• ناهماهنگی میان پلتفرمهای دیجیتال و رسانههای انتخابی شما

یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدامات در برندینگ، سازگار بودن است. داشتن یک برند سازگار به مخاطبان و مشتریان حس اطمینان و راحتی می‌دهد که می‌تواند تصویر قابل درکی از خود در ذهن مخاطب ایجاد کند.

یک برند حرفه‌ای با هماهنگی بین وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات خود و همچنین سازگار کردن آن‌ها با یکدیگر می‌تواند در بازار رقابتی، در نزد مخاطبان بیشتر مورد اعتماد مخاطبان باشد.

  • تغییرات بیش از حد روندهای طراحی و نادیده گرفتن ذهنیت مخاطب

هم‌ سو بودن با آخرین روندهای طراحی یک حرکت بسیار جذاب و دوست داشتنی است که باعث می‌شود به مشتری یا مخاطب خود نشان دهید که برند شما همگام با سلیقه و علاقه آن‌ها و جامعه در حال حرکت است. شما باید به عنوان صاحب یک کسب‌و‌کار، سریع باشید و از آخرین روندهای طراحی الهام بگیرید و خود را منحصر به فرد کنید اما نکته اصلی اینجاست که نباید بیش از حد به این قضیه وابسته باشید زیرا تغییرات ناگهانی و زیاد باعث می‌شود در ذهن مخاطب غیر واقعی به نظر برسید و اعتماد آن‌ها کمتر شود.

  • تغییرات ناگهانی استراتژیهای کارآمد فعلی برای پیشرفت سریعتر

بهتر است این مورد را با یک مثال توضیح دهیم؛ برند معروف پوشاک GAP در سال ۲۰۱۰، لوگوی مربع مانند کلاسیک خود را به طور کاملا متفاوت تغییر داد.

 سخنگوی شرکت گپ در آن زمان هدف از این تغییر اساسی را عوض‌کردن ذهنیت مخاطب از برند کلاسیک آمریکایی به برندی مدرن، جذاب و هیجان‌انگیز بیان کرد اما متاسفانه آن چیزی که آنان انتظار داشتند، اتفاق نیفتاد.

شاید بتوان گفت دلیل اصلی این شکست این است که پس از طراحی مجدد، آن چه در ذهن مخاطب جای گرفت برندی غیر قابل اعتماد و بی‌ثبات بوده است.

این تغییر، در کمتر از یک هفته، واکنش های بسیاری را در اینترنت به همراه داشته و شرکت را مجبور کرد تا به لوگوی برند قبلی خود بازگشته و دوباره تمام  پوشاک را به همان لوگوی آبی رنگ ابتدایی تغییر دهند.

این مثال به ما نشان می‌دهد که استراتژی‌های موفق و ارزش محوری خود را شناسایی کنید و در زمان تغییر و برندسازی مجدد همواره آن ها را در ذهن داشته باشید تا با برندینگ جدید از آن‌ها دور نشوید تا مخاطبان خود را از دست ندهید.

  • انتخاب نام تجاری یا لوگوی نامناسب با محصولات، خدمات و اهداف تجاری شما

خیلی از کسب‌وکارها در ابتدا نام‌هایی را برای خود انتخاب می‌کنند که امکان دارد در طول مسیر قربانی نام‌های تجاری خود شوند. هنگامی که نام برند خود را انتخاب می‌کنید باید به محصولات و خدمات شما مرتبط باشد تا ارزش و نیت کسب‌وکار شما را به درستی منعکس نماید.

متاسفانه زمانی که نام تجاری برند یا لوگوی شما مبهم باشد و از لحاظ مفهومی با خدمات، محصولات و اهداف سازمانی شما در یک راستا و مرتبط نباشد، شما را ناسازگار و غیر قابل اعتماد به مخاطب نمایش می‌دهد.

  • جهانی عمل کردن بدون در نظر گرفتن الزامات فرهنگی

زمانی که شعار تبلیغاتی خود را طراحی می کنید، باید بدانید که مردم دنیا از آن چه برداشتی خواهند کرد.

امکان دارد که شما در حال حاضر در سطح بین‌المللی فعالیتی ندارید و در آینده در راستای توسعه بازار، نگاهی به این بازارها داشته باشید پس لازم است که بدانید مردم دنیا با شنیدن نام یا شعار تبلیغاتی شما چه فکری خواهند کرد زیرا ممکن است که به طور مثال در جای دیگر دنیا معانی نامناسبی در پی داشته یا تهاجمی و ضد فرهنگی باشد.

یکی از مثال‌های مشهور از برندسازی در سطح دنیا شرکت پپسی است که با شعار تجاری خود در چین تبلیغ کرد : “پپسی شما را به زندگی بر می گرداند”.

متاسفانه ترجمه مستقیم این پیام تبلیغاتی در چین  معنی “پپسی اجداد شما را از قبر باز می گرداند” می‌دهد که برای مردم چین ذهنیت منفی ایجاد کرد.

یکی از نکات مطرح در بحث مارکتینگ این است که می‌گویند > جهانی فکر کن، محلی عمل کن>. این جمله به ما می‌خواهد بگوید که هیچ رویکرد و روشی وجود ندارد که کمک کند نام یا شعار تبلیغاتی که ما انتخاب می‌کنیم برای همه جا مثبت و تاثیرگذار باشد.

پس فقط باید به این فکر کنیم که اگر بخواهیم روزی در عرصه بین‌المللی فعالیت کنیم باید مشکلات احتمالی را بررسی و نسبت به آن برنامه‌ریزی کنیم ولی در شرایط فعلی فقط مهم هست که در عرصه محلی خوب اقدام کنیم و نیم نگاهی به عرصه بین‌المللی داشته باشیم.

ما در آژانس بازاریابی موترانا با بهره‌گیری از تجربیات چندین‌ساله و گران‌بهای متخصصین بازاریابی و برندینگ آماده همکاری با شما در حوزه‌های برندسازی و استراتژی بازاریابی هستیم تا بتوانیم برند تجاری شما را در بازار‌های تجاری مطرح کنیم.