شخصیت برند مفهومی جذاب در بازاریابی است که در دهه‌های اخیر مورد توجه بازاریابان و مدیران اجرایی قرارگرفته است. امروزه مشتریان با برندها به عنوان یک موجود، با هویت مستقل ارتباط برقرار می‌کنند و شخصیت برند که در نتیجه ارتباطات بازاریابی شرکت است، بر این رابطه تأثیر مهمی دارد.

شخصیت برند، مجموعه‌ای منحصربفرد از تمام اجزای برند است که نشان می‌دهد مشتریان یک برند را چگونه تصور می‌کنند. شخصیت یک برند یک مفهوم جذاب و خوشایند در بازاریابی امروز است. بین مشتری و برند ارتباطی شبیه رابطه میان دو نفر وجود دارد. مصرف‌کنندگان اغلب با اعطای ویژگی‌های شخصیتی به برندها برای آن‌ها جنبه‌های انسانی در نظر می‌گیرند و بازاریابان اغلب این ادراکات را با جایگاه‌یابی(Positioning) برند ایجاد یا تقویت می‌کنند.

با توجه به تنوع روزافزونی که در محصولات ایجاد شده است، هر مشتری صرف نظر از نوع کالا، با انتخاب سیل عظیمی از برندها، روبه‌رو هست. مدیران برند در این زمینه لازم است در شخصیت‌بخشی به برندهای خود و معرفی آن‌ها به عنوان یک شخصیت مجازیِ مطمئن که توانایی تبدیل شدن به یک شریک ارتباطی را دارد تلاش‌های مناسب و همه‌جانبه‌ای را انجام دهند. شخصیت برند می‌تواند با مصرف کننده پیوند مناسبی را برقرار کند؛ به خصوص اگر شخصیت متمایز، قوی، مطلوب و باثباتی داشته باشد.

در بازار به شدت رقابتی امروز، مصرف‌کنندگان نه تنها با برندهای متعدد احاطه شده‌اند، بلکه در معرض عملیات بازاریابی مختلفی قرار دارند که شرکت‌ها را از رقبایشان متمایز می‌سازد. شرکت‌ها و سازمان‌ها امروزه نه تنها در جنگ محصولات یا خدمات درگیر هستند، بلکه به ادراکات موجود در ذهن مصرف‌کنندگان نیز می‌اندیشند؛ زیرا همانطور که گفته شد مشتریان صفات و ویژگی‌های شخصیتی گوناگونی را به محصولات نسبت می‌دهند.

با توجه به اینکه مشتریان و مصرف‌کنندگان نقطه عطف تمامی فعالیت‌های بازاریابی هستند، بازاریابی موفق با درک چرایی و چگونگی رفتار مشتریان آغاز می‌شود. در سال‌های اخیر درک دلایل جاذبه شخصیت برند برای مشتریان و چگونگی تاثیر آن بر تصمیمات خرید، یکی از حوزه‌های مورد علاقه پژوهشگران در حوزه تحلیل رفتار مشتریان و مصرف‌کنندگان بوده است. همچنین مشتریان وفادار بزرگ ترین سرمایه سازمان هستند که متاسفانه امروزه این مفهوم به درستی در کشور ما بررسی نشده است. وفاداری مشتریان در دنیای امروز به برند و به طور خاص شخصیت برند وابسته است.

اما به طور دقیق‌تر شخصیت یک برند شامل چه ویژگی‌هایی می‌تواند باشد؟

یکی از جدیدترین مدل‌هایی که برای شخصیت یک برند در سال‌های اخیر مطرح شده است، مدل جونز است که پنج ویژگی اصلی را معرف شخصیت یک برند می‌داند؛ که البته هرکدام از این ویژگی‌ها می‌توانند به صورت جزئی‌تر نیز بررسی شوند.

در شکل زیر می‌توانید به تفصیل این ویژگی‌های شخصیتی را ببینید. به طور معمول شخصیت یک برند ترکیبی از این ویژگی‌ها است. ولی ممکن است عملیات بازاریابی در یک مقطع زمانی معطوف به فقط یکی از این ویژگی‌ها شود.

شخصیت برند

در تکمیل این مدل باید اشاره کرد که شخصیت برند بر اعتماد مشتریان به برند و همچنین بر محتوای تبلیغات ما تاثیر مستقیم دارد که هردوی این موارد برتصمیم خرید مشتریان اثر می گذارد. در زیر می‌توانید این ارتباط را بهتر درک کنید.

شخصیت برند

آژانس بازاریابی موترانا، خدمات تخصصی و ویژه‌ای را در خصوص طراحی شخصیت برند ارائه می‌کند.