انواع تکنیک های برندینگ

در خصوص تکنیک های برندینگ چه می دانید؟

در دنیای امروز، ایده های بدیع و کالاهای با کیفیت می توانند آغاز کننده یک برند باشند اما موفقیت و ماندگاری نهایی آن، به عوامل مختلفی بستگی دارد. انتخاب استراتژی مناسب برای فعالیت برند و معرفی هر چه بهتر آن به جامعه مخاطب، می تواند به شما کمک کند تا برند و کسب و کار خود را به سرعت رشد دهید. برای انجام این کار، شما می توانید از تکنیک های برندینگ استفاده کنید. هر چه صدای برند شما بلند تر باشد، مشتریان بیشتری آن را می شنوند و در نتیجه سود بیشتری عاید شما خواهد شد. موفقیت و رشد یک برند نتیجه نهایی تکنیک های برندینگ مختلفی است که امروزه در کلاس ها و کتاب ها آموزش داده می شود. با بررسی دقیق تر فعالیت برند های بزرگ، مانند گوچی، اپل و نایک متوجه خواهید شد که کوچک ترین حرکت مدیران این برندها، به شکل کاملا دقیق و حساب شده در راستای اهداف و استراتژی های کلی برند است. هماهنگی و یکپارچگی مجموعه در دنبال کردن اهداف، بارزترین نکته در پرونده کاری برندهای موفق در دنیا است که بسیاری از تکنیک های برندینگ نیز بر آن تاکید دارند.

تکنیک های برندینگ: ساده اما اساسی

دسته بندی تکنیک های برندینگ
هدف اصلی تکنیک های برندینگ افزایش آگاهی عمومی از برند شماست. شما باید برای برند خود یک هویت متمایز و جذاب خلق کنید. این هویت با استفاده از رنگ ها، لوگو، محتوا، محصولات و خدمات، اهداف برند و تاریخچه آن تعریف می شود. حفظ پیوستگی در هر کدام از موارد فوق، سبب می شود تا ریشه های برند شما قوی تر شده و موفقیت آن تضمین شود. اما آگاهی عمومی نسبت به برند، چگونه افزایش پیدا می کند؟ برای این امر راهکارهای ساده اما اساسی در تکنیک های برندینگ وجود دارد.
همکاری با سایر برند ها در سایه تکنیک های برندینگ: بسیاری از برندهای بزرگ دنیا، کار خود را در قالب همکاری با سایر برند ها آغاز کرده اند. به عنوان مثال، برند اسپاتیفای کار خود را با برند استارباکس آغاز کرد. این کار مزایای زیادی دارد. شما می توانید خیلی سریع به جامعه بزرگی از مخاطبان برند اصلی دسترسی پیدا کنید و کالا و یا خدمات خود را تبلیغ کنید. شما همچنین می توانید با در نظر گرفتن مزایای مختلف، مانند بن تخفیف و یا کارت هدیه و یا خرید آسان تر برای مخاطبان برند همکار، در راستای افزایش آگاهی افراد از برند خود، گام بردارید.

تولید محتوا با توجه به اصول تکنیک های برندینگ

تولید محتوا در برندینگ یکی از راهکارهای ساده و موثر در افزایش آگاهی افراد نسبت به خدمات خود در برند، تولید محتوا است. شما می توانید در خصوص ویژگی ها و نقاط قوت برند خود، محتواهای متنی و یا تصویری تولید کنید. برای تولید محتوای متنی، سعی کنید بیشترین تمرکز متن بر روی کالا و خدماتی باشد که تولید می کنید. تلاش کنید تا مخاطب خود را به درستی هدف قرار دهید و در خصوص ویژگی های کالا و خدمات خود صادق باشید. در انتهای متن و نه به عنوان بخش اصلی محتوا، می توانید در خصوص برند و خدماتی که آماده ارائه آن ها هستید، به اختصار توضیح دهید. مطالعات نشان داده است که برقراری ارتباط مخاطبین با محتوای تصویری شش برابر بیشتر از محتوای متنی است. تکنیک های برندینگ در خصوص تولید محتوای تصویری تاکید دارند که لوگو و رنگ های برند باید به طور دقیق و حساب شده به کار برده شوند. به عنوان مثال، اگر طوسی و نارنجی رنگ های انتخابی شما هستند، رنگ های غالب در تولید محتواهای تصویری نیز باید از این قانون تبعیت کنند. این کار باعث می شود تا هویت برند شما به شکل دقیق تری در ذهن مخاطب حک شود.
همچنین توجه داشته باشید که محتواهای تولید شده، قابل به اشتراک گذاری باشند. از آنجایی که افراد به دوستان خود بیشتر اعتماد می کنند، تولید محتوا و به اشتراک گذاشتن آن با مخاطبین، به شما کمک می کند تا به صورت زنجیره ای، سایر افراد را نیز به حلقه مشتریان و مخاطبین برند خود دعوت کنید. به عنوان مثال، اگر از 10 طرفدار برند خود بخواهید که محتوای تولید شده را تنها با 4 نفر از دوستان خود به اشتراک بگذارند، در نهایت 40 نفر از برند شما مطلع می شوند و این به معنای افزایش سریع اثرگذاری است. برند Dropbox در ابتدای فعالیت خود به کاربرانش اعلام کرد که با معرفی Dropbox به دوستان خود، می توانند فضای مجانی برای ذخیره سازی فایل هایشان دریافت کنند. این کار در نهایت سبب شد تا تعداد کاربران این پلتفرم در هر سه ماه به دو برابر خود افزایش یابد.

تکنیک های برندینگ نام های بزرگ: اپل و نایک

رشد صحیح با تکنیک های برندینگ
“به افراد اجازه بده تا تو را راحت تر به یاد آورند”. این شعاری است که شالوده تکنیک های برندینگ کمپانی های بزرگی مانند کوکاکولا، اپل و نایک را تشکیل می دهد. تکنیک های برندینگ این نام های بزرگ، بر روی معرفی کالا تمرکز ندارد، بلکه روی احساسی تمرکز دارد که با استفاده از خدمات و کالایشان، در مخاطب ایجاد می شود. این برندها عمیقا معتقد هستند که درگیر کردن احساس مشتری می تواند یادآوری و وفاداری او به برند را تضمین کند. به عنوان مثال، به تبلیغات برند نایک توجه کنید. تمرکز اصلی بر روی محصولات برند نیست، بلکه بر روی تمرین های ورزشی سخت و تلاش ورزشکاران برای رسیدن به هدف است. نمونه مشابه برند اپل است که با شعار خلاقیت و تفکری متفاوت محصولات خود را به بازار ارائه می کند. انسان ها خلاقیت را دوست دارند و تبلیغات برند اپل ناخودآگاه نام خود را با این احساس در افراد پیوند می زند. بنابراین افراد برای ایجاد احساس خلاقیت در زندگی خود، به سراغ محصولات برند اپل می روند.
علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، پیوستگی در تولید محصولات با کیفیت، گنجاندن شعار و اهداف برند در تمامی جنبه ها (بسته بندی محصول، فروشگاه ها، وب سایت و صفحه های مجازی) و استفاده از آیکون های مرتبط با هویت برند (مانند رنگ ها و لوگو) از جمله مواردی هستند که به عنوان پایه های اساسی تکنیک های برندینگ مختلف مورد توجه قرار می گیرند.

تیم طراحی حرفه‌ای شرکت بازاریابی موترانا با سابقه برنامه‌ریزی و طراحی هویت برند و هویت بصری شرکت‌های مختلف، آماده همکاری با سازمان‌ها است.