امروزه داشتن یک وب‌سایت خوب و کارآمد به یکی از بایدها در کسب و کارها تبدیل شده است. اشتباهی که بسیاری از کسب و کارها ممکن است در طراحی وب سایت خود داشته باشند نادیده گرفتن میزان کارآمدی وب‌سایت است، درحالیکه قابلیت استفاده و راحتی کاربر در استفاده از نکات کلیدی طراحی وب‌سایت می‌باشد. یک وب‌سایت خوب و کارآمد می‌تواند موفقیت شما را تا حد چشمگیری افزایش دهد و باعث افزایش فروش و درآمد در کسب و کار شما گردد.

ظاهر وب‌سایت نمی‌تواند تنها عامل موفقیت باشد بلکه در کنار ظاهر، تجربه کاربر در استفاده از وب‌سایت در موفقیت آن تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل  بهینه سازی کارآمدی و قابلیت استفاده از وب سایت بسیار مهم بوده و نکاتی هستند که می‌توانند وب سایت شما را از رقبا متمایز سازند.

یکی از موارد بسیار مهم در کارآمدی وب‌سایت، تجربه کاربر است. درواقع زمانی که یک کاربر بتواند اطلاعات مورد نیاز خود را به آسانی و به سرعت در یک وب‌سایت بیابد می‌توان گفت که آن وب‌سایت خوب و کارآمد می‌باشد.

روشهای زیادی برای بهینه‌سازی و بهبود یک سایت وجود دارد. در این مقاله به ۱۱ ویژگی اصلی و اساسی که یک وب‌سایت برای موفق شدن و بهینه شدن به آن‌ها نیاز دارد می‌پردازیم.

این ۱۱ ویژگی یک وب‌سایت خوب و کارآمد عبارتند از:

  1. سازگاری با موبایل

روز به روز، بر تعداد افرادی که از گوشی موبایل خود برای دسترسی به اینترنت، جستجو در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی،‌اپلیکیشن‌ها و …، استفاده می‌کنند افزوده می‌شود. بنابراین بهینه‌سازی و سازگار کردن وب‌سایت با سایز موبایل به یک ضرورت تبدیل شده است..

اولین قدم در بهینه‌سازی و سازگار کردن وب‌سایتتان با موبایل، بررسی نحوه نمایش آن در ابعاد مختلف گوشی‌های همراه می‌باشد. برای چک کردن این مسئله می‌توانید ازسایت گوگل و تست کارآمد بودن وب سایتتان در موبایل استفاده نمایید. اگر در حال حاضر وب‌سایت شما مشکل دسترسی در موبایل را دارد، برای برطرف کردن آن سریعا اقدام نمایید.

  • قابل دسترسی بودن برای همه کاربران

یک وب‌سایت خوب و کارآمد باید برای همه مخاطبین اعم از نابینا، معلول یا افراد مسن قابل دسترسی باشد. باید امکانات لازم در صفحه جهت ارتباط با این افراد را برای طراحی وب‌سایت خود در نظر بگیرید.برای مثال می‌توانید از نرم‌افزارهایscreen reader  برای وب سایتتان استفاده نمایید، و یا اگر مخاطبین هدفتان سالمندان هستند فونت‌های بزرگتری را برای سایت در نظر بگیرید و سعی کنید مقالات صوتی در وب‌سایت داشته باشید.

  • ساختار بندی اطلاعات

چگونگی ساماندهی و ارائه اطلاعات در وب سایت شما برای کارآمدی وب‌سایت بسیار مهم است. ولی متاسفانه جز مسائلی است که در اغلب اوقات نادیده گرفته می‌شود. توجه به این مساله امروزه بسیار مهمتر و پررنگ‌تر گشته است، از اینرو که روز به روز بر تعداد وب‌سایتها و اطلاعاتی که ارائه می‌دهند افزوده می‌شود و کاربران با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه می‌گردند. در این شرایط وب‌سایتی موفق خواهد بود که بتواند اطلاعات را به گونه‌ای دسته بندی کند که یافتن آن برای مخاطبین هدف و کاربران به راحتی و به سرعت امکان‌پذیر باشد. در طراحی وب‌سایت خود سعی کنید همیشه دید کاربران و مخاطبین هدف را در نظر بگیرید. این امر به ویژه زمانی که شما حجم اطلاعات زیادی در وب‌سایت خود دارید بسیار مهم می‌باشد.

  • قالب‌بندی خوب و کارآمد محتواها

معمولا کاربران در فضای اینترنت به جای خواندن کل مطلب به صورت کلمه به کلمه و از بالا به پایین، سعی می‌کنند در یک نگاه کل محتوا را اسکن کنند و در صورت متناسب بودن با نیاز خود، به مطالعه دقیق آن بپردازند.

با توجه به این مهم، برای داشتن یک وب‌سایت خوب و کارآمد باید محتواهای خود را به درستی قالب‌بندی کنید. استفاده صحیح از عناوین، تیترها، پاراگراف‌ها، عکس‌ها، پاورقی‌ها و … اسکن و یک برداشت کلی را برای خوانندگان بسیار آسان می‌کند.

  • سرعت لود شدن وب‌سایت

هیچ چیز برای یک کاربر وب سایت آزار دهنده تر از زمان بارگیری و لود طولانی، نمی‌باشد. همان‌طور که اشاره کردیم کاربران در فضای وب به دنبال سرعت و یافتن سریع اطلاعات موردنظرشان می‌باشند. بنابراین طولانی شدن زمان لود و کُند بودن وب‌سایت از مهمترین عواملی است که باعث می‌گردد کاربران به سرعت صفحه شما را ترک کنند و به صفحه رقبایتان بروند و هرگز به سمت سایت شما بازنگردند. بالا آمدن وب‌سایت در طی ۴-۵ ثانیه برای کارآمد بودن سایت شما خوب می‌باشد. و این سرعت در رتبه‌بندی شما در موتورهای جستجو نیز بسیار تاثیرگذار می‌باشد.

  • سازگاری با انواع مرورگرها

این مساله معمولا جز مواردی است که به راحتی نادیده گرفته می‌شود. حتی وب سایت شرکت‌های بسیار معتبر برخی اوقات به دلیل غفلت با این مشکل مواجه شده اند و این اتفاق برای وجهه برند بسیاربد و ناخوشایند بوده و همچنین بر قابلیت استفاده از وب‌سایت هم تاثیر منفی می‌گذارد.

اگرچه مرورگرها نیز روز به روز پیشرفته‌تر می‌گردند، اما هنوز برخی مغایرت‌ها در استفاده از مرورگرهای مختلف مشاهده می‌شود و بسیار مهم است که شما از کارآمدی وب‌سایتتان در همه مرورگرها برای مثال: Chrome ، Internet Explorer ، Firefox ، Safari اطمینان حاصل کنید.آژانس بازاریابی موترانا، با مطالعه دقیق هر صنعت و بررسی ویژگی‌های مخاطبین هدف، خدمات ویژه‌ای را در طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت براساس اغنا رضایت‌مندی و دست‌یابی به تجربه جذاب برای مشتری، ارائه می‌کند.