هر سازمانی برای رسیدن به نقطه فروش یا جایگاه مطلوب خود بر چند پایه مهم توجه می‌کند. تعدادی از نظریه‌های بازاریابی سعی بر باز کردن این مفهوم دارند که یکی از آن‌ها آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) یا چهار P (The Four Ps) است.

مدل چهار P

این مدل بر چهار پایه استوار است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

محصول (Product):

واژه محصول طیف وسیعی از کالا یا خدماتی که سازمان به مشتریان خود ارائه می‌دهد را شامل می‌شود. البته نکته مهم در اینجا این است که این محصول، خدمت و یا ایده برای پاسخ به نیازهای مشتریان باشد در غیر این صورت این کسب‌وکار به زودی از بین می‌رود. هر محصولی یک چرخه عمر دارد که توجه به اینکه محصول در چه مرحله‌ای از آن قرار دارد ضروری است. مزایای محصول و اینکه دقیقاً به چه نیازی از مخاطبان پاسخ می‌دهد، باید از سوی بازاریابان شرکت کاملاً درک شده باشد تا سازمان به موقعیت مطلوب در بین رقیبان برسد. البته قدم اول درک بهتر مشتریان هدف و نیازهای آن‌ها است که اینجا بحث تحقیقات بازاریابی و انجام تحقیقات کیفی مطرح می‌شود.

قیمت (Price):

قیمت به معنی هزینه‌ نهایی است که مشتری برای دریافت کالا یا خدمت پرداخت می‌کند. فروش کالا به طور مستقیم از قیمت آن تأثیر می‌پذیرد. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها به دنبال به دست آوردن منحنی تقاضا بر حسب قیمت از طریق تحقیقات بازاریابی هستند. نکته حائز اهمیت در اینجا این است که باید بین ارزش برداشتی مشتری از محصول و هزینه تمام شده آن تفاوت قائل شد. اگر محصول بالاتر از قیمتی که در چشم مشتری ارزش دارد قیمت‌گذاری شود، محصول مطابق انتظار و برنامه و هدف تعیین شده نخواهد فروخت. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها با کمک شرکت‌های بازاریابی سعی در انتقال ارزش واقعی محصول به مشتریان خود هستند.

ترفیع یا تبلیغ (Promotion):

ما تا به اینجا محصول و قیمت آن را داریم و حال وقت آن شده است که این محصول را بین جامعه هدف معرفی و تبلیغ کنیم. ترفیع یا تبلیغ محصول به معنی پخش اطلاعات و رساندن پیام درست از طریق کانال‌های ارتباطی است. آژانس‌های بازاریابی با شناخت صنایع مختلف و کانال‌های ارتباطی موثر می‌توانند کمک شایانی به سازمان‌ها کنند. فعالیت‌های این قسمت به طور کلی شامل تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی موتورهای جستجو و بازاریابی ویدئو است.

محل ارائه یا مکان (Place):

شاید شنیده باشید که بازاریابان رمز فروش موفق را قرار دادن محصول مناسب درست در زمان مناسب برای مشتری می‌دانند. این نظر در واقع به اهمیت محل ارائه محصول به مشتری تأکید دارد که مشتری بالقوه را به بالفعل تبدیل خواهد کرد. این مسئله نه تنها در مورد فضاهای فیزیکی بلکه در مورد دنیای دیجیتال هم کاملاً صادق است.

تعریف این چهار مقوله باید در زمان تعیین استراتژی بازاریابی انجام شود. برای هر محصول یا خدمتی فارغ از سایز سازمان (استارت‌آپ یا سازمان‌های بزرگ) متعادل کردن این چهار مقوله برای رسیدن به موقعیت مناسب در بازار حیاتی است.

آژانس بازاریابی موترانا، با استفاده از تیم مجرب و کارآزموده خود،‌خدمات ویژه‌ای را به افراد و شرکت‌ها ارائه می‌نماید.