با شیوع کرونا تغییرات رفتاری در فضای مجازی و تبلیغات دیجیتال بسیار مشهود است. گروهی تبلیغات دیجیتال را بی فایده و گروهی را در شرایط حال بسیار هوشمندانه می‌شمارند. افزایش ناگهانی بیماری کووید ۱۹ در جهان، به تغییر شیوه زندگی منجر شده که حضور بیشتر مردم را در فضای مجازی در پی داشته است.

برندهایی که دارای برنامه‌ریزی هدفمند در بازاریابی دیجیتال بودند و از قبل فعالیت ساختاریافته دیجیتال داشتند، دستخوش تغییری نشدند و یا بعضا با افزایش اقبال عمومی و در نهایت ارتقاء فروش روبرو بودند. برندهایی که بصورت سنتی (آفلاین) فقط حضور داشتند، در دوران کرونا در تلاش برای سازگاری با این روش جدید .کاروکسب هستند و احتمالاً محصولات جدید آنلاین را در مسیر طراحی و تولید خواهند داشت

بیشتر بازاریابان در این شرایط سردرگم شده و این سؤال پیش می آید كه، كدام مسیر را برای چنین آینده نامشخصی، باید طی کرد؟ بر اساس کدام استراتژی؟ بازار هدف از چه الگوی رفتاری تبعیت خواهد کرد؟  هزاران سوال پیچیده و مبهم دیگر ….

این مقاله به این موضوع می پردازد که بازاریابان چگونه با شرایط جدید سازگار شوند.

استراتژی‌های  کوتاه مدت

تحقیقات اخیر نشان داده است که ۶۱٪ از بازاریابان در حال تغییر استراتژی رسانه‌ای کوتاه مدت خود هستند. با این حال، تنها ۹٪ در حال ایجاد تغییرات طولانی مدت بوده و کماکان در حال بررسی دقیقتر رفتارهای مخاطب و بازار هدف هستند.

انتقال به کانالهای انعطاف پذیر

بازاریابان که شاهد کاهش بودجه هستند ، با حرکت به سمت کانالهای ارزانتر و انعطاف پذیرتر مانند تبلیغات برنامه ای در جایی که حضور مصرف کننده و برداشتهای موجود در آن افزایش یابد ، سود خواهند برد.

تبلیغات در رسانه‌های دیجیتال، حضور در رسانه‌های اجتماعی و پلت‌فرم‌های پخش ویدئوی آنلاین، کانال‌هایی هستند که به احتمال زیاد در برنامه‌های کوتاه‌مدت بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت.

تبلیغات محیطی مانند تابلوهای تبلیغاتی مترو به دلیل ماندن بیشتر افراد در خانه، در معرض نمایش بسیار کمتری خواهد بود. بازاریابی رویداد متوقف شد و ما به احتمال زیاد خواهیم دید که مسیر بودجه‌بندی فعالیت‌های بازاریابی با تغییرات ساختاری روبرو خواهد شد.

با این حال، همه شرکت ها راه حل این مشکل را کم کردن بودجه مارکتینگ نمی‌دانند بسیاری از شرکت‌ها تبلیغات دیجیتال گسترده ای را طراحی و به اجرا درآورده‌اند. بدلیل حضور طولانی‌مدت مردم در خانه‌ها، تبلیغات تلویزیونی با اقبال بیشتری نسبت به گذشته روبرو شده‌اند.

نگرانی از زمان اتمام کرونا

نگرانی موجود این است که واقعاً هیچ کس نمی داند چه موقع این بیماری همه گیر تمام خواهد شد و به زندگی عادی خود برخواهیم گشت.

مشاهده می‌شود که در بسیاری از صنایع که ماهیت خدمات و یا کالاهای عرضه شده آن‌ها وابسته به حضور مردم بوده است، با کاهش شدید فعالیت‌هایشان روبرو شده‌اند مانند: خدمات مسافرتی، هتل‌ها و مراکز گردشگری، رستوران‌ها، خرده فروشی‌ها،رویدادها و …. با این حال ، بسیاری ازشرکت‌های خدمات آنلاین به واسطه تقاضای زیاد‌، حجم و بودجه تبلیغات خود را افزایش داده اند – خصوصاً در شبکه‌های اجتماعی و فضای دیجیتال.

یکی از تغییرات چشم‌گیر در جهان حتی در ایران، کاهش قیمت فعالیت‌های تبلیغات دیجیتال بوده است.

در این زمان، خدماتی مانند خدمات تحویل مواد غذایی آنلاین، پخش آنلاین یا رسانه‌های خبری دیجیتال از حضور بیشتر در شبکه های مجازی بهره می‌برند. عدم قطعیت آینده قابل درک است. با این وجود، این نیز باید بگذرد. و حتی شاهد تغییر رفتار مشتریان پس از چند ماه قرنطینه خواهیم بود. مهم این است که در درازمدت متمرکز شوید و از فرصت‌های جدید رشد چشم پوشی نکنید. کرونا در ابتدا یک تهدید بود ولی هم‌اکنون باید فرصت‌ها را به دست آورید، این یک زمان جدید برای همه است.

آژانس بازاریابی موترانا، آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما در نحوه برنامه‌ریزی تبلیغات دیجیتال و بازاریابی دیجیتال در روزگار پساکرونا و بهره‌بردن از ابزار نوین بازاریابی جهت بهبود عملکرد سازمان شما است.