در مطلب قبلی در مورد اهمیت دوره‌های آموزش منابع انسانی و چگونه بالا بردن اثربخشی این دوره‌ها صحبت کردیم. اما در این مقاله قصد داریم به چند روش متداول برای آموزش و توسعه منابع انسانی اشاره کنیم. اولین و کم هزینه‌ترین روشی که قطعا شما با آن آشنا هستید برگزاری کلاس‌های آموزشی در قالب سخنرانی و تدریس کلاسی است. اما باید بدانید که این روش همواره اثربخش‌ترین روش برای سازمان شما نیست. در ادامه به پنج روش مفید و اثربخش برای برگزاری دوره‌های آموزشی در سازمان اشاره می‌کنیم.

بازی‌های مدیریتی:

در این روش با بكارگيري‌ تجربيات‌ مديران‌ در مورد مسائل‌ و مشكلات مختلفی که سازمان‌ با آن‌ها روبرو بوده‌، بازی‌هایی طراحی می‌شود که جنبه‌ عملي‌ دارند و شركت‌ كنندگان‌ عملاً با نحوه‌ تصميم‌گيري‌ و برنامه‌ريزي‌ در سطوح مختلف سازمان آشنا می‌شوند. در بازي‌های‌ مديريتی‌، اطلاعات‌ لازم‌ در اختيار شركت‌ كنندگان‌ يا كارآموزان‌ قرار مي‌گیرند و از آن‌ها خواسته می‌شود با توجه‌ به‌ اطلاعات‌، امكانات‌ و نيز محدوديت‌ها، تصميمات‌ لازم‌ را اتخاذ نمايد.

تمرینات داخل کازیه:

روش‌ كار اينگونه‌ است‌ كه‌ معمولاً نامه‌ها، اسناد و مدارك‌ و يا گزارش‌هايي‌ كه‌ در محيط‌ حقيقي‌ كار در كازيه‌‌‎ی‌ شخصی‌ قرار مي‌گيرد، به‌ همان‌ گونه‌ در اختيار كارآموزان‌ قرار داده‌ مي‌شود تا پس‌ از مطالعه‌ و بررسي‌، نظرات‌ خود را در مورد آن‌ها ارائه‌ كنند و يا در موارد لزوم‌ تصميم‌گيري‌ نمايند.

شبیه‌سازی:

در تحقيقات‌ علمي‌ كه‌ پيرامون‌ چگونگي‌ يادگيري‌ انسان‌ به‌ عمل‌ آمده‌ است‌، پژوهشگران به‌ اين‌ نتيجه‌ رسيده‌اند، كه‌ اگر آموزش‌ در محيط‌ واقعی كار، با استفاده‌ از ابزار‌ واقعي‌ و در ارتباط‌ با مسائل‌ و مشكلات‌ حقيقي‌ انجام‌ پذيرد، نتايج‌ بدست‌ آمده‌ بسيار چشمگير خواهند بود. اما به‌ اين‌ نکته نيز بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ استفاده‌ از محيط‌ حقيقي‌ و كار با ابزار‌ واقعي‌، همواره‌ مقرون‌ به‌ صرفه‌ نيست‌ يا عملاً غيرممكن‌ است‌. از طرف‌ ديگر، حتي‌ ممكن‌ است‌ انجام‌ اين‌ كار خطراتي‌ را نیز به‌ دنبال‌ داشته‌ باشد و يا اصولاً غيرقابل‌ كنترل‌ باشد.

طوفان فکری:

اين‌ روش‌ علاوه‌ بر آنكه‌ جهات‌ مختلف‌ يك‌ مشكل‌ را مورد بررسي‌ قرار مي‌دهد، هدفش‌ دستيابي‌ به‌ راه‌‌حل‌هايي‌ برای آن‌ مسأله‌ يا مشكل‌ نيز هست‌ و به‌ همين‌ علت‌ در آموزش‌ هم‌ اين‌ روش‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد. اين‌ روش‌ در سال‌ 1953 به‌ وسيله‌ آلكسن‌ سبورن‌ معرفي‌ شده‌ است‌. در اين‌ روش‌، پس‌ از آن‌ كه‌ مشكل‌ توضيح‌ داده‌ شد، هريك‌ از شركت‌ كنندگان‌ مي‌توانند آزادانه‌، نقطه‌ نظرهاي‌ خود را با اين‌ اطمينان‌ كه‌ به‌ هيچ‌ وجه‌ مورد ارزشيابي، تأييد يا عدم‌ تأييد آني‌ ديگران‌ قرار نخواهد گرفت‌، ابراز دارند. اين‌ ويژگي‌ يكي‌ از مهمترين‌ عواملي‌ است‌ كه‌ سبب‌ مي‌شود تا كليه‌ شركت‌ كنندگان‌ رغبت‌ كاملي‌ در ارائه‌ نظرات‌ و عقايد خود داشته‌ باشند.

سندیکا:

يكي‌ ديگر از روش‌هاي‌ آموزش‌ و توانمندسازي‌ منابع‌ انساني‌، آموزش‌ از طريق‌ سنديكا است‌ كه‌ براي‌ اولين‌ بار در انگلستان‌ مورد استفاده‌ قرار گرفته‌ است‌. سنديكا در حقيقت‌ گردهمايي‌ عده‌اي‌ است‌ كه‌ براي‌ بحث‌ و تبادل‌ نظر پيرامون‌ مسائل‌ خاصي‌ دورهم‌ جمع‌ مي‌شوند و هربار از ميان‌ خود يك‌ نفر را به‌ عنوان‌ رئيس‌ و يك نفر را به عنوان‌ منشي‌ جلسه‌ انتخاب‌ مي‌كنند. به‌ عبارت‌ ديگر، جلسات‌ سنديكا هيچ‌‌گاه‌ رئيس‌ معين‌ و مشخص‌ ندارد. سنديكاهاي‌ آموزشي‌ هم‌ از اين‌ قاعده‌ مستثني‌ نيستند، با اين‌ تفاوت‌ كه‌ مربي‌ يا آموزش‌ دهنده‌، نه‌ به‌ عنوان‌ رئيس‌ جلسه‌، بلكه‌ به‌ عنوان‌ راهنما، همراه‌ و همگام‌ با ديگر شركت‌ كنندگان‌ در جريان‌ بحث‌ و گفتگو قرار خواهد داشت‌.

اما در نهایت باید توجه داشته باشید که استفاده از روش‌ها و فنون مختلف آموزش منابع انسانی متکی بر سه فرضیه مهم است: فرض اول اینکه باید بدانیم هیچ یک از روش‌ها وفنون آموزشی نمی‌تواند بهترین روش آموزشی باشد. میزان موثربودن فنون و روش‌های مختلف آموزشی منوط به متغیرهایی نظیر هدف آموزشی، سوابق و وضعیت شرکت کنندگان در دوره‌های آموزشی و البته سابقه آموزشی و مهارت اساتید و مربیان آموزشی است. فرض دوم اینکه در هر برنامه آموزشی ممکن است تعدادی از این روش‌ها و فنون آموزش استفاده شود. فرض سوم باید توجه داشت که ترکیب و تلفیق برخی از فنون و روش‌های آموزش در موفقیت هر فعالیت آموزشی نقش مهمی را ایفا خواهد نمود.

آژانس بازاریابی موترانا،‌ با بهره بردن از تیم آموزش حرفه‌ای، ترکیبی از دانش آکادمیک و تجربه را در قالب بسته‌های آموزشی به سازمان‌ها ارائه می کند.