۵. تبلیغات فیسبوک و اینستاگرام

پرداختن به تبلیغات شبکه های اجتماعی چیز جدیدی نیست، اما ترند ها کاملا درحال تغییر هستند. اکثر کاروکسب‌ها در بازارهای بین‌المللی بیشتر بر تبلیغات فیس بوک و Instagram تمرکز می کنند اما در ایران این داستان متفاوت است و بدلیل فیلتر بودن شبکه اجتماعی Facebook گرایش به سمت سایرین است.

تبلیغات

همانطور که می بینید، اینستاگرام و فیس بوک تنها دو سایت اجتماعی هستند که کسب و کارهای بیشتری در حال برنامه ریزی برای استفاده از تبلیغات پولی هستند. و تبلیغات در سایر سایت های اجتماعی مانند توییتر، Pinterest و Snapchat به آرامی منسوخ می شوند.

در واقع، ۳۱٪ از برند ها در Instagram در حال حاضر از تبلیغات استفاده می کنند. این تعداد در سال ۲۰۱۷ اندکی بیش از ۲۴ درصد است، در سال ۲۰۱۶، ۱۲ درصد و در سال ۲۰۱۵ فقط ۴ درصد است. حجم تبلیغات در این پلت فرم تقریبا هشت برابر در فقط چهار سال افزایش یافته است.

تعجب برانگیز نیست که فیس بوک و اینستاگرام دو سیستم پلتفرم رو به بالایی برای تبلیغات پولی هستند. از آن‌جایی که Facebook مالک Instagram است، کاروکسب تبلیغات در هر دو این سایت های اجتماعی را در همان جا مدیریت می کند. این فرمت باعث می شود تا کاروکسب‌ها بر اساس نیازهایشان برای ایجاد آگهی هایی که مخاطبان مناسب را هدف قرار می دهند بسیار ساده تر عمل کنند.

شما حتی این امکان را در اختیار دارید که از ارزش چرخه عمر، برای تبدیل یک مخاطب فیس بوک به مشتری استفاده کنید. و این موارد، همان مزایایی هستند، که شما در سایر شبکه‌های امکان بهره‌برداری از آن را ندارید.

تبلیغاتی که می توانند بین فیس بوک و اینستاگرام اجرا شوند، نیز تطبیق پذیر هستند. شرکت ها می توانند با استفاده از این فرمت ها آزمایش کنند تا ببینند کدام بهترین نتیجه را می دهد.

این برای شما به چه معنی است؟ اگر در حال حاضر از شبکه های اجتماعی دیگر برای تبلیغ استفاده می کنید، ممکن است بخواهید تغییری در این روند ایجاد کنید. اگر شما هیچ تبلیغ پولی اجرا نمی کنید، حداقل باید آنها را امتحان کنید، یا رقبا ممکن است مشتریان شما را در رسانه های اجتماعی سرقت کنند.

لازم به توضیح است در ایران در حال حاضر، تلگرام جایگزین فیس بوک شده است و این پلتفرم نقش مهمی را در تبلیغات اینترنتی ایفا می‌کند.

۶. تکنولوژی Beacon ها

فن آوری Beacon شبیه به GPS است، اما نه دقیقا یکسان.

شرکت ها تکنولوژی Beacon را برای مشتریان، به ویژه در فروشگاه های خرده فروشی هدف قرار می دهند. حال چگونه کار می کند!

اولا شرکت ها باید مشتریان خود را برای دانلود برنامه های تلفن همراه خود تشویق کنند. زمانی که برنامه بر روی دستگاه کاربر نصب می شود، موقعیت مکانی کاربر را دنبال می کند. هنگامی که یک کاربر برنامه با Beacon در یک فروشگاه راه می رود، این شرکت دقیقا می داند که مشتری در آن فروشگاه قرار دارد. این می تواند زمانی را که شخصی برای یک محصول خاص خرید می کند، اعلام کند. سپس، برند می تواند کاربر را از طریق نشان دادن نوتیفیکیشنی که مربوط به آنچه که به آن نگاه می کند، آگاه سازد.

تکنولوژی Beacon

این یک راه عالی برای بهبود سودآوری برنامه تلفن همراه شماست. کسب و کارهای تجارت الکترونیک می توانند حتی بدون یک فروشگاه فیزیکی از این فناوری استفاده کنند. اگر شما یک پلت فرم تجارت الکترونیک دارید، می‌توانید مکان هایی را در مناطق عمومی مرتبط با آنچه شرکت شما ارائه می‌دهد قرار دهید. سپس زمانی که کاربران برنامه در مجاورت این beacon ها قرار دارند شما می توانید اطلاعیه‌‌های هدفمند ارسال کنید. دلیل این که این فناوری در سال ۲۰۱۹ محبوبیت بیشتری خواهد داشت، این است که محبوبیت برنامه تلفن همراه نیز در حال افزایش است. ۴۲٪ از شرکت های کوچک در حال حاضر برنامه‌های تلفن همراه دارند.

۳۰ درصد دیگر از شرکت ها برنامه ای برای ساخت یک app در آینده دارند. علاوه بر این، ۵۵ درصد از کسب‌و‌کارهای متعلق به Millennials (طبق مقاله‌ای از مجله‌ تایم، اصطلاح Millennials را برای افرادی به کار می‌برند در بازه‌ی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ میلادی متولد شده‌اند. یعنی افرادی که الان در دهه‌ی سوم یا چهارم زندگی خودشان هستند.) دارای برنامه‌های تلفن همراه هستند. نسل جوان اهمیت این فناوری را به رسمیت شناخته اند. به همین دلیل آنها زودتر سازگار می شوند. شرکت شما نیز نیاز به حرکت در این مسیر دارد. شما بدون استفاده از نرم افزار تلفن همراه قادر به استفاده از فناوری Beacon نخواهید بود.

آژانس بازاریابی موترانا، با آنالیز مسیر حرکتی مشتری و تدوین نقشه سفر مشتری، خدمات ویژه‌ای را در حوزه مدیریت تجربه مشتری و همچنین استفاده بهینه از ابزارهای دیجیتال، ارائه می‌کند.