در مطلب قبلی دو تأثیر مثبت هوش مصنوعی بر بازاریابی را معرفی کردیم. همان‌طور که توضیح دادیم استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی روز به روز در کسب و کارها بیشتر می‌شود و لازم است تا سازمان‌ها استفاده از این ابزار را در استراتژی های خود بگنجانند.

دیگر تأثیرهای مثبت هوش مصنوعی در کسب و کار:

1. ایجاد کالاها و سرویس‌های بیشتر:

مخاطبان در محیط دیجیتال انتظار راه‌های جدید برای خرید یا حتی کالاها و خدمات جدید دارند. این موضوع فرصت‌های جدیدی برای سازمان‌ها به وجود می‌آورد تا به بازارهای کوچک و تخصصی (Niche Markets) وارد شوند تا مخاطبان جدیدی داشته باشند. بسیاری از کسب و کارها از این فرصت استفاده کرده‌اند و کالاها و خدمات جدید با استفاده از هوش مصنوعی و بر مبنای یادگیری ماشین ایجاد کرده‌اند. به عنوان مثال Baidu سرویس جدیدی به نام Deep Voice ایجاد کرده‌است که می‌تواند صداهای انسان را به طور دقیقی تولید کند. این سرویس با آنالیز صدای انسان تمامی مشخصات صدا را با آن هماهنگ کرده تا به دقیق‌ترین صدای خروجی برسد. به معنای دیگر با بازاریابی مناسب این نرم‌افزار، دنیای جستجو بر اساس صدا را دگرگون خواهد کرد و در آینده‌ای نزدیک درآمد بسیاری برای این سازمان ایجاد خواهد کرد.

2. بهینه‌سازی محتوا

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین دو مفهوم نزدیک به هم هستند اما در لایه‌هایی با هم تفاوت دارند. یادگیری ماشین بر روی آنالیز مشکلات و رویه‌های کاری تمرکز دارند و به دنبال راه‌های بهبود آن هستند. یکی از راه‌های پرطرفدار که بازاریابان دیجیتال از آن استفاده می‌کنند، تست A/B هستند. دیگر راه‌های کمک‌کننده به بازاریابان ایمیل‌های اختصاصی شده، تبلیغات هوشمند فیس‌بوک، تبلیغات هوشمند اینستاگرام، تبلیغات Retargeting و سایر راه‌هاست که به سازمان‌های اجازه می‌دهد تا گزینه‌های متفاوتی را اجرا کنند و بهترین ابزار برای رسیدن به مخاطبان هدف خود را بیابند. به بیانی دیگر یادگیری ماشین در بازاریابی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهترین بخش‌بندی (Segmentation) را داشته باشند و بهترین راه و بهترین پیام را برای هر بخش مخاطبان و حتی هر مخاطب خاص تولید کنند.

سازمان‌ها از بازخورد ماشین‌ها و نرم‌افزارهای هوشمند می‌توانند محتواهای هدفمند را ایجاد کرده و نهایتاً به خدمات هدفمند برسند. یکی از بهترین مثال‌های یادگیری ماشین هوش مصنوعی گوگل برای رده‌بندی وب‌سایت‌ها در نتایج جستجو است. قابلیت هوش مصنوعی گوگل این سرویس را به یکی از برترین موتورهای جستجو تبدیل کرده است که به مرور زمان و بر اساس تجربیات کاربر سرویس خود را بهبود می‌بخشد. نتایج حتی بر اساس تجربه‌های قبلی کاربر متفاوت خواهد بود. این سرویس حتی بر اساس موقعیت کاربر و چندین فاکتور دیگر واکنش نشان می‌‌دهد که تا چند سال پیش رویایی بیش نبود.

مثال دیگری از یادگیری ماشین سرویس Google Ads است که به سازمان‌ها اجازه تبلیغات بر اساس کلمات کلیدی (Keywords) مخاطبان هدف خود می‌دهد. این سرویس اجازه رقابتی سالم به سازمان‌ها می‌دهد که بر اساس چندین فاکتور مثل قیمت، نوع کمپین، کیفیت محتوا و کیفیت وب‌سایت‌ها را رده‌بندی می‌کند. تمام این سرویس با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین انجام می‌شود.

تسلط بازاریابان و سازمان‌ها بر روی این سرویس‌ها برای ماندن در رقابت ضروری است البته با توجه به منابع محدود سازمان‌ها تمام این موارد لزوماً در داخل سازمان‌ها اتفاق نمی‌افتد و می‌توان با کمک شرکت‌های بازاریابی دیجیتال و به صورت برون‌سپاری انجام شود.

در مطالب بعدی تاثیرات مثبت دیگر هوش مصنوعی در بازاریابی را معرفی می‌کنیم.

آژانس بازاریابی موترانا با بهره‌گیری از تیم حرفه‌ای و توانمند خود در زمینه هوش مصنوعی و کاربرد آن در بازاریابی،‌ خدمات ویژه‌ای را برای مخاطبین درنظر گرفته است.