بهینه‌سازی نرخ تبدیل یا همان Conversion Rate

نرخ تبدیل یا همان Conversion Rate یکی از شاخص‌های مهم در فعالیتهای پیشبرد فروش سازمانها به خصوص در حوزه دیجیتال مارکتینگ است که باید به طور مستمر پایش شده و بهبود یابد.

بالا بودن نرخ تبدیل به آن معناست که تعداد بیشتری از مخاطبان شما همان کاری را انجام دادند که شما آن‌ها را به آن کار ترغیب کرده‌اید.

این کار می‌تواند خرید یک محصول باشد یا ثبت اطلاعات و یا ثبت نظرات. نرخ تبدیل بالا در صفحات فرود مخاطبان به عوامل زیادی بستگی دارد که در این مقاله به ۳ مورد از مهمترین عوامل اشاره خواهیم کرد.

سرعت وب‌سایت

در دهه‌های پیش افراد صبر و حوصله بیش‌تری در استفاده از اینترنت داشتند. زیرا در آن زمان بهترین سرویس اینترنت سرویس dial-up بود و تنها اتصال به اینترنت چندین دقیقه زمان نیاز داشت.

اما امروزه بیشتر افراد به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و توقع دارند که هر صفحه و  وب‌سایتی را در کسری از ثانیه بر روی صفحه مانیتور خود مشاهده کنند.

سرعت پایین یک وب‌سایت باعث خواهد شد افراد زیادی از دیدن وب‌سایت شما یا صفحات بیشتر در وب‌سایت شما منصرف شوند.

آن‌ها یا اصلا وارد وب‌سایتتان نمی‌شوند یا پس از ورود به سرعت آن را ترک می‌کنند. بنابراین برای داشتن نرخ تبدیل بالا، سرعت بالای وب‌سایت یکی از عوامل بسیار ضروری است.

اینکه شما یک سایت پویا و داینامیکی داشته باشید بسیار ارزشمند است، اما باید اطمینان حاصل کنید که متریال زیادی بر روی آن بارگذاری نشود، چرا که این امر سرعت وب‌سایت شما را پایین می‌آورد.

شما می‌توانید با ابزارهای زیادی سرعت صفحات وب‌سایت خود را بسنجید، یکی از ساده‌ترین آن‌ها Google Developer PageSpeed Insights است.

شما به راحتی URL وب‌سایت خود را به این ابزار می‌دهید و سپس به سادگی امتیاز سرعت وب‌سایتتان را خواهید دید. امتیاز 85 و بالاتر امتیازهای نسبتا خوبی است.

طراحی صفحات وب سایت و صفحات فرود

طراحی مناسب وب‌سایت و صفحات فرود، به طور واضح در بالابردن نرخ تبدیل موثر است. حتی گاهی اوقات تغییر کوچکی می‌تواند تاثیر زیادی بر کلیک کردن مخاطبان و بالا بردن نرخ تبدیل بگذارد.

نباید صفحات وب‌ساییتان خیلی شلوغ و بی نظم باشد چرا که باعث می‌شود مخاطبانتان اطلاعات اصلی را از دست بدهند و به قسمت‌هایی که باید کلیک کنند توجه نکنند.

اگر صفحه فرود شما مربوط به یک محصول است باید دقیقا به صورتی باشد که مخاطب خلاصه‌ای از اطلاعات ضروری در مورد محصول موردنظر را دریافت کرده و در نهایت به خرید آن اقدام کند.

یکی از راه‌های هوشمندانه برای بهبود طراحی صفحات وب‌سایت، تست A/B است. در واقع شما با تغییر کوچکی در یک از اِلمان‌های یک صفحه، دو ورژن از صفحه مورد نظر طراحی می‌کنید.

سپس برای اینکه بدانید کدام یک از این صفحات نرخ تبدیل بالاتری دارد این دو صفحه را به صورت رندوم بر روی وب‌سایتتان بارگذاری می‌کنید تا متوجه شوید کدام صفحه نرخ تبدیل بالاتری توسط مخاطبانتان دارد.

هدف‌گذاری برای کلمات کلیدی مناسب

برای بالا بردن نرخ تبدیل لازم است کمی هم به قبل از ورود مخاطبانتان به وب‌سایت و صفحات ورود توجه کنید. چه مخاطبانی باید به وب‌سایتتان وارد شوند؟

این موضوع با استفاده از برنامه‌ریزی کلمات کلیدی تعیین می‌شود. مثلا اگر می‌خواهید محصولی را در صفحه فرود مورد نظر بفروشید، باید ببینید مخاطبان برای خرید آن محصول چه کلمات کلیدی جستجو می‌کنند.

وقتی مخاطبان می‌خواهند محصولی را بخرند نسبت به حالتی که فقط به دنبال اطلاعاتی در مورد آن محصول هستند، کلمات دقیق‌تر و متفاوت‌تری را سرچ می‌کنند.

شما می‌توانید کلماتی مانند “قیمت”، “خرید”، “فروش” را به کلمات کلیدی خود بیفزایید. برای مثال زمانی که مخاطبان با کلماتی مانند “کمترین قیمت” یا “حداقل قیمت” جستجو می‌کنند یعنی به احتمال زیاد به دنبال خرید یک محصول هستند.

از آنجا که نرخ تبدیل برای همه کسب‌وکارها بسیار مهم است همواره به دنبال بهینه‌سازی مستمر آن هستیم. حتی کمترین افزایش در نرخ تبدیل می‌تواند درآمد خوبی برای کسب‌وکار شما به ارمغان آورد.

با استفاده از نکاتی که در این مقاله به آن پرداخته شد می‌توان نرخ تبدیل وب‌سایت و صفحات ورود خود را به میزان خوبی افزایش دهید.

آژانس بازاریابی موترانا با بهره گیری از متخصصین حوزه بازاریابی دیجیتال، خدمات بهبود دارایی های دیجیتال را با بهترین کیفیت ارایه می نماید.