اینستاگرام یکی از محبوب ترین و بزرگترین شبکه های اجتماعی در دنیا است که چیزی در حدود 120.7 میلیون کاربر فعال دارد. برخی از کاربران از این صفحه برای ثبت خاطرات شخصی خود استفاده می کنند، عده ای دیگر برای به اشتراک گذاری اخبار از آن استفاده می کنند و عده ای از کاربران و برندهای بزرگ دنیا نیز برای جلب مخاطب و مشتریان بیشتر در این شبکه اجتماعی فعالیت می کنند. در واقع یکی از مهم ترین و کلیدی ترین کاربرد های اینستاگرام برای صاحبان برند و مشاغل، امکان تولید محتوای جذاب و معرفی کالا و یا خدمات با هدف گسترش جامعه مخاطب و خریداران است. در چنین شرایطی است که تولید محتوا خلاقانه  در اینستاگرم اهمیت کلیدی پیدا می کند. اما برای تولید محتوا در اینستاگرام چه تاکتیک هایی وجود دارد و به چه نکاتی باید توجه شود؟

چرا تولید محتوا در اینستاگرام؟

چرا محتوا در اینستاگرام
در طول یک روز، چیزی بیش از 400 میلیون کاربر فعال از اینستاگرام دیدن می کنند، بیش از 150 میلیون کاربر فعال استوری ها را چک می کنند و بیش از 4.2 میلیارد لایک در طول یک روز ارسال می شود. تا به امروز چیزی بیش از 40 میلیارد عکس بر روی این شبکه اجتماعی بارگذاری شده است و در طول یک ماه بیش از 600 میلیون کاربر در این شبکه اجتماعی فعالیت می کنند. بنابراین جامعه هدف در این شبکه اجتماعی بسیار گسترده است و احتمال پیدا کردن مشتریان و یا افرادی که با خدمات و کالای برند شما هم سو باشند، بسیار زیاد است. در واقع به همین دلیل است که تا به امروز 90 درصد از بزرگترین برند های جهان، از این شبکه اجتماعی برای معرفی کالای خود و جلب مخاطبین بیشتر استفاده می کنند. تولید محتوا در اینستاگرام و معرفی برند با توجه به امکانات گرافیکی موجود در این پلتفرم آسان است. از سویی دیگر، تولید محتوا بر روی اینستاگرام می تواند هزینه های جانبی مربوط به بخش بازاریابی و تبلیغات یک برند را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

مخاطبین شما در اینستاگرام تنها به فاصله چند کلیک از وب سایت و یا صفحه رسمی شما در فیس بوک فاصله دارند؛ یعنی جایی که می توانید به شکلی هدفمند محصولات خود را عرضه کنید، داد و ستد انجام دهید و برای همیشه نام خود را در ذهن افراد ثبت کنید. تبلیغات در هیچ یک از وب سایت های آنلاین، تلویزیون و رادیو نمی تواند چنان موثر باشد که مخاطبین را به بازدید از صفحه وب سایت شما هدایت کند. در واقع این امر یکی از مهمترین نقاط قوت اینستاگرام است. از سویی دیگر، در اینستاگرام امکان ارسال لایک، نظر و به اشتراک گذاری به شکل بسیار راحت تری وجود دارد. در صورت تولید محتوای مناسب، شما می توانید در کمترین زمان، جامعه مخاطبین و مشتریان خود را به شکل قابل قبولی گسترش دهید.

استراتژی های تولید محتوا در اینستاگرام

 

انواع محتوا در اینستاگرام
محتوای تولید شده در اینستاگرام اغلب به صورت عکس، محتوای متنی و ویدیو است. هر کدام از این محتوا ها کاربردهای مخصوص خود را دارند و می توانند برای تولید محتوا در زمینه های مختلف، مفید واقع شوند. آنچه که در خصوص تولید محتوا در اینستاگرام باید مد نظر قرار دهید، متفاوت بودن محتوای تولید شده و جلب توجه بیشتر است. در واقع شما تنها چند ثانیه برای جلب توجه مخاطبین فرصت دارید. محتوای تولید شده باید به گونه ای باشد که کاربران را در پست شما متوقف کند، آن ها را وادار به خواندن کپشن کند و در صورتی که محتوا به شکل ویدیو است، آن را با صدای بلند گوش دهد. به طور کلی محتواهای تولید در اینستاگرام را می توان به دسته های زیر طبقه بندی کرد:

• تولید محتوای ویدیویی:

 

محتوای ویدویی در اینستاگرام

72 درصد از محتواهای به اشتراک گذاشته شده در اینستاگرام عکس ها هستند، بنابراین یکی از راه های جلب توجه بیشتر مخاطبین تولید ویدیو است. با تولید محتواهای ویدیویی می توانید متفاوت از سایر رقبای خود در این شبکه اجتماعی ظاهر شوید. برای افزایش جذابیت ویدیو ها، شما می توانید از تصاویر، موسیقی و یا انیمیشن استفاده کنید. با کمک ویدیو شما می توانید با زمینه سازی مناسب، در خصوص برند و یا کمپانی خود توضیحاتی ارائه دهید، می توانید محصول خود را معرفی کنید و یا حتی کمی فراتر رفته و با تولید محتواهای سرگرم کننده، به شکل غیر مستقیم برای حیطه کاری خود، تبلیغ کنید. ویدیو های تولید شده بهتر است به صورت عمودی و با ابعاد (600 در 750 پیکسل) فیلم برداری شوند. توصیه می شود که ویدیو خود را با نشان دادن لوگوی برند و یا کمپانی تان، آغاز نکنید. شما همچنین می توانید از امکانات دیگر اینستاگرم مانند Boomerang و یا GIF ها برای تولید محتواهای ویدیویی خود استفاده کنید.

• محتوای متنی:

محتوای متنی در اینستاگرام

یکی از مهم ترین ارکان تولید محتوا در اینستاگرام محتوای متنی است. معمولا افراد با صدای بسته به بررسی استوری ها و پست های جدید در اینستاگرام می پردازند. بنابراین یکی از مهم ترین راه ها برای جلب توجه مخاطبین، محتوای متنی است. شما می توانید با کمک داستان سرایی برای هر پست، جذابیت محتوای متنی خود را بالا ببرید. توجه داشته باشید که این محتوای متنی باید کوتاه، واضح، هدفمند و کامل باشد. معمولا افراد علاقه ای به خواندن کپشن های طولانی و یا پست های طولانی و خسته کننده ندارند، بنابراین تلاش کنید تا پیام خود را به صورت کوتاه و واضح انتقال دهید. شما می توانید برای حفظ همبستگی در صفحه خود و همچنین دعوت از مخاطبان بیشتر برای بازدید از پست، از هشتگ ها استفاده کنید.

• تولید محتوای تصویری:

استفاده از تصاویر با کیفیت و اورجینال نقش بسیار مهمی را در تولید محتوا در اینستاگرام دارند. تصاویر انتخاب شده باید از حیث اصول عکاسی استاندارد باشند. به عنوان مثال در انتخاب تصاویر باید به نورپردازی، استفاده از قانون یک سوم در عکاسی، استفاده از حاشیه سفید، مشخص کردن یک نقطه کانونی واضح و استفاده صحیح از رنگ ها برای افزایش جذابی تصویر، توجه کنید. فراموش نکنید که استفاده از چندین عکس در خصوص یک محصول یا خدمات می تواند تاثیر معکوس داشته باشد.

در نهایت نیز باید به دو نکته اساسی و مهم در زمینه تولید محتوا در اینستاگرام اشاره کنیم. تولید محتوا در روزهای آخر هفته و یا تعطیلات می تواند تا 22 درصد احتمال دیده شدن پست شما را افزایش دهد. این بدان سبب است که در این دوران، بسیاری از افراد با فراغ بال بیشتری، زمان خود را در اینستاگرام سپری می کنند. همچنین بهتر است برای به اشتراک گذاری محتواهای خود، یک برنامه ریزی دقیق داشته و به آن پایبند بمانید. به عنوان مثال، اگر برنامه دارید تا در روز، دو محتوا به اشتراک بگذارید، به این اصل پایبند بوده و در زمان مقرر پست خود را در صفحه قرار دهید. نظم و ثبات در تولید محتوا، عاملی کلیدی در موفقیت شما است.

.آژانس بازاریابی موترانا با بهره‌گیری از تیم خلاقیت مجرب و حرفه‌ای خود، محتوای خلاقانه مختلف اعم از متن، تصویر، موشن گرافیک، صوت و ویدئو را برای سازمان شما تولید خواهد کرد.