پس از تصمیمات اتخاذ شده توسط وزارت صمت و ممنوعیت واردات خودروهای سواری به کشور از یکسو و خروج آمریکا از برجام که منجر به تعلیق فعالیتهای برندهای مطرح صنعت خودروسازی در ایران شد، از اواخر اردیبهشت سال جاری، رشد چندبرابری قیمت کلیه خودروهای وارداتی و برخی از برندهای تولیدی از قبیل مزدا بودیم.

افزایش 3 برابری نرخ ارز در طی 3 ماه اخیر، منجر به جهش قیمتی محصولات وارداتی شد تا جاییکه محصولات اقتصادی پیشین، در جایگاه خودروهای پریمیوم قرار گرفتند.

ارتقای پله ای قیمت خودروهای وارداتی به شکلی بود که محصولات چینی وارد شده به کشور، در رده قیمتی قبلی خودروهای کره ای بودند و کره ای ها و ژاپنی های اقتصادی به سطح محصولات پریمیوم آلمانی و فرانسوی وارد شدند.

در نهایت خودروهای پریمیوم سابق از قبیل مرسدس بنز و BMW با افزایش شدید قیمتی در سطح محصولات لوکس عرضه شدند.

در شرایط فعلی خبر مربوط به آزادسازی قیمت گذاری خودروهای تولیدی، شوک دیگری را به بازار وارد کرد. با توجه به بازار انحصاری خودروهای تولیدی در ایران، در اختیار تولیدکنندگان بودن قیمت گذاری این گروه از محصولات، با توجه به تجربیات پیشین، در نهایت منجر به افزایش بهای فروش خودرو خواهد شد.

در صورت ماندن در شرایط فعلی، ممنوعیت واردات و نرخ ارز پرنوسان، در ماه های آتی، چالش های فراوانی پیش روی بازار خودرو ایران خواهد بود. مشکلاتی از قبیل بیکاری، کاهش توان خرید مشتریان، عدم ارائه خدمات پس از فروش مناسب و ….. به زودی گریبانگیر صاحبین کسب و کار، فروشندگان محصولات، ارائه دهندگان خدمات پس از فروش و در نهایت مشتریان خواهد شد.

ما در موترانا  به واسطه تجربه طولانی مدت حضور در صنعت خودرو و بهره بردن از تیم استراتژیک، ایده پرداز و اجرایی قوی، آمادگی داریم تا مشاوره های مدیریتی در حوزه های بازاریابی، فروش، CRM،CEM را به بهترین شکل ممکن ارائه دهیم.

علی شکوهی، کارشناس صنعت خودرو