در ادامه معرفی مدل‌های مختلف و رایج در بازاریابی، مدل 5A را معرفی می‌کنیم. مدل 5A مدل بیانگر مسیر خرید مشتری و عوامل تأثیرگذار بر تصمیم خرید او است. عوامل خارجی تأثیرگذار می‌توانند تأثیر شبکه‌های اجتماعی، اینفلوئنسرها، خانواده یا دوستان، فروم‌های بررسی کالا و خدمات و بسیاری دیگر از فاکتورها باشند.

آگاهی (Awareness)

آگاهی شروع مسیر خرید مشتری است. مشتریان بالقوه از طریق صحبت‌های دیگران، تبلیغات، شبکه‌های اجتماعی، تجربه‌های قبلی و سایر عوامل با برند و طیف خدمات آن آشنا می‌شوند. نکته حائز اهمیت در اینجا این است که هزینه هر یک از این عوامل برای سازمان بسیار متفاوت است و مشورت با آژانس بازاریابی دید خوبی برای تخصیص بودجه می‌دهد.

توجه سازمان در این مرحله بر روی ایجاد خاطره هرچند کوچک از برند است تا اگر مخاطب درجایی دیگر برند را مشاهده کرد به خاطر داشته باشد.

جاذبه (Appeal)

در این مرحله مشتریان بالقوه از فقط آگاه بودن در رابطه با برند یا محصول، به دریافت اطلاعات بیشتر از محصول سوق داده می‌شوند. در این مرحله بر روی تقویت خاطرات مشتری (در این جا منظور از خاطرات آن دسته از خصوصیات یا هر ویژگی از محصول یا برند است که در خاطر مخاطب مانده) از مرحله قبل هستیم. اینجا جایی است که جذابیت محصول را برای مشتریان با معرفی سایر مشخصات بیشتر می‌کنیم.

پرس‌وجو (Ask)

بعد از اینکه مخاطبان در رابطه با محصول بیشتر فهمیدند و به نوعی درباره محصول کنجکاو شدند، به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره محصول هستند. مخاطبان یا به نوعی مشتریان بالقوه از اطرافیان خود یا هر کسی که ممکن است درباره محصول اطلاعاتی داشته باشد، سؤال می‌پرسد. در سال‌های اخیر این جستجو بیشتر در اینترنت بوده است که اهمیت SEO و Inbound Marketing را مشخص می‌کند. حتی ممکن است به‌صورت مستقیم به شما مراجعه کنند که این اتفاق ممکن است به صورت حضوری و مراجعه به فروشگاه‌های شما یا به صورت دیجیتالی و مراجعه به سایت شما باشد.

سازمان‌ها در این مرحله باید از استراتژی‌های مختلفی برای رساندن اطلاعات محصول استفاده کرده تا به تصمیم‌گیری مشتریان کمک کنند. این اتفاق به کمک حضور مداوم در پلتفرم‌هایی که مشتریان حضور دارند، اتفاق می‌افتد.

عمل کردن (Act)

در این مرحله مشتری با استفاده از اطلاعاتی که به دست آورده تصمیم گرفته است که از کالا یا خدمت استفاده کند که به معنی خرید کردن است. البته سازمان باید رابطه بلندمدت و تجربه خرید خوبی برای مشتری فراهم کند تا این خرید فقط یک‌بار نباشد.

وفاداری به برند (Advocacy)

در این مرحله مشتریان به برند و سازمان وفادار شده‌اند زیرا از کیفیت محصول و خدمات پس از فروش راضی بوده‌اند. این وفاداری نه تنها به معنی بازگشت دوباره و خریدهای متعدد است بلکه به معنی توصیه خرید به سایرین است. این مشتریان برای سازمان بسیار ارزشمند هستند به همین دلیل باید این مشتریان را راضی نگه داشت و با تعریف برنامه‌های متعدد به تعداد این مشتریان افزود.

نتیجه‌گیری

به‌طورکلی درک بهتر سیر خرید مشتری به طراحی بهتر مسیر خرید مشتریان شما، به‌طور خاص، کمک شایانی خواهد کرد که درنهایت به کاهش هزینه‌ها و افزایش سود منجر خواهد شد. از طرفی به ساخت رابطه قوی‌تر و در نتیجه مشتریان وفادارتر کمک می‌کند.

شرکت بازاریابی موترانا، آماده تعریف و تحلیل مسیر خرید مشتریان شما و بازطراحی برای بهبود تجربه خرید مشتریان شما است.