هر محصول و ایده جدید پتانسیل تبدیل شدن به یک برند را داراست، اما بهتر است قبل از اقدام به یک پرسش پاسخ دهید: این ایده چقدر خوب است و چقدر شانس موفقیت دارد؟ این پرسشی است که یک سلسله از تحقیقات و پرسش ها را با خود به همراه دارد که از آن ها تحت عنوان تحقیق بازار (Marketing research) یاد می شود. در تحقیق بازار شما می توانید در خصوص بازخورد جامعه و مشتریان نسبت به نمونه های مشابهی از کالا و یا خدمات اطلاع کسب کنید. شما همچنین می توانید مدل های مختلفی را برای پیش بینی آینده کوتاه مدت و یا بلند مدت برند و محصول خود، امتحان کنید تا بتوانید میزان ریسک پذیری پروژه جدید را به شکل واقع بینانه ای بسنجید.

مراحل تحقیق بازار
مراحل تحقیق بازار: یک مثال

به عنوان مثال، تصور کنید که می خواهید برند کوچک خود را در زمینه تولید صابون های دست ساز، راه اندازی کنید. با چه پرسش هایی روبرو می شوید؟ این پرسش ها می توانند موارد زیر را پوشش دهند:
• چه افرادی از محصولات من استقبال خواهند کرد؟
• مشتریان من از چه بو و عطری بیشتر خوششان خواهد آمد؟
• بهترین راه تبلیغ و عرضه محصولات چیست؟
• بر اساس چه معیارهایی باید محصولات خود را قیمت گذاری کنم؟
علاوه بر پرسش های بیشماری که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند، شما باید در خصوص سایر برندها و تولید کننده های رقیب و محصولات پرطرفدار آن ها، آینده بازار، اندازه بازار مصرفی و کشش آن درتعیین قیمت، نرخ رشد و لایه هایی از جامعه که مخاطب اصلی محصول شما هستند، تحقیق کنید. تمامی این موارد المان هایی هستند که با کمک تحقیق بازار می توانید به آن ها پاسخ دهید.

تحقیق بازار: کسب اطلاعات

یکی از اصلی ترین راه ها برای کسب اطلاعات، استفاده از داده های آنلاین است. به عنوان مثال، گزارش هایی که به صورت عمومی در خصوص بازار مصرفی یک محصول مشخص منتشر می شوند، می توانند نقطه شروع خوبی برای شما باشند. به عنوان یک تولید کننده صابون های دست ساز، شما می توانید با بررسی گزارش های منتشر شده در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، اطلاعات زیادی کسب کنید. در یک گزارش جامع، در خصوص میزان مشارکت و فروش محصولات بهداشتی اطلاعاتی ارائه می شود. فرض کنید که گزارشات نشان دهند که 5 درصد از جامعه مصرفی محصولات آرایشی و بهداشتی، از صابون های دست ساز موجود در بازار استفاده کرده اند. بنابراین جمعیت مصرفی مشخص می شود. شما می دانید که پنج درصد از این افراد با صابون های دست ساز آشنا هستند و حاضرند برای مصرف آن ها هزینه کنند. علاوه بر آن گزارشات در خصوص نرخ رشد مشتریان این شاخه خاص از محصولات آرایشی و بهداشتی نیز اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد. به کمک این عدد متوجه می شوید که چه تعداد مشتری تا سال آینده به جامعه افرادی که به محصول شما علاقه مند هستند، اضافه خواهند شد. در قدم بعدی و با بررسی قیمت صابون های دست ساز موجود در بازار، متوجه میزان کشش بازار در قیمت گذاری خواهید شد که امری کلیدی در تعیین قیمت محصولاتتان به شمار می رود. در این مرحله، شما اطلاعات آماری لازم را در خصوص مشتریان احتمالی خود کسب کرده اید.

تحقیق بازار: رقبای خود را بشناس!

شناسایی رقبا
در قدم بعد باید به سراغ بزرگترین تولید کنندگان صابون های دست ساز در بازار بروید و به شکلی دقیق، عملکرد آن ها را بررسی کنید. محبوب ترین محصولات این برندها کدام ها هستند و چرا؟ برندهای بزرگ از چه مواد اولیه ای در تولید صابون های دست ساز خود استفاده می کنند؟ قیمت صابون های دست ساز تولید شده توسط این مارک های پرطرفدار چقدر است؟ این کار دو فایده بزرگ دارد. با بررسی رقیبان خود، متوجه میزان ریسک پذیری و پایداری اقتصادی محصول می شوید. از سویی دیگر، با نیازهای بازار بیشتر آشنا می شوید. شما نمی خواهید محصولی مشابه با آنچه رقیبانتان ارائه می دهند را تولید کنید. بلکه می خواهید محصولی بهتر را به بازار عرضه کنید. برای این کار لازم است با مشکلات محصولات پرفروش نیز آشنا شوید. ممکن است مشتریان از بسته بندی صابون های دست ساز شرکت رقیب ناراضی باشند و یا بوی آن ها را دوست نداشته باشند. شما می توانید این اطلاعات را در بخش نظرات مشتریان و از طریق پلتفرم های آنلاین، مانند صفحه اینستاگرام و یا وب سایت برند، بدست آورید. این کار به شما کمک می کند تا به شکل قوی تری به بازار وارد شوید.

تحقیق بازار: منابع اطلاعاتی

برای کسب اطلاعات و تکمیل مراحل تحقیق بازار شما می توانید به دو روش اقدام کنید: تحقیق از بازار اولیه و ثانویه. تحقیق بازار اولیه به این معناست که شما برای کسب اطلاعات در خصوص بازار مصرفی کالای بخصوص وارد عمل شوید و تحقیقات میدانی را انجام دهید. این کار هزینه بالایی دارد اما اطلاعات به دست آمده به صورت سیستماتیک و هدفمند بر روی بازار مصرفی کالای مورد نظر شما تمرکز دارد و این به گرفتن تصمیمات بهتر، کمک می کند. تحقیق از بازار ثانویه به معنای دسترسی به اطلاعات و نتایج تحقیقاتی است که قبلا انجام شده و به صورت آنلاین در دسترس است. شما همچنین می توانید در ازای پرداخت مبلغی، به اطلاعات جامع و بروز تر از شرکت ها و موسسات تحقیقاتی دسترسی پیدا کنید. این نوع از تحقیق هزینه کمتری برای شما در بر دارد اما به طور کلی موضوعات گسترده تری را شامل می شود.
آنچه در این جا خواندید تنها توضیح کلی مراحل تحقیق بازار بود. تکنیک های بسیار متفاوتی در زمینه تحقیق بازار و کسب اطلاعات پیرامون محصول و یا خدمات خاص وجود دارد و شما با توجه به ظرفیت تولید و موقعیت جغرافیایی و همچنین اهداف برند خود می توانید از استراتژی ها و تکنیک های مختلفی برای تحقیق بازار و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، بهره مند شوید.

شرکت بازاریابی موترانا با توجه به تجربه‌های موفق در تحقیقات میدانی و بهره‌گیری از متخصصان این حوزه، آماده همکاری با سازمان‌ها در صنعت‌های مختلف است.