در حال حاضر ویروس کرونا و اخبار مربوط به آن در صدر تمامی اخبار قرار دارد. تقریبا تمامی کسب و کارها در دنیا درگیر این ویروس شده‌اند و دوران سختی را سپری می‌کنند. در این مقاله در مورد واقعیت‌های تاریک مرتبط با این ویروس صحبت نخواهد شد بلکه در نظر است تا تاثیرات کرونا بر روند بازاریابی کسب و کارها را مورد بررسی قرار گیرد.

سوال بسیار مهم این است که این ویروس برای چه مدت زمانی ادامه پیدا خواهد کرد و چه تاثیری بر کسب و کارها خواهد گذاشت؟ راه‌کار صحیح کسب و کارها در این دوران به این بحران چه خواهد بود و چگونه می‌توانند از این بحران رهایی یابند؟

بحران کرونا باعث بهم ریخته شدن بسیاری از برنامه‌های بازاریابی شرکت‌های مختلف شده است و بیشترین تاثیر را در بخش بازاریابی سنتی شرکت‌ها داشته است. شاید از مهمترین تاثیرات کرونا بر روند بازاریابی سیستم‌ها، لغو شدن تمامی رویدادهای برنامه‌ریزی شده کسب و کارها بوده است. کنسل شدن رویدادها ضررهای مالی هنگفتی به کسب و کارها وارد نمود.

از دیگر اثرات کرونا بر برنامه بازاریابی، لغو تبلیغات شرکت‌ها بوده است، بازار تبلیغات تلویزیونی رو به زوال است، همچنین بسیاری از شرکت‌ها تبلیغات محیطی خود را نیز لغو کرده‌اند. طبق یررسی‌های به عمل آمده ۶۹٪ از برندهای دنیا انتظار دارند تا تبلیغات خود را در سال جاری کاهش دهند.

فروش و درآمد بسیاری از کسب و کارها در طی این بحران به شدت کاهش یافته است و بسیاری از سازمان‌های معتبر در سراسر دنیا دچار چالش‌های بسیار بزرگی شده‌اند و بعضا در فکر اعلام ورشکستگی هستند. در طی تحقیقات به عمل آمده، ۶۵٪ از کسب و کارها با کاهش درآمد در ماه اسفند مواجه شده‌اند. و بسیاری معتقد بودند که هنوز به نقطه بحرانی نرسیده‌اند و به روزهای بدتری فکر می‌کردند.

در این شرایط که بسیاری از برنامه‌های شرکت‌ها دستخوش تغییرات شده است و بخش بزرگی از کسب و کارها با این بحران دست و پنجه نرم ‌می‌کنند، بازاریابان با یک وضعیت کاملا جدید روبرو هستند. آنها فکر می‌کنند:

 که چگونه باید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند؟

هزینه‌های بازاریابی خود را کجا و چگونه سرمایه‌گذاری کنند که نتایج بهینه به دست آورند؟

چگونه باید با تیم‌های خود در سراسر جهان در ارتباط باشند و فعالیت‌های خود را ادامه دهند؟

عدم اطمینان بسیار زیادی در مورد آینده وجود دارد. جهان در بحرانی گرفتار شده است که باعث تغییرات بسیار زیادی در آینده خواهد شد. فرضیه‌ها و حقایق جدیدی در حال ظهور هستند که در این مقاله به برخی از آنها اشاره خواهد شد و امید است بتواند به فعالین بازاریابی کمک نماید تا بتوانند برای اقدامات خود برنامه ریزی‌های بهتری برای دوران پسا کرونا داشته باشند.

از عمده تغییراتی که بازاریابان باید حتما به آن توجه نمایند:

تغییر احساسات و رفتار مصرف‌ کننده‌ها

مصرف کننده ها با واقعیات جدید سازگاری پیدا کرده‌اند و خوش‌بینی آنها در سراسر جهان کاهش یافته است و این باعث می‌گردد تا کمتر از گذشته مصرف‌گرا باشند. ترس آنها از گرفتاری مجدد به مشکلات اقتصادی و عدم اطمینان از آینده، مصرف‌گرایی آنها را کاهش می‌دهد.

نحوه مصرف کالاها در این زمان دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و هزینه‌ها به طور بسیار ناموزون در بین کالاها تقسیم شده است. هزینه کرد بر روی مواد و کالاهای ضروری خواروبار و بهداشتی بسیار زیاد شده است و در خصوص باقی کالاها بسیار کاهش داشته است.

تغییر نحوه خرید مردم

نحوه خرید مردم از حضوری به آنلاین تغییر کرده است. مصرف کنندگان وقت بیشتری را در خانه می‌گذرانند و خریدهای خود را به صورت آنلاین انجام میدهند و باور بر این است که این تغییر رفتار برای مدت طولانی باقی خواهد ماند. رفتار مصرف کنندگان نشان داده است که از این نحوه خرید رضایت دارند و احتمالا در آینده آن را ادامه خواهند داد. گرچه این تغییرات باعث جبران خسارت‌های آفلاین نشده است.

میزان استفاده از رسانه‌ها نیز دچار تغییرات اساسی شده‌اند.

میزان مصرف رسانه‌ها نیز در این دوران دچار تغییرات اساسی شده‌اند و رسانه‌های خانگی، اخبار و فیلم‌ها بسیار محبوب شده‌اند. میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی به طور چشمگیری افزایش یافته است. هزینه‌ تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی افزایش یافته است، بازاریابان باید در این شرایط از ظرفیت‌های فضای دیجیتال استفاده نمایند زیرا مصرف‌کنندگان در این دوران، زمان زیادی را در محیط آنلاین سپری می‌کنند.

کیفیت و موضوع محتوا برای مخاطبین حائز اهمیت است.

در این زمان باید نسبت به مطالبی که به عنوان محتوا برای مصرف‌کنندگان تولید می‌شود آگاه بود. مصرف‌کنندگان در این زمان به حمایت برندهای مورد علاقه خود نیاز دارند و محتواهایی با محوریت سلامت روان و سالم ماندن در این شرایط بسیار مورد توجه مخاطبین قرار می‌گیرد. مصرف‌کنندگان در این شرایط بحرانی، که بیشتر زمان خود را در منزل سپری می‌کنند از برندهای محبوب خود انتظار دارند تا اطلاعات و محتواهای خوب در اختیار آنها قرار دهند.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده بازاریابان باید بتوانند بیش از پیش رفتار مصرف‌کنندگان خود را مورد ارزیابی قرار دهند و از کانالهای ارتباطی مناسب، با آنها در تعامل باشند و محتوای خوب و مناسب در اختیار آنها قرار دهند. در این دوران همانطور که در مقاله اشاره شده است استفاده از فضای آنلاین فرصت بسیار خوبی است که باید استفاده بهینه از آن برده شود.

اگر برای تولید محتوای مناسب و استفاده بهینه از فضای آنلاین با کمبود زمان و نیرو مواجهید نگران نباشید ما در آژانس بازاریابی موترانا می‌توانیم راه‌کارهایی را متناسب با کسب و کار شما و مخاطب هدفتان در اختیارتان قرار دهیم.