همانطور که در بخش نخست مطلب ۱۱ نکته برای داشتن یک وب‌سایت خوب و کارآمد بیان شده بود وب‌سایت‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین دارایی‌های دیجیتال بر شمرده شده و قطعا به دلیل افزایش روزافزون ضریب نفوذ اینترنت در بین جوامع بشری، نقش بسزایی در توفیق و یا عدم توفیق یک کسب‌و‌کار بالاخص در فضای دیجیتال دارند.

لذا ضروری است که به گونه‌ای طراحی وب سایت خود را انجام دهیم که این نقطه تماس با مخاطب، به بهترین شکل (از لحاظ بصری،  اطلاعات تجاری، محتوا، فنی و …) نیاز مخاطب را برطرف نماید.

در ادامه به ۵ ویژگی دیگر طراحی وب ‌سایت جهت داشتن یک وب سایت خوب و کارآمد اشاره می‌کنیم:

 • طراحی مسیر ساده و کارآمد برای کاربران

پیدا کردن جهت و مسیر درست برای کاربران، از قابلیت‌های مهم طراحی وب سایت می‌باشد. سادگی منو باعث می‌گردد تا کاربر به راحتی بتواند موارد مورد نیاز خود را در وب‌سایت شما پیدا کند و در صفحات سایت گم نشود.

سعی کنید تا حد امکان منوی وب‌سایت خود را ساده و محدود طراحی کنید. یک منوی کشویی و مسیرهای فرعی در یک وب‌سایت بزرگ با بخش‌ها و صفحات زیاد می‌تواند تاثیر بهتری در کاربر داشته باشد.

طراحی مسیر بیشتر از بهینه سازی منو می‌تواند وابستگی مخاطب را با سایت به همراه داشته باشد و المانهای دیگری نیز تاثیر گذارند که به چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

 • داشتن یک المان جستجوی خوب در وب‌سایت
 • روش‌های مختلف برای رسیدن به محتواهای وب‎‌سایت برای مثال داشتن بخش‌های محبوبترین‌ها، ۱۰ مورد برتر، تازه‌ترین‌ها و …
 • صفحات ۴۰۴ شخصی سازی شده
 • لینک‌های خوب بین صفحات داخلی
 • داشتن هدر و فوتر با اطلاعات مناسب
 • رسیدگی مداوم و خوب به خطاهای سایت

رسیدگی مداوم به خطاها، از فاکتورهای بسیار مهم برای داشتن یک وب‌ سایت خوب و کارآمد می‌باشد. اما متاسفانه جزء مسائلی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. رسیدگی مداوم و صحیح به خطاها و برطرف کردن آنها در لایه کدها، باعث تضمین داشتن یک سایت عالی و عاری از مشکلات می‌باشد که در نهایت رضایت . بیشتر کاربران را در پی خواهد داشت. برای مشاهده خطاهای سایت می توان به وب سایت GT METRIX مراجعه نمود.

 • کدنویسی تمیز و استفاده از منابع معتبر

طراحی وب سایتی که از استانداردهای درست و منابع معتبر بهره برده باشد، معمولا قوی‌تر و قابل اعتمادتر است. همچنین این وب‌ سایتها قدرت لود بهتر دارند و معمولا با انواع مرورگرها سازگارتر بوده و در صورت مشاهده شدن خطا در آنها، یافتن و حل کردن مشکلات بسیار سریع‌تر و آسان‌تر اتفاق می‌افتد.

 • طراحی ظاهر و استفاده از رنگ‌های متضاد

در نظر گرفتن تضاد رنگی مناسب بین پیش‌زمینه و محتواهای وب‌ سایت از اصولی است که نباید نادیده گرفته شود. این تضاد رنگی به شرطی که برای چشم کاربران خسته کننده نباشد باعث می‌گردد تا توجه کاربر به مطالب بیشتر جلب شده و خواندن متن برای کاربر بسیار آسان‌تر و جذاب ‌تر گردد.

 • فرم های قابل استفاده و تعاملی

فرم‌ها از فاکتورهای بسیار مهم در طراحی وب‌ سایتها به خصوص وب ‌سایتهای تجاری می‌باشند. این فرم‌ها امکان تعامل را برای کاربران ایجاد می‌کنند و به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا بتوانند اطلاعات کاربران خود را به راحتی به دست آورند.

جهت رسیدن به نتیجه مطلوب باید اطمینان حاصل کنید که فرم‌ها به راحتی در دسترس کاربران قرار دارند.

در اینجا به چند نکته در خصوص بهینه سازی فرم‌ها اشاره شده است:

 • سعی کنید توضیحات هر بخش کاملا شفاف و صحیح باشد.
 • اصول طراحی صحیح در فرم‌ها رعایت شود.
 • تعداد بخش‌‌ها را به حداقل برسانید.
 • پس از اتمام تکمیل فرم، پیامی به مخاطب ارسال کرده و یا نشان دهید.

نتیجه

کارآمدی و راحتی استفاده کاربر در موفقیت یک وب‌سایت نقش اساسی دارد. کارآمدی وب‌سایت به شما کمک می‌کند تا یک تجربه عالی برای مخاطب بسازید و این شانس موفقیت شما را بسیار بالا می‌برد.

هر چه کاربر در صفحات وب‌سایت شما راحتتر باشد و اطلاعات مورد نیاز خود را راحتتر به دست آورد، بیشتر به شما مراجعه می‌کند. این یکی از عواملی است که یک وب سایت با طراحی حرفه‌ای را از بقیه جدا می‌کند.

ما در آژانس بازاریابی موترانا، با مطالعه دقیق هر صنعت و بررسی ویژگی‌های مخاطبین هدف، خدمات ویژه‌ای را در طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت براساس اغنا رضایت‌مندی و دست‌یابی به تجربه جذاب برای مشتری، ارائه می‌کند.