برای مطالعه استراتژی‌هایی که باعث موفقیت کسب ‌و کار برند هرشی (Hershey) در صنعت پرچالش شکلات شد، ابتدا به معرفی کوتاه این برند می‌پردازیم. هرشی امروزه یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده شکلات در جهان می‌باشد. از جمله برندهای بسیار معروف این شرکت می‌توان به شکلات‌های کیت کت، بوسه‌های هرشی و … اشاره نمود و صد البته محصولات این کارخانه محدود به این برندها نمی‌باشد ولی این برندها جز ۱۰ برند برتر دنیا قرار دارند.

تاسیس کارخانه تاسیس کارخانه هرشی

شرکت هرشی در سال ۱۹۰۰ در شهر پنسیلوانیا توسط آقای میلتون هرشی تاسیس گردید. آقای میلتون هرشی در ابتدا تولیدکننده کارامل بود، وی در سال ۱۸۹۳ از یک نمایشگاه در شیکاگو بازدید کرد و در آنجا از یک ماشین تولید شکلات الهام گرفت و یک دستگاه برای خود تهیه نمود و شروع به تولید کارامل‌های با روکش شکلات کرد. پس از آن آقای هرشی به یک روش برای تولید انبوه شکلات شیری دست یافت که تا به امروز به صورت راز باقی مانده است. در سال ۱۹۰۰ کارخانه کارامل را به ارزش ۱ میلیون دلار فروخت و کارخانه شکلات هرشی را راه اندازی نمود.

استراتژی بازاریابی  استراتژی های بازاریابی برای موفقیت کسب و کار

آقای هرشی در ابتدای کار استراتژی لوکس قابل دستیابی (affordable Luxury) را برای شکلات‌های خود در نظر گرفت و این استراتژی در آن زمان موفقیت کسب و کار هرشی را تضمین نمود. در سال ۱۸۹۵ شرکت شکلاتهای بسیار متنوعی به شکل‌های سیگار و ویفر در بسته‌بندی‌های رنگارنگ تولید نمود که با نام‌های فرانسوی مجلل نامگذاری شده بودند. شکلات‌های شیری در گذشته فقط برای افراد ثروتمند قابل استفاده بود، ولی با دستیابی به روش تولید انبوه هرشی توانست شکلات را برای همگان در دسترس قرار دهد.
در ابتدای راه موفقیت کسب و کار، آنها را از انجام تبلیغات دور نگه داشته بود و آنها به عنوان یکی از اصلی ترین شیرینی‌سازی‌های کشور، خود را بی نیاز از انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی می دانستند. اما با گذشت زمان و ورود رقبا به بازار آنها نیز فعالیت‌های تبلیغاتی خود را آغاز نمودند.

شکلات های مناسبتی
استراتژی بازاریابی میکرو

یکی دیگر از فاکتورهای موفقیت کسب و کار هرشی، در نظر گرفتن مخاطبین در گروه های خاص و تولید کالای شخصی‌سازی شده برای آنها می‌باشد. برای مثال طرح‌هایی متناسب با عروسی، روز تولد، مناسبت‌های مختلف و …

شکلات های مناسبتی
استراتژی بازاریابی تعطیلات

هرشی در طول فصل تعطیلات، کمپین‌های تبلیغاتی متنوعی راه‌اندازی می‌کند و محصولات هرشی با موضوعات متناسب با تعطیلات ارائه می‌گردند.

بسته بندی
 استراتژی‌های برندینگ هرشی و نقش آن در موفقیت کسب و کار

هرشی پس از انجام تحقیقات لازم تصمیم به تغییر بسته‌بندی‌های خود گرفت و در طراحی این بسته‌بندی به نکات بسیار جالبی توجه نمود.
هرشی برای طرح بسته‌بندی خود دنبال چیزی بیش از یک کیسه زیبا که در قفسه فروشگاه قرار بگیرد، بود، آنها به مساله‌ای توجه نمودند که شاید از دید بسیاری برندهای دیگر مخفی مانده باشد و آن در نظر گرفتن زیبایی بسته بندی‌ها روی صفحه نمایش تلفن همراه بود.

مدیر ارشد بازاریابی دیجیتال شرکت توضیح می‌دهد که طرح بسته‌بندی کالا همانطور که در قفسه فروشگاه و از راه دور باید قابل تشخیص باشد، باید در صفحه ۵ اینچی گوشی همراه نیز قابل تشخیص و زیبا باشد، اگر محصول شما در فضای دیجیتال زیبا نباشد ممکن است مشتری علاقه خود به خرید فیزیکی کالا را نیز از دست بدهد.
هرشی در طراحی بسته‌بندی به دنبال موارد زیر بود:
الف – بسته‌بندی در قفسه فروشگاه خوب به نظر برسد.
ب – روی صفحه نمایش تلفن همراه جذاب باشد.
ج – بتواند در حالت عمودی روی قفسه و کانتر آشپزخانه بایستد
د – باز کردن آن آسان باشد.

استراتژی دیجیتال

شرکت هرشی برای موفقیت کسب و کار خود در دنیای امروز نیاز حضور و فعالیت در فضای دیجیتال را به خوبی درک نموده و برای موفق تر بودن در این زمینه حتی بسته‌بندی‌های خود را تغییر داده است. مدیر بازاریابی دیجیتال این شرکت اشاره می‌کند که در صنعت شیرینی و شکلات، برای حضور و موفقیت در فضای دیجیتال باید تجملات بیشتری به کار برد زیرا خریداران این حوزه معمولا تمایلی به خرید به صورت آنلاین ندارند گرچه وی امیدوار است که این روند تغییر کند.

او اعتقاد دارد که نیاز تغییری نخواهد کرد آنچه تغییر می‌کند رفتار خرید مردم، مکانهای خرید و مشتریان می‌باشند.
وی همچنین اعتقاد دارد که اگر هنوز به فکر این هستید که استراتژی‌های آنلاین داشته باشم و یا آفلاین، باید موفقیت کسب و کارتان را فراموش کنید. شما باید آنها را به صورت گروه و در کنار هم ببینید و برای آنها برنامه‌ریزی‌های مشخص داشته باشید.
بنابراین با توجه به عوامل موفقیت در کسب و کار هرشی می‌توان نتیجه گرفت که داشتن برنامه‌ریزی دقیق و یکپارچه برای فعالیت‌های آنلاین و آفلاین می‌تواند عامل تعیین کننده در موفقیت کسب و کارتان باشد.
ما در آژانس بازاریابی موترانا به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید برنامه‌ریزی یکپارچه را برای فعالیت‌های خود انجام دهید و شاهد بهبود و موفقیت کسب و کار خود باشید.