تحقیقات بازار در واقع فرایند تعیین ماندگاری یک محصول یا سرویس جدید است که از طریق جمع اوری داده از گروهی از مشتریان بالقوه انجام میگردد. تحقیقات بازار به یک شرکت امکان میدهد تا بازار هدف خود را کشف کند و انها را بهتر بشناسد و نظرات و بازخوردهای آنها را در مورد محصولات و خدمات خود متوجه شود.
این نوع تحقیقات میتواند در داخل شرکت و یا توسط یک شرکت واسط انجام پذیرد. برای انجام تحقیقات بازار و جمع اوری داده 13 روش مختلف وجود دارد که ما در این مقاله به معرفی این 13 روش میپردازیم.

طوفان مغزی
1. طوفان مغزی

در این روش از تحقیقات بازار برای جمع اوری داده گروهی از مشتریان، کارمندان یا مصرف کنندگان را در یک جلسه گردی می‌آوریم و شروع به جمع اوری داده میکنیم.
اجرا و توجه به برخی نکات در این روش الزامی می‌باشد. برای مثال زمان برگزاری این جلسات باید بین 45-120 دقیق باشد. 5-10 دقیقه ابتدایی جلسه، مسئول جلسه وظیفه اطلاع رسانی در مورد موضوع و راه انداختن افراد برای صحبت کردن را به عهده دارد و در انهای جلسه نیز باید جمع بندی نهایی انجام گیرد. تعداد ایده ها در این جلسات مهمتر از کیفیت آنها میباشند بنابراین باید به افراد اجازه داده شود تا به راحتی تمام ایده ها و نظرات خود را مطرح کنند.

2. گروه کانونی

گروه کانونی برای جمع اوری داده
این روش شاید مشابه با روش طوفان مغزی در نظر گرفته شود زیرا در این روش هم جلسه به صورت گروهی برگزار میگردد، مدت زمان جلسه 1-5 ساعت می‌باشد. و مدیر جلسه مسئول هماهنگی جلسه است. اما تفاوت این دو روش با هم در نوع تفکر و ایده ها میباشد. در روش طوفان مغزی، نحوه نظردهی و تفکر به صورت واگرا میباشد بدین صورت که تمام افراد نظرات خود را میدهند و هیچ کس اجازه نقد نظرات را ندارد. اما در گروه کانونی نظرات میتوانند نقد، ترکیب و تقویت شوند.

3. برگزاری ورک شاپ

این روش جمع اوری داده، را میتوان ترکیبی از دو روش قبل دانست، اما افراد در اینجا ممکن است نسبت به اینکه این جلسه تحقیقات بازار است اطلاعی نداشته باشند و اطلاعات را برای مثال در قالب یک بازی از افراد حاضر در ورک شاپ جمع اوری میکنیم.

4. الگوبرداری

از این روش تحقیقات بازار زمانی استفاده میشود که میخواهیم نمونه برداری انجام دهیم. و از نمونه های مشابه داده جمع اوری میکنیم، این روش در هنگام برنامه ریزی برای محصولات جدید میتواند بسیار کمک کننده باشد.

5. تحلیل قواعد کسب و کار

این ابزار با توجه به قوانین، مصوبات صنف، توافق بین فعالین و … میتواند اطلاعات مفیدی را برای برنامه ریزی کسب و کار در اختیار قرار دهد.

6. بازی های مشارکتی

در این روش از جمع اوری داده ، یک سمت بازی، فروشنده و سمت دیگر مسئول تحقیقات بازار قرار میگیرد و فرایند مورد تحقیق را شبیه سازی میکنند. در این روش میتوان ذهنیت افراد را نسبت به فروشنده، مشتری و یا فرایندها متوجه شد و در صورت لزوم انها را اصلاح نمود.

7. تحلیل مستندات

در این روش، برای جمع اوری داده ها و تحقیقات بازاریابی میتوان به انواع مستندات مراجعه کرد. انواع مستندات شامل: مستندات کاغذی، سالنامه آماری، داده های موجود در اینترنت و ….

8. مصاحبه:

مصاحبه در تحقیقات بازار
این روش از تحقیقات بازار به 2 فرم اصلی قابل اجرا است.
a. مصاحبه ساده،
که در آن فردی با مهارت اندک تا متوسط با افراد مصاحبه میکند و از ایشان سوالاتی را میپرسد. در این فرم تعداد افراد مصاحبه شونده باید زیاد باشد و این تعداد از دید جمع اوری داده ارزشمند می باشد.
b. مصاحبه عمیق:
در این روش عمق مصاحبه از ارزش بالایی برخوردار می باشد بنابراین فردی با مهارت بالا و حضور دهن زیاد با تعداد کمی از افراد مصاحبه میکند اما این مصاحبه ها معمولا در حدود 100 -180 دقیقه زمان نیاز دارند.

9. آنالیز واسط ها

در این روش جمع اوری داده در تحقیقات بازاریابی، تمرکز بر روی تحلیل و جمع اوری داده از طریق واسط ها می باشد. و مصاحبه ها بیشتر حول و حوش ابزارهای میانی شکل میگیرد و نظرات به طور غیر مستقیم جمع اوری میگردند.

10. مشاهده کردن:

در این روش تحقیقی، میتوان از طریق مشاهده به همراه استفاده از ابزارهای دیگر، جمع اوری اطلاعات را انجام داد. و این روش به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار میگیرد.

11. تحلیل فرایندها

جمع کردن اطلاعات درباره یک حوزه با نگاه کردن به فرایندها و یا تمرکز بر انجام روال کاری صورت میگیرد. و نقاط مثبت و یا منفی آن حوزه شناسایی میگردند.

12. نمونه اولیه

این روش از تحقیقات بازار بر روی ساخت یک نمونه اولیه و گرفتن نظرات افراد در مورد ان نمونه تمرکز دارد. در این روش، مشتری نمونه اولیه را میبیند و در مورد ان تعامل میکند.

جمع اوری داده با پرسشنامه
13. پرسشنامه

بی شک شناخته شده ترین ابزار برای تحقیقات بازار، طراحی و پر کردن پرسشنامه ها میباشد. در این روش، تمرکز بر جمع اوری داده ها از طریق دادن پرسش نامه به افراد و گرفتن نظرات انها می باشد.
بنابراین با روشهای مختلف جمع اوری داده برای انجام تحقیقات بازار آشنا شدید، در هر مرحله تهیه و تولید محتوا و پرسش ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند، بدین صورت که ممکن است هزینه زیادی برای جمع اوری داده های خود انجام دهید اما به علت انتخاب اشتباه محتوا و پرسش ها، نتایج حاصله مناسب نباشند و یا شما را گمراه نمایند.

آژانس بازاریابی موترانا با توجه به تجربه‌های موفق در تحقیقات میدانی و بهره‌گیری از متخصصان این حوزه، آماده همکاری با سازمان‌ها در صنعت‌های مختلف است.