زمانی که کسب‌وکارها در حال تدوین مارکتینگ‌پلن خود هستند، معمولا مواردی مانند تبلیغات آنلاین و آفلاین، کمپین‌های 360 درجه، شبکه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) را فراموش نمی‌کنند. اما اغلب از استراتژی‌های مختلف PR غافل هستند. در تعریف روابط عمومی یا همان PR باید در نظر داشته باشید که این ابزار هم زیر چتر مارکتینگ قرار می‌گیرد. PR یک استراتژی تنها و جدا از مارکتینگ نیست و هنوز هم ابزاری ضروری برای همه کسب‌و‌کارها به حساب می‌آید و مکمل همه‌ی تلاش‌های شما در حوزه بازاریابی است.

چگونه PR به کسب وکار شما کمک می کند؟

روابط عمومی یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های افزایش آگاهی و رشد برند شماست. مخاطبان هر روز با صدها تبلیغ مستقیمِ آنلاین و آفلاین مواجه می‌شوند و به خیلی از آن‌ها عادت کرده‌اند و جزئی از زندگی روزمره‌شان شده، در نتیجه گاهی اوقات به آن‌ها کاملا بی‌توجه هستند و این تلاش‌ها به هدر خواهد رفت. با این حال، PR نقش عمده‌ای در جریان اخبار روزانه و همچنین نقش منحصر بفردی در آگاهی از برند شما بازی می‌کند. در بسیاری از موارد، به خصوص برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، PR ارزان‌تر از خرید فضاهای تبلیغاتی خواهد بود و از طرفی بازگشت سرمایه بسیار بالاتری در چشم اندازهای بلند شما از آگاهیِ برندتان دارد.

برخلاف دیگر تلاش‌های مارکتینگی که تمرکز بر پروموشن محصولات و خدمات یک کسب‌وکار دارد، PR عمدتا بر ارتباط شما با عموم مخاطبانتان تمرکز می‌کند. برای مثال تبلیغات بنری، ادوردز یا تبلیغات شبکه‌های اجتماعی اکثرا این ذهنیت را به مخاطب می دهند که “این شرکت در تلاش است که محصولات یا خدماتش را به من بفروشد”، در حالی که اگر برند شما و یا حتی محصولاتتان توسط یک شخص ثالث-نه از طریق دارایی های تبلیغاتی شما-مانند رادیو، مجلات و روزنامه‌های عمومی و تخصصی تصدیق شوند، اعتبار بیشتری برای برند شما خواهند داشت و تصویر مثبت‌تری از آن در اجتماع ایجاد خواهد کرد. زمانی که مخاطب شما از طریق جریان اخبار یک روزنامه یا یک سایت خبری در مورد برند شما می‌شنود درک متفاوت‌تری از برند شما پیدا خواهد کرد.

فرصت‌های PR برای کسب‌وکار شما:

برای اینکه داستان کسب‌وکار خود را به گوش عموم مردم برسانید زمان و تلاش زیادی نیاز دارد پس باید صبور باشید. در زیر چند مورد از فرصت‌هایی که کسب‌وکار شما می‌تواند بر روی آن‌ها مانور دهد را معرفی می‌کنیم.

فعالیت‌های انسان‌دوستانه و در راستای مسئولیت‌های اجتماعی: اگر رویدادی خیریه برگزار می‌کنید یا حامی مالی دوستداران محیط زیست می‌شوید، فرقی نمی‌کند، سعی کنید خبرنگاران را از فعالیت‌هایی که در راستای مسئولیت اجتماعی انجام می‌دهید آگاه کنید.

اخبار اصلی مربوط به کسب‌وکارتان: با مطبوعات در ارتباط باشید تا اخبار کسب‌وکارتان، اعم از کسب افتخار یا جوایز کشوری و بین‌المللی، سالگرد تأسیس شرکت، همکاری شما با شرکت‌های معتبر، معرفی محصولات و خدمات جدید و همه اخبار مهم مربوط به کسب‌وکارتان را پوشش دهند.

گرامیداشت مناسبت‌های ملی و بین‌المللی: از مزایای مناسبت‌های تقویمی استفاده کنید. مناسبت‌هایی که مربوط به کسب‌وکارتان هست را در تقویم پیدا کنید و برنامه‌ریزی دقیقی برای آن‌ها داشته باشید و از پوشش خبری آن‌ها غافل نشوید.

به علاوه موارد بالا، شما باید مطبوعات و خبرگزاری‌های عمومی و تخصصی را به خوبی جستجو کنید. ارتباطات خوبی با خبرنگارانی که به طور تخصصی در حوزه کسب‌وکار شما کار می‌کنند داشته باشید. همیشه پیگیر آن‌ها باشید و تمام امکانات لازم را فراهم کنید تا بتوانند اخبار کسب‌وکارتان را پوشش دهند.

در نهایت باید به یاد داشته باشید که فعالیت‌های PR در عین مهم بودن، تنها بخشی از استراتژی‌های کلی بازاریابی شما هستند. باید مطمئن باشید که روابط عمومی همواره با سایر تلاش‌های بازریابی شما، از جمله کمپین‌ها، شبکه‌های اجتماعی و SEO، یکپارچه و هم راستا باشد.

آژانس بازاریابی موترانا با بهره بردن از تجارب اعضای تیم PR، آماده ارائه خدمات به کارفرمایان و فعالین حوزه کسب و کار، است.