افت ۶۹ درصدی واردات خودروهای سواری

بنا بر اطلاعات منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران در دوره ۳ ماهه بهار ۱۳۹۷، تعداد ۶.۷۵۳ دستگاه خودروی سواری به کشور وارد شد و این درحالی بود که در دوره مشابه سال پیشین، عدد واردات برابر با ۲۱.۶۳۷ دستگاه بود که نشان از افت ۶۹ درصدی در میزان واردات خودروهای سواری است.

با توجه به دستورالعمل های جدید دولت در خصوص واردات خودرو از یک سو و نوسانات شدید ارزی از سوی دیگر، این بخش از بازار با آشفتگی زیادی همراه بود که متعاقب آن تعدیل نیرو در شرکتهای واردکننده خودرو سواری دیده شد.

در ۳ ماهه نخست سال ۱۳۹۷، هیوندایی بر رتبه اول قرار گرفت و با وجود کاهش ۱۳ درصدی در این دوره در قیاس با مدت مشابه توانست بیش از ۵۰ درصد از واردات را به خود اختصاص دهد. در حالیکه در سال گذشته، در بازه ۳ ماهه اول سال ۱۳۹۶، تنها ۱۹% از بازار به این برند تعلق داشت.

نکته جذاب این دوره ۳ ماهه، ورود ۲ برند جدید به بازار خودروهای سواری وارداتی است. دو برند جدید پریمیوم MINI و Borgward با وجود زمان دشوار عرضه، توانستند حضور مناسبی در بازار داشته باشند.

car import chart, brands چارت واردات خودرو به تفکیک برند

از دلایل اصلی افزایش سهم بازار این برند کره ای، کاهش شدید واردات برندهای رنو، تویوتا، میتسوبیشی، سانگ یانگ و لکسوس می باشد. برندهایی که هر یک در سال پیشین توانسته بودند بخش بزرگی از تقاضای موجود در بازار را به خود تخصیص دهند.

متاسفانه بدلیل عدم شفافیت در اطلاعات منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، مدل برخی از محصولات وارد شده امکان تشخیص ندارد و قریب به ۶۵۰ دستگاه خودرو در این دسته قرار گرفتند. همانطور که در گزارشات پیشین نیز اشاره شده بود، این روند عدم شفافیت که از سال ۱۳۹۶ و همزمان با بسته شدن سامانه ثبت سفارش آغاز شده بود ادامه خواهد داشت.

در این بازه زمانی ۸۳% محصولات وارداتی به ۳ مبدا کره جنوبی، امارات و عمان اختصاص داشت.

Car import decrease, state چارت واردات خودرو به تفکیک کشور

مجموعه موترانا این آمادگی را دارد تا با تحلیل دقیق بازار و ارائه گزارشات زمان بندی شده از واردات و تولید خودروهای سواری و تجاری، به کارآفرینان و مدیران این حوزه خدمات مشاوره مدیریت ارائه نماید.

مطالب مرتبط

ارسال پیام