حکمرانی ۱۰ روند بازاریابی در سال ۲۰۱۹ – بخش اول

با شروع سال جدید زمان آن رسیده به آینده نگاهی بیندازیم. بسیاری از شما ممکن است چند تصمیم تازه برای سال جدید گرفته باشید مانند: تغییرات رژیم غذایی، تمرینات ورزشی مستمر و یا ترک عادت های بد.

اما درکنار اهداف شخصی، باید اهداف کاروکسب خود را با تمرکز بالا و متناسب با تغییرات محیط پیرامونی و با دیدی آینده‌نگر تنظیم کنید. فرایند بازاریابی در طول زمان تغییر می کند، هر ساله ما شاهد روندهای جدید و تغییرات پرشماری هستیم. بسیاری از مواردی که در سال ۲۰۱۰ برای شرکت شما کار می‌کرده ممکن است در سال ۲۰۱۹ پاسخگوی نیاز شما، مشتریان و بازار بالقوه شما نباشد! اشتباه نکنید؛ ما نمی گوییم که شما باید تمام استراتژی های خود را که در سال ۲۰۱۸ داشتید ترک کنید و یا تغییر دهید، اما شما باید روند های جدید را کشف کنید و در ادامه، روند متناسب با کاروکسب خود را شناسایی کرده و با استراتژی خود تطبیق دهید.

برای بدست آوردن موقعیتی بهتر از رقبا، باید خود را با این ترندها بروز کنید قبل از اینکه آنها شانس این را داشته باشند.

در ادامه به ده ترند برتر مارکتینگ در سال ۲۰۱۹ اشاره می کنیم:

  1. چت بات یا ربات مکالمه (Chatbots)

ربات های چت یا live chat  تکنولوژی جدیدی به حساب نمی آیند. با این حال؛ ما قطعا شاهد یک تغییر مسیر در نحوه استفاده از آن در چشم انداز بازاریابی هستیم.

آیا شما اخیرا یک چت بات را در هنگام بازدید از یک سایت دیده‌ا‌ید؟، با توجه به آمار‌های بین‌المللی، تقریبا ۱.۴ میلیارد نفر هر ساله با چت بات‌ها تعامل دارند. و ۸۰% از شرکت‌ها می گویند که در حال حاضر از چت بات‌‌ها استفاده می کنند یا برنامه هایی برای استفاده از چت بات‌ها در سال ۲۰۲۰ دارند، پیش بینی می‌شود این میزان استفاده از چت بات‌ها در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ افزایش چشمگیری را شاهد خواهد بود.

اگر قبلا چنین کاری نکرده باشید، پیشنهاد می‌کنیم از این فناوری در کسب و کار خود استفاده کنید. ایجاد لایو چت دلیلی است برای فراهم کردن خدمات بهتر به مشتریانتان در کوتاه‌ترین زمان ممکن.

برای مشتریان ارتباط برقرار کردن با چت بات‌های آنلاین بسیار راحت‌تر است نسبت به ارسال یک ایمیل و یا تماس تلفنی با یک نمایندگی.

استفاده از چت بات ها دارای مزایای بالقوه بسیار زیادی است که رتبه هریک از آن‌ها از منظر مشتریان در یک تحقیق بین‌المللی صورت گرفته به صورت زیر است:

Chart

شما می توانید یک پنجره خودکار چت بات را به صورت pop up در وب سایت خود یک بار برای همه بازدیدکنندگان داشته باشد. این باعث می شود تا برای رسیدن به تیم خدمات مشتری شما، بسیار راحت تر باشند.

لایو چت باعث می شود تا احتمال اینکه مشتریان شما روند خرید را طی کنند تا ۳ برابر افزایش پیدا کند. علاوه بر این لایو چت ۲۰% نرخ تبدیل مشتری بالقوه به بالفعل وهمچنین ۳۰۵% ROI را بهبود می‌بخشد.

بازاریابان این مزایا را شناسایی و بر این اساس عمل کرده‌اند. ما انتظار می‌رود که وب سایت های بیشتری را با chatbots در سال 2019 ببینم.

  1. محتوای ویدئویی تعاملی

اقبال به ویدئو مارکتینگ در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است. درحال حاضر شاهد افزایش فیلم ها در شبکه های اجتماعی، وب سایت ها و وبلاگ ها هستیم. اما در سال 2019 تغییرات بیشتری در نحوه بهره‌بردن از ویدئو ها اعمال خواهد شد. ما در مورد ویدئو های تعاملی صحبت می کنیم.

واشنگتون پست این ویدیوی 360 درجه را در صفحه یوتیوبش بارگذاری کرده است:

Chart

کاربران می‌توانند در حین پخش ویدئو با کلیک بر دکمه پیمایش در گوشه سمت چپ بالای صفحه کل منطقه را مشاهده کنند.

شما می توانید شروع به استفاده از ویدئوهای تعاملی برای تمام اهداف دیگر که پیشتر ذکر شد کنید:

  • ایمیل
  • وبسایت
  • شبکه های اجتماعی
  • وبلاگ

ایده اصلی ویدئو‌های تعاملی، افزایش نرخ Engagement است.

Chart

ویدئو های تعاملی از فیلم های معمولی موثر‌تر است. شانس بیشتری وجود دارد تا مردم تمام یک ویدیو ۳۶۰ درجه ای را نگاه کنند. و شما بازده بیشتری از سرمایه گذاری خود دریافت خواهید کرد.

در حقیقت، ۹۸% مردم در آمریکا معتقدند که ویدئو های ۳۶۰ درجه بسیار هیجان‌انگیز‌تر از ویدئو‌های سنتی است و ۹۰% مردم می گویند که محتوا زمانی بهتر است که بتوان آن را به صورت ۳۶۰ درجه مشاهده کرد. جای تعجب نیست که ویدئو های ۳۶۰ درجه دارای نرخ کلیک بیش از ۸ برابری نسبت به ویدئو های سنتی است.

علاوه بر این، ۷۰ درصد از بازاریابان می گویند که فیلم های تعاملی تاثیر مثبتی بر تجارت آنها دارند. مخاطبان ۶۵٪ بیشتر احتمال دارد با یک ویدئو ۳۶۰ درجه ای ارتباط برقرار کنند. با توجه به این اعداد، محتوای بیشتری با این پلت فرم را در سالهای آینده شاهد خواهیم بود.