاری در یک روز عادی، از همکاران مشغول به فعالیت، یا عکس هایی از خط تولید یا فضای کارگاهی برای آشنایی و شناخت بیشتر مخاطبان با سازمان یا شرکت.

برای مثال : شرکت فیروز با انتشار عکس‌هایی از فعالیت‌ها، کارکنان و مدیران، مخاطبان زیادی را با پیشینه شرکت  فیروز آشنا کرده است.

پست های آموزشی:

این دسته از پست ها بر روی آموزش تمرکز دارند ،حال آموزش می‌تواند، درست کردن چیزهای کوچک یا یک مبحث تحصیلی و ….باشد. می‌تواند عکس یا ویدئو یا موشن باشد. اما معمولا این دسته جزو پر طرفدار ها قرار دارند.  برای مثال: شرکت کاله دستور پخت و نکات آشپزی را بیان می‌کند.

فعالیت اینفلوئنسر‌ها/سلبریتی‌ها:

اینفلئنسرها/سلبریتی‌ها معمولا به افراد تاثیر گذاری اطلاق می‌شود که حجم زیادی دنبال کننده دارند و بعضا نظرات آنها برای مخاطبانشان بسیار مهم است.  برای مثال: تبلیغات در صفحه رامبد جوان

پست های انگیزشی:

یک پست انگیزشی معمولا شامل یک عکس ساده همراه متنی الهام بخش و یا ویدئویی با یک نریشن جذاب و گیرا است. این پست ها مخاطبانتان را تشویق کرده  و ارزش برند شما را بالا می برند. سعی کنید حداقل ماهی یک بار از این گونه پست ها منتشر کنید.مثال:موسسه آموزشی سارای

بررسی مداوم سلایق مخاطبین:

جهت بالابردن نرخ درگیرسازی مخاطب، لازم است تا بطور مداوم نسبت به تحلیل و بررسی سلایق مخاطبین و ترندهای بازار اقدام کنید.  با دنبال کردن ترندها و همچنین علایق مخاطبینتان به خوبی می‌توانید نرخ درگیرسازی مخاطب را ارتقاء دهید.

پست‌های مناسبتی:

­­منتشرکردن عکس، ویدیو و یا متنی در خصوص تبریک و یا اطلاع رسانی این روز های خاص می‌تواند حس نزدیکی به مخاطبین را افزایش دهد. البته برخی از این روزها همگانی و عمومی هستند و برخی با کسب و کار شما ارتباط بیشتری دارند.. باید توجه داشته باشید که با اعلام این روزها که در سال تعدادشان کم هم نیست اینستاگرام برند خود را تبدیل به تقویم نکنید. مثال: پست تبریک عید آژانس بازاریابی موترانا

نکاتی در خصوص نحوه کپشن نویسی:

شاید یک عکس گویای هزاران کلمه باشد اما کپشن نویسی بسیار اهمیت دارد. زیرا همانطور که عکس، تصویر برند شماست، متنها نیز صدای برند شما هستند.

عجله نکنید، اصلا لازم نیست این کار خیلی سریع انجام شود، کمی فکر کنید و از دوستان و همکاران تان نظر بپرسید و در نتیجه متنی را انتخاب کنید که بدون توجه به لحن برند شما بتواند ساده و بدون پیچیدگی منظور را به مخاطب برساند.

  • کپشن ها باید حداکثر دارای  ۲۲۰۰ کاراکتر باشند ولی بهتر است کپشن انتخابی بیش از ۲۵۰ کاراکتر نباشد.
  • کاربران فقط می توانند ۳ تا ۴ خط اول هر عنوان را مشاهده کنند. برای دیدن بقیه آنها باید بر روی More … کلیک کنند. به همین دلیل، مهمترین مطالب را در ابتدای عنوان قرار دهید تا همیشه قابل مشاهده باشد.
  • حتما در بخشی از متن کپشن مخاطبانتان را تشویق کنید و در واقع نوعی فراخوان دهید تا پست های شما را Like کنند.
  • اگر میخواهید بازدید وب سایتتان هم افزایش پیدا کند، کافیست در کپشن، مخاطبان را به لینک Bio هدایت کنید.
  • لحن خود را پیدا کنید ، لحن شما نشان دهنده شخصیت برند شماست.

اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا نیازمند مشاوره و خدمات دیجیتال مارکتینگ هستید، کافیست با ما در آژانس بازاریابی موترانا تماس حاصل فرمایید.