در این مطلب قصد داریم 3 چالش بزرگ در قلمرو دیجیتال مارکتینگ را با هم بررسی کنیم. هر کدام از این چالش‌ها می‌تواند باعث اشتباهات جبران‌ناپذیری گردد.

چالش اول: بهترین نقطه شروع برای تحلیل اطلاعات کجاست؟

اطلاعات شفاف و گسترده در بازاریابی دیجیتال همواره امکان بهینه‌سازی کمپین‌‍‌ها و فعالیت‌های بازاریابی را فراهم می‌کنند. اما مکررا پیش می‌آید که حجم و تنوع زیاد اطلاعات ما را سردرگم کرده و باعث می‌شود که ندانیم از کجا آنالیز اطلاعات را شروع کنیم. در قلمرو دیجیتال در هر قدم از هر فرآیند، از تولید و اجرای یک تبلیغ تا دست‌یابی به کلیک و محاسبه نرخ تبدیل(Conversion Rate)، همه اطلاعات به صورت شفاف موجود و آماده تحلیل است. حال به این فکر کنید که چقدر این اطلاعات زیاد و گسترده است؟ دسترسی داشتن به همه اطلاعات موجود می‌تواند ما را دچار دردسر کند. آیا در قدم اول تحلیل‌هایمان را از نرخ تبدیل شروع کنیم؟ یا در ابتدا بر روی اطلاعاتی مانند Heat Map یا Time on page یا Bonus Rate تمرکز کنیم؟

یک استراتژی مناسب برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از انبوهی از اطلاعات کنید این است که در ابتدا همه آمار و اطلاعات را نادیده بگیرید!! درعوض با این شروع کنید که به دنبال یافتن پاسخ چه سوالی هستید یا می‌خواهید چه فرضیه‌ای را تست کنید. سپس زمانی که مسیر ذهنی مشخصی پیدا کردید، می‌توانید به راحتی مبفهمید که از تحلیل چه اطلاعاتی باید شروع کنید.

چالش دوم: به همه حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ به صورت یکپارچه توجه کنید.

به عنوان یه متخصص بازاریابی دیجیتال، شما دامنه وسیعی از مسئولیت‌ها را دارید که البته همه در زیر یک چتر واحد تعریف می‌شوند. تعدادی از این مسئولیت‌ها را می‌توان در اینجا نام برد: بهینه‌سازی موتورهای جستجو، تبلیغات Paid Search در موتورهای جستجو، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی نرخ تبدیل. برنامه‌ریزی برای تک‌تک این مسئولیت‌ها به صورت مستقل نسبتا ساده به نظر می‌رسد، اما توجه و برنامه‌ریزی برای همه این حوزه‌ها در قاب یک تصویر واحد کار ساده‌ای نیست.

این موضوع را می‌توان به صورت واضح در بهینه‌سازی موتورهای جستجو و تبلیغات Paid Search در موتورهای جستجو مشاهده کرد. هر دوی این موارد بر پایه برنامه‌ریزی کلمات کلیدی و عباراتی است که کاربران و مخاطبان شما در گوگل جستجو می‌کنند. برای مثال شما می‌دانید کدام کلمه کلیدی بیشترین تعداد کلیک در تبلیغات Paid Search را بدست می‌آورد ولی در حالت عادی رتبه خوبی در گوگل ندارد. سپس برای بالا آوردن رتبه خود در نتایج گوگل برای آن کلمه کلیدی با استفاده از تبلیغات AdWords Google تلاش می‌کنید. همچنین شما نیاز به محتوای مناسب برای آن کلمات کلیدی نیز دارید، در نتیجه باید به طور منظم با مسئول SEO در ارتباط باشید.

ابتکار عمل شما در دیجیتال مارکتینگ باید همسو با سیاست‌های تولید محتوا، مدیریت شبکه‌های اجتماعی و بهینه‌سازی وب‌سایت شما باشد. برای مثال یک عبارت کلیدی که زیاد جستجو می‌شود و نرخ تبدیل بالایی در تبلیغات Paid Search دارد، می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای تولید محتوا در تیم SEO باشد. همچنین این محتوا می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی نیز مورد استفاده قرار گیرد، جایی که محیط ایده‌آلی برای درگیری مخاطبان است و این درگیری، موضوعات، عبارات و کلمات کلیدی جدیدتری نیز به شما معرفی می‌کند.

چالش سوم: آژانس دیجیتال مارکتینگِ خود را با اهداف و استراتژی بازاریابی خود همسو کنید.

بسیاری از دپارتمان‌های مارکتینگ در یک سازمان فعالیت‌های دیجیتال خود را با کمک یک آژانس دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهند. در این شرکت‌ها باید به این نکته توجه شود که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ فقط در حیطه فعالیت خودشان متخصص هستند و نه در حوزه فعالیت کسب‌وکار شما. این بدان معناست که برای فعالیت کارآمد در دنیای دیجیتال، آژانس‌ها باید به خوبی با کسب‌وکار شما، بازار فعالیت شما، و اهداف شما آشنا شوند. یک آژانس دیجیتال مارکتینگ ممکن است کاملا متخصص در حوزه تبلیغات  Google AdWords یا تولید محتوا باشد ولی اگر مخاطبان هدف شما را نشناسد و استراتژی مارکتینگ شما را نفهمد، نمی‌تواند کمپین‌ها و تبلیغات شما را به بهترین وجه ممکن بهینه‌سازی کند.

بنابر‌این باید اطمینان حاصل کنید که آژانس شما با اهداف کسب‌وکارتان کاملا همسو است و نه فقط با KPIهایی که تعریف شده است. آژانس دیجیتال مارکتینگ باید به صورت منظم، هفتگی، ماهانه و سه ماهه در مورد عملکردش به شما فیدبک مناسبی دهد و شما را مطمئن کند که استراتژی و اهداف شما را دنبال می‌کند.

در نهایت می‌توان گفت که راهکارهای مقابله با این سه چالش بزرگ در دنیای دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا از اشتباهات بزرگ اجتناب کنید. به یاد داشته باشید، باید اطلاعاتتان را هدفمند تحلیل کنید، به همه حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ به صورت یکپارچه توجه کنید، و مطمئن شوید که آژانس دیجیتال شما کاملا اهداف و استراتژی بازاریابی کسب‌وکار شما را می‌فهمد.

مجموعه موترانا این آمادگی را دارد تا با تحلیل دقیق داراییهای دیجیتال سازمانها و طراحی راهکارهای نوین بازاریابی دیجیتال، خدمات متفاوتی را به کارآفرینان و صاحبین کسب و کار ارائه نماید.