طی سالیان اخیر و با تغییراتی که در روندهای بازار رخ داد، شاهد رشد و افول برندهای بسیاری در صنایع مختلف و در سطح بین‌المللی بودیم.

در این مقاله، قصد داریم تا با بررسی برند کداک،‌ به مطالعه پیشینه و دلایل سقوط این برند قدرتمند بین‌المللی بپردازیم.

How to Avoid a Kodak Moment for your Company |

شروع کداک

وقتی در سال ۱۸۹۲ در آمریکا و توسط جوزف ایستمن و با هدف تولید دوربین‌های عکاسی دستی تاسیس می‌شد کمتر کسی تصور رشد مداوم و در نهایت ورشکستگی این شرکت را در ۱۲۳ سال فعالیت را داشت. کداک تا مدت‌ها به دلیل تولید دوربین‌های عکاسی و فیلم‌های آنالوگ آن، سردمدار بازار بود و به نوعی مسیر بازار را خود، طراحی می‌کرد.

کداک / Kodak
ایستمن (سمت راست) در کنار توماس ادیسون

یکی از مهمترین افتخارات کداک، استفاده از دوربین‌های این شرکت در ضبط تصاویر فرود نخستین انسان بر کره ماه است. امروزه کداک از قله‌های تجارت به پایین‌ترین نقطه‌ای که در ذهن سهامدارانش می‌توانست شکل بگیرد رسیده است. این شرکت در سال ۲۰۱۲ اعلام ورشکستگی نمود.

کداک در طول حیات خود، زمینه‌ساز پیشرفت‌های ارزنده‌ای در تاریخ بشریت بوده است. ادیسون در سال ۱۸۹۱ به مدد محصول کداک توانست دوربین فیلمبرداری خود را اختراع کند. کداک تا پیش از ورود به قرن ۲۱،‌ توانست در کشورهای کانادا، انگلیس و فرانسه نیز شعبی را تاسیس کند.

این شرکت از ابتدا با تمرکز بر تحقیق و توسعه و در کنار آن فعالیت‌های بازاریابی، توانست سهم بازار بسیار خوبی را از بازار عکاسی و فیلمبرداری کسب کرده و خود را به عنوان یکی از رهبران بازار معرفی کند.

کداک / Kodak

در جنگ جهانی اول، کداک توانست با تولید محصولات تصویربرداری هوایی، سود سرشاری کسب کرده و جایگاه خود را در بازارهای بین‌المللی بیش از پیش مستحکم کند. بعدها کداک با تولید محصولات متنوع پخش تصاویر توانست به بازارهای دیگر نیز حمله کرده و ارزش سهام خود را افزایش دهد. از آن‌جمله می‌توان به ویدئو پروژکتور و صفحه نمایش‌های بسیار بزرگ اشاره کرد.

کداک / Kodak

نقطه شروع سقوط کداک را باید سال ۱۹۷۵ درنظر گرفت. در زمانی که برای نخستین بار دوربین دیجیتال به عنوان یک محصول جدید خلق شد. و چه کسی خالق قاتل کداک بود؟ بله، خود کداک مخترع قاتل خود بود.

کداک / Kodak

کداک در ادامه سراغ تجهیزات تشخیصی پزشکی نیز رفت و توانست تاثیرات شگرفی در این حوزه داشته باشد. در سال‌های پایانی قرن بیستم به عرضه فلاپی دیسک پرداخت و بعدها در بخش نرم افزار نیز توفیقات جالبی کسب کرد. با این‌حال خطر ورشکستگی در پس پرده بود.

Blogginisracin: NASCAR

شروع سراشیبی

از جمله مشکلات اصلی کداک،‌ حضور در بازارهای متعدد بدون درنظر گرفتن هزینه‌های آن بود. در حالیکه رقبا در هر بخش حضور تخصصی‌تری داشته و تلاش می کردند با کیفیت بالاتر و بعضا قیمت مناسب‌تر و نهایتا با تمرکز بیشتر، اعتماد مخاطب را جلب کنند. مدیریت کداک، جهت کاهش هزینه‌ها با تعدیل ۵ درصدی نیروی انسانی، که در گذشته خط قرمز مدیران آن بود، موافق گردید و بخش‌های متنوع سازمان در نهایت به ۴ حوزه اصلی تقسیم بندی شدند.

در اوایل قرن ۲۱، سهامداران شرکت تصمیم گرفتند با تغییر مدیرعامل مسیر جدیدی را تجربه کنند که هر بار با رشد کوتاه‌مدت و سپس سقوط همراه شد. این تغییرات در مدیرعامل کداک، ۴ بار تا زمان ورشکستگی رخ داد و هر بار تنها به صورت مقطعی تاثیر کوچکی داشت. تا اینکه در سال ۲۰۱۲ این شرکت قدیمی و با سابقه اعلام ورشکستگی نمود و یک سال بعد با تغییر بیزینس مدل خود، در زمینه دیگری به فعالیت پرداخت که با سود ۲ میلیون دلار در سال در حال ادامه فعالیت است. (چیزی نزدیک به هیچ برای برندی به نام کداک)

دلایل بسیاری را می‌توان برای سقوط این برند معتبر و باسابقه بر شمرد که برخی از آنها عبارتند از:

الف – حضور در بازارهای متعدد بدون داشتن تمرکز کافی

ب – ورود رقبای آسیای شرقی با قیمت‌گذاری به شدت رقابتی و تبلیغات گسترده

ج – سادگی کارکردن با محصولات رقیب به نسبت محصولات کداک

د – عدم واکنش به موقع و سریع به تغییرات بازار

ص – نگاه از بالا به پایین به رقبا و نادیده گرفتن قدرت‌های نوظهور

ط – از دست دادن گاو شیرده (فیلم‌های عکاسی و تصویربرداری آنالوگ) با ظهور دوربین‌های دیجیتال و عدم طراحی جایگزین مناسب با سرعت مورد انتظار بازار

ن – درنظر نگرفتن نیاز بازار و همسویی با آن و به گونه‌ای عدم توجه به آمیخته بازاریابی

و – سرمایه‌گذاری در مجموعه‌هایی که در مسیر نادرستی قرار داشتند.

ه – تغییر نگاه به نیروی انسانی از حالت شریک تجاری به منابعی جهت انجام امور

ی – تاکید بر سیاست‌گذاری‌های سنتی

آژانس بازاریابی موترانا، با بهره بردن از تیم با دانش و مجرب، آماده ارائه خدمات توسعه کسب‌و‌کار و تحقیقات بازار، به سازمان و بنگاه‌های تجاری می‌باشد.