تولید محتوا قدرتمندترین سلاح در بازاریابی درونگرا یا همان Inbound Marketing است و مانند سایر ابزارهای مارکتینگی اگر استراتژی موثری برای آن داشته باشید نتیجه بهتری را خواهید گرفت.

بلاگ‌ها، کمپین‌های ایمیلی، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، ویدئو، اینفوگرافیک و بسیاری دیگر از انواع محتواها نشان می‌دهند که محدوده قلمرو محتوا بسیار وسیع و گسترده است.

در این مقاله به 6 اصل مهم در تولید محتوا می‌پردازیم که از اصول پایه‌ای برای بازاریابی محتوا به شمار می‌روند و توجه به آن‌ها برای همه سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که قصد دارند در قلمرو بازاریابی محتوا ورود کنند بسیار ضروری است.

  • تقویم محتوا داشته باشید.

تهیه تقویم و زمان‌بندی برای تولید و انتشار محتوا که قابل اشتراک با همه اعضای تیم باشد بسیار لازم است. این تقویم امکانی فراهم می‌کند که همه اعضای تیم بدانند باید چه محتوایی در چه زمانی و از طریق چه کانالی منتشر شود.

  • مخاطبان خود را دسته‌بندی کنید.

جهت اطلاع از اینکه چه محتوایی تولید کنید تا بازدید مناسبی را بدست آورد باید بدانید این محتوا مختص کدام دسته از مخاطبان فعلی یا بالقوه شماست. بررسی ویژگی‌های دموگرافیک مخاطبانتان نقطه شروع خوبی برای تولید محتواست.

آن‌ها را بر اساس ویژگی‌هایی مانند سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و درآمد گروه‌بندی کنید. صد البته که باید فراتر از این عمل کنید و با اطلاعاتی که در دست دارید رفتار و اولویت‌های ذهنی مخاطبانتان را کشف کنید.

  • محتواها و کانال‌های ارتباطی متنوعی داشته باشید.

رویکرد متنوع‌سازی برای تولید و انتشار محتواها می‌تواند شما را در رسیدن به هدفتان از بازاریابی محتوا کمک شایان توجهی کند. برای مثال کسب‌وکارهای B2B به طور متوسط از 13 تاکتیک مختلف برای بازاریابی محتواهایشان استفاده می‌کنند.

اگر شما فقط یک نوع محتوا (مثلا بلاگ) تولید کنید و فقط از طریق یک کانال(به عنوان مثال وب سایتتان) آن را منتشر کنید، فقط با این یک تاکتیک از تاثیرات بالقوه محتوایتان تا حد زیادی کاسته می‌شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که از کانال‎های مناسبی انواع محتواهایتان را منتشر کنید. برای مثال پیام‌رسان‌ها یا اینستاگرام محل مناسبی برای انتشار ویدئوهای با حجم و زمان زیاد نیستند.

برای این ویدئوها بهتر است از آپارات استفاده کنید. یا برای محتواهایی که نیاز به درگیری مخاطبان دارند از اینستاگرام استفاده کنید زیرا از راه‌های مختلفی مانند لایک، کامنت و دایرکت مخاطبان را درگیر می‌کند.

همچنین کسب‌وکارهای B2B باید توجه زیادی به لینکدین و توئیتر داشته باشند که مکان مناسب‌تری برای آن‌هاست و مخاطبانشان صاحبان دیگر کسب‌وکارها هستند.

  • ثابت قدم باشید.

محتواهای پایدار درگیری مخاطبان را به همراه دارد. پایدار بودن فقط به این معنی نیست که به صورت منظم آن‌ها را منتشر کنید. بلکه باید ویژگی‌هایی مانند لحن، زبان و کیفیت محتواهایتان را نیز ثابت نگه دارید.

یک چک لیست برای استایلِ (لحن، زبان، پیچیدگی) محتواهایتان داشته باشید. این چک لیست در کنار تقویم محتوا شما را در رسیدن به هدفِ تولید و انتشار محتواهای پایدار کمک می‌کند.

  • SEO را فراموش نکنید.

دخیل کردن یک برنامه‌ریزی دقیق برای SEO در کنار تولید محتوا، می‌تواند شگفتی بزرگی برای ترافیک وب‌سایت شما به ارمغان آورد.

یک استراتژی خوب برای سئو، برنامه‌ریزی دقیق برای کلمات کلیدی، به کارگیری عکس‌های مناسب و با کیفیت، تنظیم دقیق URL و متادیسکریپشن‌های مناسب، از جمله عواملی هستند که می‌تواند ترافیک وب‌سایت و CTR سایت شما را بالا ببرد.

  • تست، تحلیل و بهینه سازی کنید.

اگر عملکرد محتوای خود را تحلیل و بررسی نکنید نمی‌توانید به ترافیک مورد نظرتان برای آن محتوا دست یابید. تست A/B می‌تواند یک روش مناسب برای پیدا کردن بهترین محتوا باشد که بیشترین ترافیک را برای شما به همراه دارد.

چه چیزهایی را باید تست کنید؟ تقریبا هر چیزی مربوط به محتوایتان که بر رفتار کاربران شما تاثیر می‌گذارد نیاز به تست و تحلیل دارد. فاکتورهایی مانند عناوین جذاب، اندازه محتوا، تصاویر، سرعت وب‌سایت، صفحات فرود، Call to Action و … .

زمانی که کشف کنید چه نوع محتواهایی با چه ویژگی‌هایی شما را بیشتر به هدفتان نزدیک می‌کند تولید محتوایتان اثربخش‌تر و استراتژی تولید محتوایتان واضح‌تر خواهد شد.

آژانس بازاریابی موترانا با بهره‌گیری از تیم متخصص و تجربه‌های موفق برندینگ، در زمینه دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوا و ….. یکی از پیشگامان در ارائه تمامی خدمات حوزه دیجیتال و مشاوره به کسب و کارهای مختلف در صنایع گوناگون است.