امروزه نیازها و انتظارات مصرف کنندگان از برندها و شرکت‌ها شکل تازه‌ای به خود گرفته است. مطالعات نشان میدهند که ۸۴٪ از مصرف‌کنندگان به دنبال مصرف کالاها و محصولات از برندهایی هستند که در قبال جامعه و محیط زیست خود مسئول هستند و ۹ نفر از ۱۰ نفر مصرف کننده از شرکت‌ها و برندها انتظار دارند که شرکت‌ها مسئولیت‌پذیر باشند و به مسائل زیست محیطی و اجتماعی اهمیت دهند. با توجه به این روند شرکت‌ها و برندها نیز سعی میکنند در زمان مناسب از انواع کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی استفاده ببرند و بتوانند برند خود را نزد مخاطب محبوبتر نمایند.

مسئولیت اجتماعی (CSR)(Corporate Social Responsibility) در واقع به عنوان حق شهروندی شرکت شناخته می‌شود، یک مفهوم تجاری است که شرکت‌ها سعی می‌کنند نگرانی‌های اجتماعی و زیست محیطی در عملیات یک شرکت را بهبود بخشند و به مخاطب نشان دهند که به این مسائل حساسند و به آنها اهمیت می‌دهند. در واقع می‌توان انواع کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی (CSR) را به عنوان سرمایه‌گذاری آگاهانه  برای نفع تمام ذینفعان، از جمله مشتریان، کارمندان، سرمایه‌گذاران، جوامع، تامین‌کنندگان و محیط زیست در نظر گرفت.

اگرچه انواع کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی متفاوت هستند، اما می‌توان آنها را به چند دسته کلی تقسیم‌بندی نمود و دسته‌های اصلی CSR را می‌توان در تلاش‌های محیط زیست، بشردوستانه،کارهای اخلاقی و داوطلبانه در نظر گرفت. که در این مقاله به طور مختصر هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم.

کمپین‌های زیست محیطی

 

 

 

کمپین های مسئولیت اجتماعی محیط زیستیتمرکز اصلی بسیاری از کمپانی‌ها در اجرای کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی، بر تلاش‌های زیست محیطی‌ می‌باشد.برای مثال پتروشیمی مبین که یکی از بزرگترین مجموعه های تولید فرآورده‌های نفتی می‌باشد یک کمپین مسئولیت اجتماعی در خصوص محیط زیست و حمایت از لاک‌پشت‌های منقار عقابی انجام داد.

اصولا پتروشیمی‌ها برای خنک کردن تجهیزاتشان از آب استفاده می‌کنند و به همین علت بخش اعظم شرکت‌های پتروشیمی در کنار خلیج فارس واقع شده‌اند. آب به طور مستقیم به داخل توربین‌ها کشیده می‌شد و تعداد بسیاری از جانداران دریایی را با خود به داخل توربین‌ها می‌کشاند که باعث از بین رفتن آنها می‌شد. شرکت پتروشیمی مبین برای جلوگیری از این حادثه و حفظ محیط زیست، حوضچه‌هایی را راه‌اندازی نمود که آب در ابتدا وارد این حوضچه‌ها می‌شود، غواصان پتروشیمی لاک‌پشت‌ها را از این حوضچه‌ها خارج می‌کنند پس از وزن‌کشی، سلامت‌سنجی و پلاک‌گذاری به خلیج فارس برمی‌گردانند و این اقدام باعث حفظ این گونه می‌گردد.(اجرا شده توسط موترانا)

کمپین‌های بشردوستانه

کمپین های مسئولیت اجتماعی بشردوستانهبسیاری از شرکت‌ها از انواع کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی، برنامه‌های خیرخواهانه را انتخاب می‌کنند برای مثال شرکت‌هایی که در دوران زلزله و سیل به آسیب دیدگان کمک کردند. از جمله شرکت گلستان که در زمان سیل استان گلستان کمک‌های زیادی به سیل زدگان نمود و یا برندهای بی‌شماری که در جریان زلزله کرمانشاه به کمک زلزله‌زدگان شتافتند.

از نگاه دیگر برای مثال کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی بشردوستانه می‌توان به فعالیت‌های فرهنگ‌سازی جهت ارتقا سطح زندگی و سلامت بشر اشاره نمود، برای مثال شرکت آرین موتور (نماینده میتسوبیشی موتورز ژاپن) کمپینی به نام به خاطر من راه‌اندازی نمود که در آن به خطر صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی می‌پرداخت.(ایده‌پردازی، مدیریت و نظارت توسط موترانا)

کمپین‌هایی برای شیوه کار اخلاقی

کمپین های مسئولیت اجتماعی اخلاقیشیوه کار برخی شرکت‌ها از منظر اخلاقی برای مخاطبین بحث‌برانگیز است. برای مثال شرکت اپل، قطعات آیفون‌های خود را در کشورهای مختلف می‌سازد. به طور خاص، قلع مصرفی برای قطعات آنها از معادن اندونزی تهیه می‌گردد. شرکت اپل، با وجود قوانین متفاوت کار در کشورهای مختلف، اطمینان حاصل می‌کند که تامین کنندگانش از قوانین کار پیروی کنند. با در نظر گرفتن تمام جوانب کار، زمانی برای مصرف‌کنندگان مشخص گردید که برای استخراج قلع شرکتهای اندونزی از کودکان کار استفاده می‌کنند و علاوه بر آن در طول فرآیند استخراج، کودکان در معرض خطرات معدن بوده‌اند.این باعث گردید تا مصرف‌کنندگان وحشت‌زده شوند. برای حل این مسئله، شرکت اپل کمپین مسئولیت اجتماعی راه‌اندازی نمود با این مضمون که ساده‌ترین راه قطع همکاری با این شرکت‌ها می‌باشد اما این کار کمکی به کودکان نخواهد کرد و برای بهبود اوضاع باید فعالیت‌های بنیادی‌تری از قبیل ارتقا کیفیت معادن و … انجام داد و شرکت اپل سالانه جزئیات فعالیت‌های خود را در این خصوص منتشر می‌کند و به اطلاع مصرف‌کنندگان می‌رساند.

کمپین‌های داوطلبانه

کمپین های مسئولیت اجتماعی داوطلبانهبرخی شرکت‌ها، سیاست‌های خود را بر مبنای تشویق فعالیت‌های داوطلبانه قرار می‌دهند و در صورتیکه کارمندانشان این فعالیت‌ها را انجام بدهند برای آنها پاداش در نظر می‌گیرند.هنگامی که یک شرکت این سیاست را در پیش می‌گیرد تمام ذی‌نفعان تحت تاثیرات مثبا آن قرار می‌گیرند.

با انواع کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی آشنا شدید گرچه در ایران بیشتر شرکت‌ها در دو حوزه اول فعالیت می‌کنند و به طور کلی کمپین‌ های مسئولیت اجتماعی به تازگی جایگاه خود را در میان جامعه پیدا کرده‌اند و راه بسیار زیادی در پیش دارند. شرکت‌ها باید در نظر بگیرند که در حالی که این کمپین‌ها برای وجهه شرکت بسیار مثبت هستند اما ممکن است در کوتاه مدت تاثیر آن را بر روی سود شرکت نبیند و به دنبال افزایش سود در کوتاه مدت نباشند.

اما این شرکت‌ها به طور قطع از اعتبار بسیار بالایی در بین مصرف کنندگان برخوردار خواهند شد و در بلندمدت نتایج شگفت‌انگیزی برای آنها به همراه خواهد داشت.  و در واقع یک وضعیت برد-برد برای ذینفعان، اجتماع و شرکت‌ها خواهد بود.  پس از انجام انواع کمپین های مسئولیت اجتماعی می توانید با ابزار روابط عمومی فعالیت های خود را به گوش مخاطبین هدف برسانند.

تحقیقات نشان داده‌اند که کمپین‌های مسئولیت اجتماعی باعث افزایش ارزش شرکت می‌شوند .

ما در آژانس بازاریابی موترانا به شما همراه خواهیم بود تا با شناخت انواع کمپین‌های مسئولیت اجتماعی بتوانید بهترین مدل را متناسب با برند و فعالیت شرکت انتخاب کنید و از نتایج شگفت‌انگیز آن در افزایش اعتبار برندتان بهره‌مند گردید.