در مطالب قبلی دو تأثیر هوش مصنوعی بر بازاریابی را معرفی کرده و بر لزوم به کارگیری یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در کسب‌وکارها تأکید کردیم.  در این مطلب جنبه‌های دیگر تأثیر مثبت هوش مصنوعی در کسب‌وکارها را معرفی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

دیگر تأثیرهای مثبت هوش مصنوعی در کسب و کار:

1. بهبود شخصی‌سازی کالاها و خدمات:

در روزگاران نه چندان دور هدف سازمان‌ها، فروش کالا یا خدمت ثابت خود به مشتریان بود. از دید سازمان‌ها همه مشتریان در یک یا نهایتاً دو دسته قرار می‌گرفتند. اما با پیشرفت علم بازاریابی مفاهیمی همچون خوشه‌بندی یا دسته‌بندی (Clustering And Segmentation)  مطرح شد که مشتریان را بر اساس ویژگی‌های آن‌ها تقسیم‌بندی می‌کرد و خدمت یا کالای مناسب دسته‌بندی آن‌ها را ارائه می‌کرد. انتظار مخاطبان هم با افزایش کیفیت سرویس‌دهی بیشتر شد. امروزه مشتریان توقع دارند که برند‌ها و سازمان‌ها به آن‌ها اهمیت ویژه‌ای بدهد. در همین راستا طبق تحقیقات ۵۲ درصد مشتریان در صورتی که احساس کنند پیام‌هایی که از سمت برند برای آن‌ها ارسال می‌شود، شخصی سازی ‌نشده است، به برند یا سازمان دیگری مراجعه می‌کنند. به عنوان مثال Amazon را در نظر بگیرید. تمام پیام‌ها یا پیشنهادات کالایی که در سایت به مشتریان نشان می‌دهد یا از طریق کانال‌های مختلف مثل ایمیل برای آن‌ها ارسال می‌کند، به کمک یادگیری ماشین اتفاق می‌افتد. داده‌هایی که هوش مصنوعی آمازون از آن‌ها استفاده می‌کند از رفتار آنلاین مشتریان (محصولاتی که مشاهده می‌کنند، زمانی که در یک صفحه می‌گذرانند، کلماتی را که جستجو می‌کنند و …)، علاقه‌مندی‌های آن‌ها و خرید‌های قبلی آن‌ها را به دست می‌آورد. همه‌چیز از لحظه آشنایی (Touchpoint) تا خرید، شخصی سازی شده است.

همانطور که دیدید شخصی‌سازی در دنیای دیجیتال به مشتریان احساس مهم بودن می‌دهد زیرا تا جای ممکن نیازها و خواسته‌هایشان در تجربه آنلاینی که دارند به کمک یادگیری ماشین در نظر گرفته می‌شود. این فرآیند در نهایت منجر به وفاداری به برند خواهد شد.

2. کاهش هزینه‌های بازاریابی:

در طراحی کمپین‌های بازاریابی، ابزاری که بتواند به سرعت ترندها و اتفاقات را تشخیص دهد، بسیار کمک‌کننده است. همین قابلیت یادگیری است که هوش مصنوعی (AI) را در بازاریابی بسیار مهم می‌کند. در گذشته سازمان‌ها در طراحی کمپین‌ها اطلاعات کمی داشتند و به همین دلیل به حدس و تخمین روی می‌آوردند به همین دلیل هزینه‌های زیادی انجام می‌شد که حتی به نتیجه دلخواه آن‌ها هم نرسید. یادگیری ماشین (Machine Learning) این اتلاف هزینه‌ها را حذف کرده است. به همین دلیل استفاده از یادگیری ماشین در بازاریابی نه تنها سودمند، بلکه ضروری است. هوش مصنوعی حدس و گمان را از این پروسه حذف و به جای آن داده‌های قابل اتکا به شما می‌دهد که منجر به رساندن پیام به مشتریان هدف با بهینه‌ترین هزینه خواهد شد.

وقتی صحبت از سازمان‌های موفق می‌شود همیشه ردپای پیش‌بینی نیازهای آینده و ترندهای پیش رو دیده می‌شود. شما حتی اگر در زمره موفق‌ترین سازمان‌ها هم باشید وقتی به این موضوع توجه نکنید نزول شما حتمی است. به عنوان مثال نوکیا و IBM را در نظر بگیرید که به ترندهای پیش رو توجه نکردند و شکست‌های بزرگی را متحمل شدند. نوکیا روزگاری بزرگترین تولیدکننده تلفن‌های همراه بود اما به نیاز آینده مشتریان یعنی تلفن‌های هوشمند (Smart Phone)  توجه نکرد و سهم بازار آن طی برهه زمانی کوتاه به شدت کاهش یافت. نوکیا زمانی به اشتباه خود پی برد که دیگر دیر شده بود (جالب است بدانید نوکیا بعد از چند سال افول و تغییر نگرش در حال حاضر گوشی‌های هوشمند تولید می‌کند). سازمان‌های کوچک برای پیشرفت باید نیازهای آینده را در نظر بگیرند  و همانطور که در این مطالب اشاره شد هوش مصنوعی در این راه بسیار سودمند است.

استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند با کمک شرکت‌های بازاریابی دیجیتال و به صورت برون‌سپاری انجام شود. برای درخواست مشاوره با شرکت بازاریابی موترانا تماس بگیرید.