بهترین و حرفه‌ای‌ترین تیم‌های بازاریابی در یک سازمان نیز گاهی اوقات به تنهایی توانایی ایده پردازی و اجرای برخی از فعالیتهای دیجیتال مارکتینگ را ندارند. آژانس‌های بازاریابی دیجیتال به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا استراتژی‌های آنلاین خود را گسترش داده و دارایی‌های دیجیتال خود را از طریق SEO، تولید محتوا، شبکه‌های اجتماعی و … بهینه کنند.

دلایل زیادی برای همکاری با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. برخی سازمان‌ها نیاز دارند که تمام فعالیت‌های دیجیتال خود را برون‌سپاری کنند و برخی فقط نیاز به تقویت تیم دیجیتال مارکتینگ داخلی خود دارند. از طرفی حوزه بازاریابی دیجیتال به قدری پویا و در حال تغییر است که هر سازمانی نیازمند یک مشاور در این حوزه است. مشاوری که همیشه از این تغییرات آگاه بوده و بهترین استراتژی بازاریابی دیجیتال را پیش روی آن سازمان قرار دهد.

یکی از اصول مهم در حوزه دیجیتال مارکتینگ مسئله‌ی سعی و خطاست. زمانی که شما یک آژانس دیجیتال مارکتینگ را به عنوان پارتنر و شریک تجاری درکنار خود دارید، فعالیتی که شاید به تنهایی یک سال زمان نیاز دارد تا به استراتژی درستی برای آن دست یابید، با کمک مشاورِ دیجیتال در زمان بسیار سریعتری و روشی موثر به نتیجه‌ی مطلوب خواهد رسید. همچنین در این حالت آژانس دیجیتال مارکتینگ شما بر روی به‌روزترین استراتژی‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال برای شرکت شما متمرکز می‌شود و شما می‌توانید با خیال راحت به سایر فعالیت‌های خود بپردازید.

خطوط قرمز در انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ

جستجو برای یافتن بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارتان آسان است اما در صورتی که در گام اول بتوانید با توجه به برخی خطوط قرمز گزینه‌های خود را محدود کنید. برای مثال توجه به سه نکته مهم در خصوص یک آژانس دیجیتال مارکتینگ ضروری است:

  • وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی: اگر یک آژانس بازاریابی دیجیتال نتواند نظر شما را از طریق وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی خودش جلب کند، چگونه می‌تواند برای کسب‌وکار شما این کار را انجام دهد؟
  • ارتباطات: یک آژانس باید به خوبی با شما در ارتباط باشد. به ایمیل‌ها یا تماس‌های تلفنی شما پاسخگو باشد و جلسات ساختاریافته و منظمی را مقرر کنند.
  • سابقه و مشتریان: یک آژانس دیجیتال مارکتینگ باید دارای سابقه کار مشخص و شفافی باشد. برای مثال کمپین‌های موفق یک آژانس بهترین راه برای اثباتِ مناسب بودن آن آژانس برای شماست.

سوالات کلیدی در انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ

در گام بعدی، پس از محدود کردن گزینه‌های بالقوه جهت انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکار خود، لازم است تا ارتباطات عمیق‌تر و نزدیک‌تری با گزینه‌های باقی مانده برقرار کنید. در این گام باید جلسات کاری منظمی مقرر کنید و در آن جلسات به بررسی سوالاتی کلیدی بپردازید. در اینجا به نمونه‌ای از این نکات اشاره می‌کنیم:

  • آژانس مورد نظر چه KPI هایی (شاخص های ارزیابی عملکرد) برای اندازه‌گیری میزان موفقیتِ فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارتان در نظر گرفته است؟

KPI ها برای اندازه‌گیری میزان موفقیت کمپین‌ها و فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ بسیار حیاتی هستند. آژانس شما باید با توجه به اهداف تجاری شما، مجموعه‌ای از KPI های منعطف مناسبی برایتان تعریف کرده و شما را در رسیدن به آن‌ها کمک کند.

  • سیستم گزارش‌دهی آن‌ها به شما چگونه است؟

شما نیاز به آژانسی دارید که در هر بازه زمانی که نیاز دارید (هفتگی، ماهانه، سه ماهه و…) گزارش‌های لازم را به شما ارائه دهد.

  • ROI پیش‌بینی شده برای کسب‌وکار شما چه مقدار است؟

آژانس‌ها باید بازگشت سرمایه مورد انتظار و دوره زمانی آن را مشخص کنند. همچنین بهتر است از آن‌ها بخواهید که این دست پیش‌بینی‌ها را با توجه به تجربه‌های موفق قبلیشان به شما اثبات می‌کنند.

  • آیا آژانس‌ها قسمتی از فعالیت‌های خود را برون‌سپاری می‌کنند؟

گاهی آژانس‌ها برخی از فعالیت‌های خود را برون‌سپاری می‌کنند. باید بررسی کرد که آیا تیم‌هایی که با آژانس همکاری می‌کنند قابل اعتماد هستند. همچنین بهتر است که شرکت‌ها و فریلنسرهایی که با آژانس دیجیتال مارکتینگِ شما همکاری می کنند تجربه‌های موفقی در گذشته داشته باشند.

  • تخصص یک آژانس دیجیتال چیست؟

برخی شرکت‌های دیجیتال مارکتینگ در حوزه هایی خاص متخصص هستند. زمینه‌هایی مانند SEO، شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا، خرید رسانه و… . به همین خاطر حتی گاهی اوقات می‌توان دو یا سه آژانس دیجیتال مارکتینگ که هرکدام در حوزه‌ای متخصص هستند را انتخاب کرد تا با هم همکاری کنند.