برند شخصی چیست؟

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که اسم خود را گوگل کنید؟ احتمالاً! وقتی این کار را انجام می‌دهید ممکن است صفحات شبکه‌های اجتماعی متعلق به شما و حرف‌هایی که دیگران راجع به شما می‌زنند پدیدار می‌شود. برند شخصی در واقع روشی است که شما خود را به دیگران معرفی کرده و تصویری است که دیگران از شما دارند. یک ترکیب خاص از توانمندی‌ها، تجربه‌ها، شخصیت و حتی داستان‌هایی که برای دیگران روایت می‌کنید. یک داستان که مختص شماست و حتی شیوه تعریف کردن آن هم امضای شخصی شما را دارد.

در واقع نام تجاری شما وجه تمایزتان از دیگران است. اگر برند سازی شخصی به درستی انجام شود به شما در کسب‌وکارتان نیز کمک شایانی خواهد کرد. برند شما تصویر شماست؛ این که چطور در ذهن مردم به نظر میایید، چگونه رسانه‌ها شما را به تصویر می‌کشند و تأثیری که اطلاعات موجود از شما در اینترنت بر روی مردم خواهد گذاشت. شما می‌توانید به برند شخصیتان توجه کمی کنید و بگذارید خارج از کنترل شما ایجاد شده یا با هوشمندی خاص به برند شخصی خود مسیر ایده آل داده و به تصویر مورد نظرتان در ذهن مردم برسید.

چرا برند شخصی مهم است؟

اگر بخواهیم دنیای کسب‌وکار را در نظر بگیریم، از دید مشتریان فعلی و بالقوه نسبت به شما نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. از طرفی برند سازمان و برند شما کاملا متمایز هستند. درست است که گاهی اوقات ممکن است این دو به ارتقا هم کمک کنند ولی در نظر داشتن هر دوی این‌ها بسیار ضروری است. برند شخصی به شما این موقعیت را می‌دهد تا چشم‌انداز ویژه خود را داشته باشید و در عین حال توانایی‌های خود را عرضه کنید.

توصیه‌هایی برای بهبود برند شخصی:

  1. تمرکز داشته باشید

بسیاری از اشخاص به دنبال راضی نگه‌داشتن همه در تمام اوقات هستند که مسئله‌ای غیر ممکن است. به هرحال طرز تفکر شما به گونه‌ای است که موافق عده‌ای از مردم و در عین حال مخالف با عده‌ دیگری است و اگر به دنبال راضی کردن همه باشید فقط خود را خسته کرده‌اید و در چشم دیگران هم شخص مورد قبولی نخواهید بود.

  1. خود واقعیتان باشید

اگر می‌خواهید به برند شخصی مختص به خود برسید نیازی به تقلید نیست فقط خودتان باشید. اگر خلاف این مسیر قدم بردارید خیلی زود خسته خواهید شد. برند سازی شخصی تلاش مضاعف و خسته‌کننده‌ای برای عوض شدن شما نیست فقط رعایت نکاتی بعضاً ساده است.

  1. داستان شخصی خود را داشته باشید

نیازی به تعریف داستان‌های خارق‌العاده نیست؛ شما به عنوان شخصی با تجربه قطعا داستان‌ّهای زیادی برای گفتن دارید. اگر هم هنوز تجربه‌ای (حتی تلخ) نداشته‌اید وقت آن شده است که خود را به چالش بکشید و داستان خود را خلق کنید.

4.آماده شکست باشید

مگر موفقیت بدون شکست امکان دارد؟ از شکست نترسید و تلاش کنید. علاوه بر کسب تجربه‌های بسیار داستان‌های شخصی خود را می‌سازید که به موفقیت شما کمک زیادی می‌کند.

  1. تصویر مثبتی از خود بسازید

همان‌طور که گفتیم قسمت زیادی از برند شخصی نگرش دیگران نسبت به شماست. به همین دلیل بسیار مهم است که چگونه با دیگران برخورد می‌کنید. سعی کنید تصویر مثبتی در ذهن دیگران باقی بگذارید.

آژانس بازاریابی موترانا، آمادگی خود را در ارائه مشاوره و خدمات توسعه برند شخصی اعلام می‌دارد.