امروزه، برندها در سرتاسر جهان و تقریبا در هر صنعتی از بحران متمایزسازی رنج می‌برند. به نظر می‌رسد هر بار که یک برند “چیزی” جدید و متمایز را کشف می‌کند، دیگر رقبای آن به سرعت آن “چیز” را برای برند خود کپی می‌کنند. خطوط هوایی، بیمه، تاکسی‌های آنلاین و سفارش غذای آنلاین تنها مثال‌های کمی از کسب وکارهایی هستند که برندهای مشابه و گاهاً یکسان زیادی در آن‌ها وجود دارد؛ برندهایی که نمی‌توان تمایز مشخصی بین آن‌ها قائل شد. دلیل اصلی این اتفاق تنها یک نکته است: برندها فراموش کرده‌اند چرا و چگونه برند خود را متمایز کنند.

در این بلاگ به این موضوع می‌پردازیم که چرا متمایزسازی برندها اهمیت زیادی دارد و همچنین برندها چگونه می‌توانند به این هدف دست پیدا کنند.

طبق تحقیقات انجام شده بر پایه گزارش  WPP and Millward Brown با عنوان “BrandZ Top 100 Global Brands” که هرساله منتشر می‌شود، “متمایزسازی” یکی از مهمترین و شاید مهمترین عامل موفقیت برندهاست. در این تحقیقات 100 برند برتر دنیا از سال 2006 تا 2015 مورد مطالعه قرار داده شدند؛ 50 برند اول در این لیست به طور میانگین امتیاز 139 را در متمایزسازی دریافت کرده‌اند، در صورتی که 50 برند بعدی با اختلاف زیاد امتیاز 96 را کسب کرده بودند.

البته اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که متمایزسازی برندها ایده اصلا جدیدی نیست. این موضوع مسلما یکی از اصولی است که برندهای مدرن بر مبنای آن‌ها پایه‌ریزی شده‌اند. اما نکته‌ای که در عین واضح بودن، بسیار زیاد از سوی برندها نادیده گرفته می‌شود این است: زمانی که مشتریان و مخاطبان برند شما، نمی‌توانند تمایزی بین برند شما و رقیبتان قائل شوند، آن‌ها تصمیمات خریدشان را عمدتاً بر اساس قیمت می‌گیرند. بنابراین در این بازار رقابت بر سر قیمت بالا خواهد گرفت و شرکت‌ها باید قیمت‌ها و در نتیجه حاشیه سود خود را بسیار پایین بیاورند و در نهایت سودآوری کاهش خواهد یافت.

همچنین قابل پیش‌بینی است در چنین فضایی که مشتریان قادر به تمایز قائل شدن بین برندها نیستند، وفاداری به برند نیز در پایین‌ترین حد خود خواهد بود. پیامد منفیِ این موضوع کاهش درآمد، کاهش سهم بازار و توانایی کمتر برندها برای بقا در این بازار پرچالش است.

اما! خبر خوب این است که برندها می‌توانند این شرایط یکنواخت و غیر متمایز را از بین ببرند؛ چطور؟ در صورتی که بدانند چه چیزی به معنای تمایز است. در ادامه 5 استراتژی برند را به شما معرفی می‌کنیم، که با پیش گرفتن آن‌ها می‌توانید تمایز معناداری برای برند خود ایجاد کنید.

  • با جایگاه‌یابیِ(Positioning) برندتان شروع کنید!

همه برندها نیاز دارند تا جایگاه منحصربفردی برای جذب مشتریان داشته باشند و این جایگاه باید برای سهامداران نیز قابل درک باشد. همه ابعاد برند، محصولات، خدمات و تجاربی که به مشتری ارائه می‌شود باید ریشه در این جایگاه‌یابی داشته باشند. مرسوم است که می‌گویند برند باید حول مزایایی که به مشتریان ارائه می‌کند، شکل بگیرد؛ به بیان دیگر یک برند “چه چیزی” برای مشتریان به ارمغان می‌آورد. اما باید بدانید سوال “چه چیزی” تنها یکی از راه‌هایی است که به جایگاه‌یابی برند کمک می‌کند. امروزه، راه ها و مثال‌های متعددی وجود دارد که به جایگاه متمایز برای برند شما می‌انجامد.

برای مثال، برند Red Bull، پیرامون سوال “چه کسی” شکل گرفته است: جوب این سوال شخصیتی فعال و موفق را به تصویر می‌کشد. تعداد بی‌شماری از نوشیدنی‌های انرژی زا در جهان وجود دارند اما Red Bull  روش مختص به خود را برای مرتبط ساختن برند خود به مشتریانش دارد و راه متفاوتی را نیز دنبال می‌کند.

  • تجربه جدیدتری به مشتریانتان ارائه کنید!

تجربه مشتری از دیگر ابعاد برند است که در طول سالیان، یکنواخت شده است. به محض اینکه برندی تجربه جدیدی(مانند دلیوری رایگان یا تحویل فوری و یک روزه محصول) به مشتریانش ارائه می‌کند، سایر برندها به سرعت آن را کپی کرده و برای برند خود ارائه می‌کنند. با این حال تجربه مشتری هم مانند جایگاه یک برند باید متمایز و مختص به خود باشد.

بسیاری از شرکت‌ها تصور می‌کنند تنها یک تجربه مشتری بهینه وجود دارد و همه برندها باید این تجربه را برای مشتریانشان ایجاد کنند. اما در واقعیت اینطور نیست. زیرا همواره افراد مختلف، به دنبال برندهای مختلف هستند؛ در واقع آن‌ها به دنبال یک چیز یکسان نیستند و خواهان تجارب مختلفی هستند. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که اصلا چه دلیلی دارد مشتریان تجربه یکسانی را در برندهای مختلف جستجو کنند؟! جواب مشخص است، هیچ دلیلی!

آژانس بازاریابی موترانا با بهره بردن از تجربیات و تواناییهای علمی اعضای خود، خدمات جامعی را در حوزه برندینگ به سازمان‌ها و مدیران صنایع مختلف ارائه می‌نماید.