در ادامه مطلب پیشین، سایر روش‌های متمایز سازی برند را با هم مرور می‌کنیم:

  • برندتان را شخصی سازی کنید!

مشتریان می‌خواهند با برند شما مانند یک انسان ارتباط برقرار کنند، نه یک تولیدکننده انبوه!

پیشرفت تکنولوژی همراه با شیوه‌های جدید مارکتینگی به شما اجازه می‌دهد که تجارب مشتریانتان را برایشان شخصی‌سازی کنید.

بنابراین بهتر است تجارب و پیشنهادهای خاص به مشتریان بدهید.

هرچند که این خاص بودن فقط در حد خطاب کردن آن‌ها با نام کوچکشان باشد، قطعا احساس بهتری نسبت به برند شما خواهند داشت. باور ندارید، کمپین کوکاکولا را ببینید!

کمپین “Share a Coke” در سال 2014 به خوبی مفهوم “شخصی‌سازی انبوه” را اجرا کرد.

در این کمپین هر نوشیدنی کوکاکولا بر روی قوطی خود یک نام مشهور در فرهنگ‌های مختلف را داشت و مشتریان را ترغیب می‌کرد تا اسم خود را بر روی قوطی‌های کوکاکولا پیدا کنند و آن را خریداری کنند و عکس‌هایشان را با دوستان و آشنایانشان به اشتراک بگذارند.

  • ارتباط قوی‌تری ایجاد کنید!

برندها باید تفاوت بین “ارتباطِ مشری با برند” و “خرید مشتری از برند” را به خوبی درک کنند.

اگر مشتری برند شما را میخرد لزوما ارتباط خوبی با آن برقرار نکرده است. برندها با توجه به این موضوع می‌‌توانند ارتباط طولانی‌تر و معنادارتری با مشتریانشان برقرار کنند.

تکنولوژی‌ها جدید و “شبکه‌های اجتماعی” ارتباط و تعامل با مشتریان در خارج از فروشگاه را آسان کرده است. البته همه این ارتباطات باید در راستای جایگاه برند شما باشد.

باید توجه کنید که مشتریان شما باهوش هستند. آن‌ها به راحتی تاکتیک‌های غیرهوشمندانه مارکتینگی را می‌فهمند و از آن‌ها متنفر هستند.

به طور جد از موج سواری‌ها فقط برای اینکه با مخاطبانتان ارتباط برقرار کنید، بپرهیزید. به جای آن، در موقعیتی که حضور شما معنی‌دار است، حاضر باشید و با مشتریان خود تعامل کنید.

برای مثال، Uber با همکاری مجموعه هتل‌ها و اقامتگاه‌های تفریحیِ Hilton به مسافران خدمات حمل‌ونقل ارائه می‌کرد و به آن‌ها کمک می‌کرد تا در نزدیکی هتل خود مکان‌ها تفریحی و سیاحتی را پیدا کنند. این روش ارتباط با مشتری بسیار معنادار، هوشمندانه و در راستای جایگاه برندUber  است.

  • محدوده رشد خود را گسترده‌تر کنید!

از توسعه برند خود به بازارها و صنایع جدید نترسید. این تنها راه برای بدست آوردن رشد معنادار و پایدار است.

اما باید مراحل مشخصی را برای این رشد طی کنید و مطمئن شوید که پتانسیل این رشد را دارید. در قدم اول مشخص کنید که خطوط قرمز برای توسعه برند شما کجاست.

برای مثال یک شرکت تولیدکننده پنل‌های خورشیدی و طرفدار محیط زیست، به احتمال زیاد هیچ‌وقت قصد نخواهد داشت که وارد صنعت نفت و گاز شود.

در قدم دوم، مشخص کنید که چه فرصت‌های جدیدی برای شما وجود دارد. برای مثال همان شرکت تولیدکننده پنل‌های خورشیدی شاید بتواند در صنعت توربین‌های بادی فعالیت کند و موفق باشد.

در نهایت باید در مقیاس کوچک فرصت پیش رو را ارزیابی کنید. در همه این مراحل باید مطمئن باشید که همه چیز سازگار با جایگاه برند شماست و این اقدامات برند شما را تا حد قابل قبولی از دیگر رقبایتان متمایز می‌کند.

اما در آخر باید بدانید متمایزسازی یک برند، یک هدف طولانی مدت اما دست‌یافتنی است.

با به کارگیری نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، برندها می‌توانند از همدیگر متمایز شوند و همان چیزی را ارائه دهند که مشتریانشان به دنبال آن هستند: مرتبط، منحصربفرد و با روش مختص به خود.

آژانس بازاریابی موترانا با بهره بردن از تجربیات و تواناییهای علمی اعضای خود، خدمات جامعی را در حوزه برندینگ به سازمان‌ها و مدیران صنایع مختلف ارائه می‌نماید.