بی‌شک روابط عمومی یا PR یکی از دپارتمان‌های مهم در هر شرکتی است. گرچه شرکت‌های بزرگ با تمرکز مداوم بر جایگاه‌سازیِ برندشان در مطبوعات و خبرگزاری‌های عمومی یا تخصصی، همواره سعی در ارائه پیام‌های خود به بهترین نحو را دارند، شرکت‌های کوچک و کارآفرینان، مایل هستند از PR به عنوان یک ابزار مارکتینگی و در مقیاس کوچکتر استفاده کنند. اما این شرکت‌ها باید بدانند که PR یک ابزار قدرتمند در مارکتینگ است، به شرطی که از آن به درستی استفاده شود.

روابط عمومی یکی از مقرون به صرفه‌ترین راه‌ها برای ارائه ارزش‌های شما به مخاطبان هدفتان و کل بازار است. ما در 24 ساعت روز و 7 روز هفته در معرض اخبار تلویزیون، رادیو، وب‌سایت‌های خبری و یا محتواهای تولیدی توسط اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی هستیم. گاهی هم به گوگل مراجعه می‌کنیم و با یک جستجوی ساده از آخرین و پربازدیدترین اخبار مربوط به کسب‌وکارهای مورد علاقه‌مان مطلع می‌شویم.

نکته ای که اهمیت PR را نشان می‌دهد اعتبار آن است. اعتباری که PR در ذهن مخاطبان شما دارد، تبلیغات شما نخواهد داشت! دلیل این امر این است که در PR، رسانه‌هایی که به شما وابسته نیستند، اخبار و داستان‌های شما را از طریق محتواهایی ساده و غیر مستقیم پوشش می‌دهند. در واقع خبرنگاران پیام شما- و نه برند شما و محصولاتتان- را به گوش مخاطبان می رسانند.

در مقایسه با تبلیغات، PR یک ابزار نسبتا ارزان است که می‌تواند برند، محصولات و خدمات شما را از طریق داستانِ مختص به خودتان به مشتریان و مخاطبانتان معرفی کند. یک داستان خوب برای PR می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • اخبار جدید در مورد تقاضاها و ترندهای بازار
  • محصولات و خدمات جدید شما
  • معرفی دوباره(Relaunch) محصولات قدیمی
  • به کارگیری کارکنان جدید
  • نتایج مالی اخیر

PR در دنیای دیجیتال چگونه است؟

همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم، به طورسنتی، PR نقلِ داستان کسب‌وکار شما از طریق رسانه‌های مختلف است. شما به احتمال زیاد با شیوه‌ها و رسانه‌های سنتی PR به خوبی آشنا هستید. مصاحبه در برنامه‌های تلویزیونی، مقاله‌های مطبوعاتی یا سخنرانی در کنفرانس‌های مختلف، همه از روش‌های سنتی PR هستند و البته این روش‌ها هنوز هم بسیار موثر و کارآمد هستند. با این حال با توسعه فضای مجازی در چند سال اخیر و معرفی رسانه‌هایِ دیجیتالی جدید، روابط عمومی نیز به میزان قابل توجهی دچار تغییر و تحول شده است. با رشد و توسعه دیجیتال مارکتینگ، ابزارهای این حوزه مانند تولید محتوا، شبکه‌های اجتماعی و SEO به حوزه PR وارد شده‌اند و می‌توان از آن‌ها به خوبی برای فعالیت‌های روابط عمومی استفاده کرد. البته ارتباط بین PR و دیجیتال مارکتینگ، از نوعِ یک ارتباط دو طرفه است؛ زیرا روابط عمومی نیز به یک ابزار بی‌بدیل برای افزایش حضور آنلاین شما تبدیل شده و دیگر نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت. اگر شما یک آژانس بازاریابی باشید، وقتی بسیاری از مشتریان از شما می‌خواهند که برای آن‌ها فعالیت‌هایی در راستای PR انجام دهید، احتمالا در ذهن آن‌ها دیدن نامشان در اخبار روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها نقش بسته و در واقع آن‌ها از PR با ابزارها و روش های متنوع و جدید در دنیای دیجیتال اطلاع زیادی ندارند. پس این وظیفه شماست که آن‌ها از روش‌های مدرنِ PR را آگاه کنید.

شبکه های اجتماعی و PR

امروزه شبکه‌های اجتماعی نقش مهی در فعالیت‌های روابط عمومی بازی می‌کنند. اگر شما در شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگ و مناسبی نداشته باشید، بخش مهمی از فرصت‌های PR برای کسب‌وکار خود را از دست داده‌اید. از طرفی بسیاری از ژورنالیست‌ها و فعالان حوزه کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال دارند و در این محیط خبر‌ها و ترندهای مختلف را رصد می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که کدام یک از آن‌ها را پوشش دهند و کدام یک را رها کنند. افراد تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی یا همان اینفلوئنسرها روش دیگری برای فعالیت‌های PR در شبکه‌های اجتماعی هستند. اینفلوئنسرها محتواهایی را به اشتراک می‌گذارند که در مقایسه با سایر محتواها بسیار قابل اعتمادترند. اینفلوئنسرها رسانه‌های جدیدی در بخش PR هستند که نقشِ مدرنِ همان ژورنالیست‌های سنتی را بازی می‌کنند.

بهینه‌سازی موتورهای جتسجو و PR

اگر کسب‌وکار شما در رادیو، تلویزیون و روزنامه‌ها حضور دارد، باید بدانید که قطعا حضور شما به فضای آنلاین هم کشیده خواهد شد. مصاحبه شما در تلویزیون، اخبار کسب‌وکارتان در رادیو و روزنامه‌ها، به زودی در فضای آنلاین دست به دست و وایرال می‌شود. پس باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا همه فعالیت‌های PR شما چه در فضای آفلاین و چه آنلاین همه به یک سمت همگرا شوند. در اینجاست که SEO و PR در کنار هم نقش مهمی ایفا می‌کنند. این دو مکمل‌های مهمی برای هم هستند. به طور جزئی‌تر، شما باید از محتواها، کلمات کلیدی و بک‌لینک‌های یکپارچه‌ و برنامه‌ریزی شده‌ای استفاده کنید که موتورهای جستجو را برای شما بهینه می‌کنند و بازدید وب‌سایت شما را بالا می‌برند. در واقع بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای بهتر شدن رتبه وب‌سایت شما، یکی از اهداف PR در دنیای دیجیتال خواهد بود.

آژانس بازاریابی موترانا،‌ با بهره‌بردن از یک تیم خلاق و پویا،‌ خدمات ویژه‌ای را در حوزه روابط عمومی ارائه می کند.