بازاریابی دیجیتال ، مارکتینگ آنلاین، تبلیغات اینترنتی و هر نامی که بر آن بگذارید اهمیت بسیار زیادی برای رشد کسب و کارهای امروزی دارد. کاربران اینترنت در دهه گذشته چند برابر شده‌اند و همین تغییر به شدت نحوه خرید محصولات و تعامل با کسب و کارها را تحت تأثیر قرار داده است.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست
دیجیتال مارکتینگ یکی از انواع روشهای بازاریابی برای ارتباط و تحت تاثیر قرار دادن مشتریان بالقوه است. تفاوت اصلی بازاریابی دیجیتال با روش‌های سنتی بازاریابی در این است که شما با مشتریان آنلاین در ارتباط هستید و آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهید. در حقیقت، دیجیتال مارکتینگ از ابزار و کانال‌های آنلاین مانند موتور جستجوی گوگل، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، وب سایت و غیره جهت ایجاد ارتباط با مشتریان کنونی و مشتریان بالقوه استفاده می‌کند. در زیر برخی از رایج ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای دسترسی به مشتریان آنلاین ارائه می شود.

ابزار بازاریابی دیجیتال

ابزار دیجیتال مارکتینگ
تقریباً هر چیزی می‌تواند یک ابزاربازاریابی دیجیتال باشد، تنها کافی است به صورت یک ابزار آنلاین باشد. مانند:
وب سایت
• دارایی‌های برند از جمله لوگو، علامت اختصاری و غیره
• محتوای ویدیویی مانند تبلیغات ویدیویی، آموزش محصول و غیره
• تصاویر مانند اینفوگراف ها، تصاویر شرکت، عکس محصول و غیره
• محتوای نوشتاری مانند پست بلاگ، کتاب الکترونیکی، توصیفات محصول، شواهد و غیره
• محصولات و یا ابزار آنلاین مانند SaaS، محتوای تعاملی و غیره
• رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و غیره
همانطور که ملاحظه می‌کنید این لیست تنها بخشی از ابزار آنلاین هستند، اما اکثر ابزار دیجیتال مارکتینگ در یکی از این طبقات قرار می‌گیرند. با این حال، بازاریابان هوشیار همیشه از روشهای جدید آنلاین برای رسیدن به مشتریان استفاده می‌کنند و بدین صورت این لیست همیشه در حال رشد است.

استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ

استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ نیز به طور مستمر در حال تحول است. اما مهم‌ترین استراتژی‌هایی که اکثر کسب و کارها از آنها استفاده می‌کنند به قرار زیر است:

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)

تبلیغات کلیکی
تبلیغات پرداخت به ازای کلیک در حقیقت یک واژه گسترده است که انواع بازاریابی دیجیتال را در بر می‌گیرد و در آن کسب و کارها به ازای کلیک در هر تبلیغ هزینه پرداخت می‌کنند. به عنوان مثال، گوگل ادوردز (Google Ads) یک نوع تبلیغات PPC با عنوان «تبلیغات جستجوی پرداختی» است. از طرف دیگر، تبلیغات فیس بوک نیز نوع دیگر از تبلیغات PPC به نام «تبلیغات پرداختی رسانه های اجتماعی» است. در این نوع تبلیغات کسب و کارها می‌توانند به ازای پرداخت هزینه به ازای کلیک بر روی هر تبلیغ به مشتریان بیشتری در دست یابند و از طرف دیگر مشتریان و کاربران اینترنت نیز تبلیغاتی مرتبط با جستجوی خود بیابند از این طریق موتور جستجویی مانند گوگل نیز کسب درآمد می‌کند.

• تبلیغات جستجوی پرداختی

گوگل، بینگ و یاهو به شما اجازه می دهند در صفحات نتایج جستجوی موتور خود تبلیغات متنی قرار دهید. تبلیغات جستجوی پرداختی یکی از بهترین روشها برای هدف یابی مشتریان بالقوه ای است که به طور فعالانه در حال جستجوی محصولات و یا خدماتی مانند محصولات و خدمات شما هستند.

• بهینه سازی موتور جستجو – سئو

سئو
یکی از ابزارهای بسیار مهم در بازاریابی دیجیتال بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد.اگر قصد دارید برای دیده شدن در صفحه نتایج جستجو هزینه پرداخت نکنید، باید از بهینه سازی موتور جستجو برای بالا بردن رتبه صفحات خود به صورت ارگانیک استفاده کنید. شما در این صورت به طور مستقیم برای هر کلیک هزینه پرداخت نمی‌کنید، اما بالا بردن رتبه وب سایت معمولاً به تلاش و زمان کافی نیاز دارد که نتیجه آن پایدار و مطمئن خواهد بود.

• تبلیغات پرداختی رسانه های اجتماعی

بسیاری از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر لینکدین و اسنپ چت به شما اجازه می‌دهند در صفحات آنها تبلیغ کنید. تبلیغات پرداختی رسانه های اجتماعی یکی از بهترین روشها برای ایجاد آگاهی از برند و دستیابی به مخاطبانی است که ممکن است با محصولات، خدمات و کسب و کار شما آشنایی نداشته باشند.

• بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی
بازاریابی رسانه های اجتماعی همانند سئو، روش رایگان و ارگانیک برای استفاده از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر است که . بازاریابی ارگانیک نیز مانند سئو به تلاش و زمان زیادی نیاز دارد، اما در بلند مدت نتایج ارزانتری را به دنبال دارد.

• بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل هنر و علم بهبود تجربه کاربران آنلاین است. در اکثر مواقع، کسب و کارها از بهینه سازی نرخ تبدیل برای افزایش نرخ تبدیل (چت، تماس، فروش و غیره ) از طریق افزایش ترافیک وب سایت خود استفاده می‌کنند.

• بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی دیگر از اصطلاحات تقریباً گسترده دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی محتوا به هر نوع تلاش بازاریابی دیجیتال گفته می شود که در آن از محتواهایی چون پست های وبلاگ، ،اینفوگرافیک ها، کتاب الکترونیکی، ویدیو ها و جهت افزایش آگاهی از برند و یا افزایش نرخ کلیک فروش و مشتری واقعی شود تولید محتوای خلاقانه از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست.

• بازاریابی ایمیل

بازاریابی ایمیلی
بازاریابی ایمیل قدیمی‌ترین روش بازاریابی آنلاین است که هنوز هم به قوت خود باقی است. بسیاری از بازاریابان دیجیتال از بازاریابی ایمیل برای تبلیغات پیشنهادات مخصوص، برجسته محتوای خود به عنوان بخشی از بازاریابی محتوا و یا تبلیغ یک رویداد استفاده می‌کنند.