تبلیغات محیطی یکی از مهم‌ترین رویکردهای تبلیغ یک برند است که امروزه در گرافیک محیط شهری مطرح می‌باشد. این تبلیغات می‌توانند در بهبود آگاهی برند در اذهان مخاطبان و مشتریان و در نهایت وفاداری به برند، جایگاه مهمی داشته باشند.

مکان‌هایی مانند سطح زمین، دسته پمپ بنزین، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، پشت درها و … که تا پیش از این هرگز به آن‌ها همچون مکان تبلیغاتی نگریسته نمی‌شد، امروزه جایگاه تبلیغات محیطی شده‌اند. علاوه بر اهمیت موقعیت‌های غیر معمول در تبلیغات محیطی، روش‌های اجرایی و به طور کلی آفرینش غیر مرسوم یک اثر تبلیغاتی، می‌تواند آن اثر را در زمره تبلیغات محیطی قرار دهد.

می‌توان گفت سه ویژگی اصلی تبلیغات محیطی هوشمند از این قرارند:

  • موقعیت‌های مکانی غیر مرسوم
  • روش‌های اجرایی متفاوت
  • جدید بودن موضوعات

تبلیغات محیطی، تبلیغاتی است که در مکان‌های غیرعادی، در خور توجه و غیرمنتظره و اغلب با روش‌های غیرمرسوم و بدیع و همچنین اجراهای تازه-اجراهایی که برای نخستین بار بر مخاطبان ظاهر می‌شوند- به کار گرفته می‌شوند. این تبلیغات علاوه بر آنکه کالای ویژه‌ای را معرفی می‌کند، فراهم‌کننده فرصت‌های مناسبی برای زیبایی شهرها نیز هستند. نکته قابل توجه این است که تقاضا برای این تبلیغات در فصول مناسب آب‌وهوایی رشد چشمگیری دارند؛ زیرا در این فصول، افراد زمان کمتری را در خانه و در برابر تلویزیون صرف می‌کنند و بیشتر زمان خود را به گردش در شهر اختصاص می‌دهند.

از عوامل موثر در تبلیغات محیطی می‌توان موارد زیر را نام برد:

مکان تبلیغ ، خوانایی، وضوح پیام، طراحی خلاقانه، رنگ‌بندی، اندازه و حجم متن، ارائه اطلاعات مناسب از محصول و برند

مدیریت تبلیغات محیطی

یکی از وظایف مدیریت شهری و شهرداری‌ها که ایفای صحیح آن، نقش مهمی در ساماندهی بصری فضای شهری دارد، رسیدگی به امور تبلیغات محیطی اعم از تابلوها، بیلبوردها، دیوار نوشته‌ها، لامپ‌های نئون و ال ای دی، سردر مغازه‌ها و … است. برخی از این تبلیغات در ایجاد تصویر ذهنی بیننده موثرند و می‌توانند بر ادراک زیبایی محیط و کیفیت آن تاثیر بگذارند.

ظالمانه است که بگوییم در حال حاضر تبلیغات محیطی در شهرمان با فرهنگ غنی ایرانی همخوانی ندارد اما حداقل باید پذیرفت که این وضعیت فعلی چشم‌نواز نیست و به لحاظ فرمی و اندکی هم محتوا، آرامش بصری را برای شهروندان به ارمغان نمی‌آورد.

انواع ابزارهای تبلیغات محیطی

با توجه به نوع مخاطب و درخواست‌های صاحبان آگهی از بازار هدف، ابزارهای مختلفی برای تبلیغات محیطی وجود دارند. در اینجا به برخی از این ابزارها اشاره می‌کنیم.

بیلبورد: شناخته‌شده ترین ابزار برای تبلیغات محیطی هستند.

بیلبورد

لمپوست بنر: با توجه به کم هزینه‌تر بودن این ابزار در مقایسه با انواع دیگر المان‌های تبلیغاتی، طیف بیشتری از افراد قادر به استفاده از این فضای تبلیغاتی می باشند تا جایی که اشخاص با مشاغل خرد نیز به راحتی قادر به تبلیغات خدمات و کالاهای خود در مقیاس‌های محلی خواهند بود

لمپوست بنر

بدنه تاکسی و خودروهای شهری: شما ممکن است در مسیر راه خودتان به سر کار با پوسترها، بیلبوردها و انواع دیگری از تبلیغات مواجه شوید و بدون توجه چندانی از کنارشان عبور کنید. اما اگر با خودرویی که در یک آگهی کادو پیچ شده برخورد کنید، کمی بعید است که توجه‌تان را به خود جلب نکند. مثل خودروی جدید و نویی می‌ماند که ناگهان جلوی چشمتان سبز شود و شما برای اولین بار باشد که آن را دیده‌اید. حتی ممکن است برای این که حس کنجکاوی‌تان ارضا شود، آن را تعقیب کرده تا آگهی‌های روی خودرو را تمام و کمال ورانداز کنید. اگر چنین اتفاقی بیفتد، باید گفت که سازنده آگهی توانسته است در جدال بر سر تصاحب هوش، چشم و یا تکه‌ای از وقت شما درمقایسه با سایر آگهی‌سازان به پیروزی برسد.

تبلیغات

بدنه اتوبوس‌های شهری: تبلیغات و آگهی بر روی اتوبوس یکی ازموثرترین و جذاب‌ترین نوع تبلیغات گرافیکی است، اتوبوس‌ها به خاطر ویژگی ذاتی خود یعنی قرارگیری در معرض میلیون‌ها چشم جایگاه مناسبی است برای تبلیغات محیطی و یا می‌توان آن‌ها را به نوعی بیلبوردهای متحرک نامید. در این شیوه به دلیل اینکه اتوبوس مدام در سطح شهر در حال تردد است ، محدوده وسیعی از شهر و میلیون‌ها بیننده را تحت پوشش تبلیغات محیطی قرار می‌دهد و طیف وسیعی از مخاطبین از شمال شهر تا جنوب شهر و از شرق تا غرب را در بر می‌گیرد.

تبلیغات

دستگیره‌های تبلیغاتی در اتوبوس و مترو: طراحی‌های هر دستگیره می‌تواند بطور منحصر به فرد صورت پذیرد و بر روی هر دستگیره می‌تواند تبلیغات به صورت دوطرفه و نوع تبلیغ متفاوت باشد.

دستگیره‌های تبلیغاتی

استیکرهای سه بعدی تبلیغاتی: استیکرهای سه بعدی یا به عبارت ساده‌تر برچسب‌های تبلیغاتی که به صورت سه‌بعدی طراحی می‌شود و برروی فضاهای تبلیغاتی مختلف و بخصوص کف خیابان و روی زمین نصب می‌شود. این برچسب‌ها علاوه بر زیبایی و داشتن رنگ‌های شاد که باعث جاری شدن روح و انرژی در فضا می‌شوند، تاثیر فراوانی برروی مخاطبین دارد و باعث جلب نظر آن‌ها می‌شود.

خدمات بازاریابی

امروزه ابزار متنوع در مکان‌های مختلف برای تبلیغات محیطی برند شما وجود دارد، در ایستگاه‌های مترو، بدنه مترو و حتی داخل مترو، یا در بیلبوردهای موجود در پمپ بنزین‌ها و حتی  بر روی نازل‌های بنزین؛ این بستگی به شما دارد که مخاطبانتان را می‌توانید در کجا پیدا کنید و با کدام ابزار آن‌ها را بیشتر درگیر کنید.

آژانس بازاریابی موترانا، با توجه به موقعیت برند و براساس علایق مخاطبین هدف، اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی می‌کند.