بازاریابی یا مارکتینگ فرایندی است که در هر شرایط خوب یا بد بازار می­تواند برای شما و کسب­وکارتان سودمند باشد اما امکان دارد این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه؟

شما شاید جز آن دسته افرادی باشید که فکر کنید زمانی که تحریم اتفاق می­افتد باید کسب و کار خود را کوچک یا تعطیل کنید اما ما به شما در ادامه این مطلب خواهیم گفت که شما در اشتباه هستید!

بهتر است با یک مثال شروع کنیم: همانطور که همه مردم ایران در جریان قرار دارند، با توجه به تحریم‌های اعمال شده نسبت به کشور ایران، بازار فعلی به طور مقطعی دچار رکود شده است که امکان دارد بسیاری از کسب‌وکارها را تحت تاثیر خود قرار دهد.

شرکت ایرانی « آماده لذیذ » یک شرکت پیشگام در زمینه‌ی مواد غذایی است. هدف این شرکت فراهم کردن خوردنی‌ها در انواع بسیار گوناگون برای مردم است، تا بتوانند در تمامی وعده‌ها از آن استفاده کنند.

با توجه به مطالعات میدانی که در بازار کنونی صورت گرفته است، نشان می‌دهد این شرکت ضمن معرفی دو برند تجاری از محصولات خود با نام‌های الیت و کوپا، با هوشمند کردن استراتژی‌های خود توانسته است تا از فرصت‌های موجود در بازار بهترین استفاده را داشته باشد و با پر کردن خلا محصولات خارجی، در شرایط فعلی تا حدود ۳۰ درصد افزایش فروش را تجربه کند.

همانطور که خواندید یکی از مسائلی که باعث ایجاد رکود اقتصادی می­شود، تحریم است و این قابل انکار نیست ولی می‌توان با استفاده از استراتژی‌های جدید بازاریابی، تحقیقات بازار و مشورت با خبرگان این حوزه، آینده اقتصادی و تجاری کسب‌وکار خودتان را بهبود دهید.

طبیعی است که در دوران رکود صاحبان کسب ‌و کارهای بزرگ و کوچک با الویت‌بندی هزینه‌های خود به سمت صرفه جویی‌های اقتصادی در صنعت خود پیش می‌روند !

بعضی از کسب و کارها احساس می‌کنند که با کاهش بودجه‌ تبلیغات و بازاریابی خود می‌توانند صرفه‌جویی کنند و دوران رکود را پشت سر بگذارند.

افزایش بودجه بازاریابی و تبلیغات هنگامی که همه در حال کاهش دادن آن هستند یا میزان فروش شما کاهش پیداکرده است کاری غیرمعقول به نظر می‌رسد، اما تاریخ جهان نشان داده است که شرکت‌ها و برندهای زیرک با هوشمند سازی فعالیت‌های بازاریابی و افزایش بودجه خود در این زمینه، پس از این دوره بحرانی موقعیت بهتر و موفق‌تری داشته‌اند.

درک این موضوع تقریباً ساده است: چرا که حتی در زمان رکود و سختی بازار نیز مردم دست از هزینه کردن بر‌نمی‌دارند و حتی در پی بدست آوردن فرصت‌ها و موقعیت‌های بهتری هستند.

 زمانی که یک شرکت‌ فعالیت بازاریابی و تبلیغاتی خود را کم می‌کند یا بودجه آن را قطع می‌کند باعث می‌شود تا رفته رفته در ذهن مردم حذف شود؛ حتی اگر بطور کامل این اتفاق رخ ندهد، بطور ناخواسته شک و شبهه‌ای را وارد ذهن مشتری می‌کند که برند مورد علاقه آن‌ها در حال ضعیف و محو شدن است که در نتیجه این حرکت امکان دارد مشتریان دائمی به سمت رقیب که در حال پررنگ‌تر شدن است گرایش پیدا ‌کنند.

در طول دوران رکود مشتریان وفادار مهم‌‌ترین و پایدارترین منبع رشد جریان نقدینگی شرکت به شمار می‌روند. بازاریابی و مارکتینگ نیز یک فعالیت ضروری برای کسب درآمد از مشتریان کلیدی و سایرین است.

پس به سادگی می‌توان نتیجه گرفت کاهش بودجه فعالیت‌های بازاریابی یک برند در هر شرایط اقتصادی و بازار مصادف است با از دست دادن درآمد خوب.

ما در موترانا با بهره‌گیری از تجربیات چندین‌ساله و گران‌بهای متخصصین بازاریابی و مارکتینگ آماده همکاری با شما در حوزه‌های استراتژی بازاریابی، تحقیقات بازار هستیم تا بتوانیم برند تجاری شما را از رقیبانتان متمایز و شما را به تنهایی برنده رقابت در بازار‌های تجاری کنیم.

آژانس بازاریابی موترانا با بهره‌گیری از تیم متخصص و تجربه‌های موفق در زمینه بازاریابی، می‌تواند با هوشمند کردن کسب‌وکار شما آن را توسعه دهد و با مشاوره‌های هدفمند، سودمند و حرفه‌ای باعث پیشرفت برند شما شود.