بررسی عوامل بقای یک کسب‌‌وکار نشان می‌دهد، آن دسته از برندهایی دارای اعتبار هستند که در ذهن خریداران بالقوه قرار دارند و به عبارتی از هویت برند مناسبی برخوردار هستند.

هویت‌سازی بصری اقدام مهم و خطیری است که با انجام دادن آن، برند سازمان یا محصول، قدرت، اعتبار و ارزش افزوده پیدا می‌کند. اگر این هویت به درستی طراحی و اجرا شود، یادآور همیشگی چهره سازمان بوده که در همه جا قابل رؤیت است و همه سهامداران، مشتریان و مخاطبان با دیدن آن رضایتمندانه به حرکت درآمده و وفاداری خود نسبت به برند را افزایش می‌دهند. هویت بصری چند عنصر اصلی دارد که مهمترین آن‌ها، لوگو یا نشانه، تایپوگرافی، رنگ و شعار است. همچنین چند عنصر پیشنهاد شده نیز دارد که شامل وب سایت، اقلام چاپی، لباس فرم، تجهیزات و امکانات، بسته‌بندی و طراحی نمایشگاه‌ها می‌باشد. با توجه به اهمیت اجزای ذکر شده مشخص می‌شود که هویت بصری در برگیرنده عناصر متفاوت یک برند است، کاربرد صحیح آن نقش مهمی در جذب مشتریان بالقوه و به تبع آن افزایش میزان فروش یک شرکت دارد.

اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که اغلب اوقات افراد اصطلاحات هویت بصری برند و هویت برند را یکسان در نظر می‌گیرند. هویت بصری یک برند دقیقاً در رابطه با این است که زمانی که مشتریان به یک برند نگاه می‌کنند چه چیزی می‌بینند، در حالی که هویت برند مجموعه بزرگی از موارد بصری، سمعی و دیگر نمونه‌هایی است که بیان‌کننده برند و شکل دهنده آن در ذهن مخاطبان است و هرکدام از این دو باید عمیقاً در شکل‌گیری بنیاد یک برند نقش داشته دارند. نام هویت برند از ظاهر، شخصیت، نحوه گفتار، رفتار و مسلک و استایل شخصی به همراه عناصر مشابه دیگر تشکیل شده است. در نتیجه باید گفت در برندینگ در اصل اگر بر روی هویت برند تمرکز شود، هویت تصویری برند نیز به خودی خود به دنبال آن شکل می گیرد.

استفاده از عناصر مختلف سازمان برای هویت‌سازی و ارزش‌بخشی به یک برند خاص، مبحثی است که در طی دهه‌های اخیر به شدت مورد استفاده شرکت‌ها و برندهای موفق جهانی قرار گرفته است. اما متاسفانه در کشور ما عمدتاً شاهد عدم استفاده از کاربرد مفهوم هویت بصری یکپارچه در برندها هستیم و همین عامل منجر به تقلیل ارزش اکثریت برندهای ما در عرصه داخلی و ممانعت از طرح برندهای ما در عرصه‌های بین المللی و جهانی شده است.

در بین شرکت‌ها و برندهای داخلی، برند هاکوپیان تا حدودی توانسته است تا با استفاده مناسب از عناصر مختلف سازمانی خود اقدام به ایجاد یک هویت مناسب در بین رقبا کند و از نتایج آن برای رونق کسب‌وکار خود بهره ببرد. علاوه بر آنکه مدل کسب‌وکار هاکوپیان یکی از عوامل موفقیت هاکوپیان باشد، به نظر میرسد که هویت بصری آن نیز در موفقیتش نقش به‌سزایی داشته است. با توجه به مولفه‌های ذکر شده برای هویت بصری برند، با بررسی اثرات آن‌ها بر میزان فروش شرکت هاکوپیان، متوجه می‌شویم که هویت بصری برند بر افزایش فروش کالاهای تولیدی شرکت هاکوپیان تأثیر مثبت و معناداری داشته و خواهد داشت.

هاکوپیان

در نهایت باید به این موضوع اشاره کرد که برای برداشت بیشترین نتایج مثبت از ویژگی‌های هویت بصری یک برند، باید به انجام یک مطالعه مناسب از وضعیت موجود پرداخته شود تا هم مدیران برند بتوانند با روند صحیح در بازارهای مصرف گام بردارند، و هم آن برند به یک پیشگام مدرن در بازار تبدیل شود و به ارتقای جایگاه خود در بین مردم موفق شود. درواقع یک برند با طی کردن یک روند اصولی و صحیح برای هویت بصری خود می‌تواند از طریق هویت سازی برای برند، تا سالیان متمادی در ذهن مصرف کنندگان برای یک نوع کالای خاص به نیکی یاد شود.

آژانس بازاریابی موترانا آماده ارائه خدمات به کارفرمایان و فعالین حوزه کسب و کار، است.