بیایید فرض کنیم که شما کاپیتان یک هواپیما هستید. به طور کاملاً امن و آرام هواپیمای خود را کنترل می کنید تا مسافران خودتان را به مقصد برسانید، ناگهان یک طوفان به وجود می‌آید و همه ‌چیز از کنترل شما خارج می شود در چنین شرایطی به‌ عنوان کاپیتان چه کاری می کنید؟ یک کاپیتان خوب و کاربلد کاپیتانی است که از قبل فکر همه جای کار را کرده باشد و بتواند در شرایط خاص و این‌ چنینی تصمیمات مناسبی را بگیرد. ما در مقاله‌ی می‌خواهیم در رابطه با ابزار pestel برای شما صحبت نماییم. این ابزار دقیقاً برای موقعیت ‌های خاص این‌ چنینی مناسب می باشد و می توانند روی کسب ‌و کار شما تاثیر بسیار زیادی بگذارد و باعث می‌شود که شما بتوانید کسب و کارتان را به خوبی بشناسید، فرصت ‌ها و تهدید های آن را پیدا کنید و برای هر نوع طوفان و شرایط سختی آماده باشید.

چرا ابزار Pestel
چرا ما باید از ابزار تحلیل pestel استفاده نماییم؟

ممکن است تا این‌ جای کار شما از خودتان بپرسید که pestel اصلاً چیست و چگونه می‌تواند به شما کمک نمایند و چرا استفاده از آن در کنترل کسب‌ و کار مهم می باشد؟ بدون هیچ ‌گونه مقدمه چینی بهتر است بدانید که ابزار pestel فرصت‌ هایی که پیش روی شما هستند رو به شما نشان می دهد، به شما کمک می‌کنند که تهدید های بیرونی خود را بشناسید و به خوبی بتوانید با آن ‌ها مقابله نمایید، تغییرات به‌ وجود آمده در کسب و کار شما را تحلیل می‌کند و به شما می‌گوید که دلیل این تغییرات چه می‌تواند باشد، به شما می‌گوید که پروژه‌هایی که در حالی شکست می باشند کدام ‌ها هستند تا شما بتوانید آن ‌ها را تغییر دهید و از شرایط پیش روی شما آگاهی کاملی به شما می‌دهد تا بتوانید درست و بدون خطا عمل نمایید. شما می‌توانید با استفاده از ابزار pestel تغییرات خارج از کنترلی که در محیط کار شما در حال انجام است باخبر شوید. همچنین ابزار pestel به شما کمک می‌کند تا اتفاقات خاصی که در اطراف شما در حال رخ دادن است را به راحتی بشناسید و بتوانید از آن ‌ها استفاده نمایید پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از اقدام به انجام هر نوع کاری تهدیدهایی که برای شما وجود دارد را از طریق این ابزار شناسایی نمایید تا بتوانید به راحتی از روی آن‌ ها عبور نمایید و آن‌ ها نتوانند به کسب ‌و کار شما صدمه‌ای وارد نمایند. همچنین توجه نمایید که ابزار pestel تنها یک نوع ندارد و با چهره ‌های بسیار زیاد و نسخه های مختلفی وجود دارد، پس اگر این ابزار را در جایی دیگر با نام دیگر مشاهده کردید اصلاً تعجب نکنید. همچنین برای انواع مختلف کسب و کار ها ابزار pestel به صورت‌ های متفاوتی وجود دارد.

تحلیل ابزار pestel

تحلیل pestel در چه زمینه ‌هایی می‌تواند به شما کمک نماید؟

ابزار pestel وظیفه تحلیل و بررسی محیط بیرونی شرکت و یا کسب ‌و کار شما را دارد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که محیط بیرونی شامل کدام بخش ‌ها می‌شود و این نرم ‌افزار می‌تواند در چه زمینه هایی به شما کمک نماید پس باما همراه باشید تا جواب سوال‌ های خودتان را بگیرید. محیط داخلی و کسب و کار شما شامل کارکنان، سیستم ‌ها و تکنولوژی‌ ها، و دارایی‌ های شرکت شما می باشد. محیط عملیاتی شما در واقع محیط بیرونی شرکت شما است ولی همچنان وابسته به شرکت شما می باشد. مشتریان شما رقبا، شرکت‌ های همکار شما، تأمین‌کنندگان، و همسایه ‌های شما تمام روی کار شما اثرگذار می‌باشند اما همچنان به محیط داخلی شرکت شما وابسته می‌باشند. محیط کلان و محیط عمومی آخرین سطح و محیط کسب ‌و کار شما می باشد. هر چیزی که از اجتماع، تکنولوژی، محیط، سیاست، و اقتصاد که احتمال داشته باشد روی کسب ‌و کار شما تاثیر بگذارد در حیطه کاری ابزار pestel قرار می‌گیرد. در واقع هدف و کارکرد ابزار pestel جمع آوری انواع مختلف اطلاعات بیرونی می باشد. عواملی که در محیط بیرون برای کسب ‌و کار شما تأثیر گذار می‌باشد از طریق ابزار pestel بررسی می‌شود و به شما اطلاعات جامعی را درباره تأثیرات روی کسب‌ و کار شما می دهد تا بتوانید با استفاده از این داده‌ ها تصمیمات منطقی تر و بهتری بگیرید و از رسیدن ضرر ها و زیان‌ ها جلوگیری نمایید، و در صورت وجود شرایط مساعد بتوانید کسب‌ و کار خودتان را گسترش دهید. در واقع ابزار pestel می‌تواند به ‌عنوان یک مشاور مناسب برای شما عمل کند و نیاز های شما را به شما بگوید و باعث شود که شما بتوانید عاقلانه تر تصمیم بگیرید و به موفقیت نزدیک شوید.

ابزار پستل

در ابزار pestel چه عواملی بررسی می شود؟

عوامل سیاسی یکی از عواملی هستند که در ابزار pestel بررسی می‌شوند. هنگامی‌که همه شرایط مساعد است شما می‌توانید به‌ راحتی در کارخانه تان به تولید و کسب ‌و کار مشغول باشید اما تحریم ‌های جدید می‌تواند کسب ‌و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود که شما نتوانید مواد اولیه را وارد کنید. نرم‌ افزار pestel شما را از این تحریم ‌ها باخبر می‌سازد و به شما می‌گوید که در شرایط خاص چه کاری برای شما بهتر خواهد بود. عوامل اقتصادی، عوامل اجتماعی، عوامل تکنولوژیک، عوامل قانونی، عوامل محیط ‌زیستی جزو آن دسته عواملی هستند که جزو حیطه کاری ابزار pestel قرار می‌گیرند. توجه نمایید که داشتن اطلاعات مناسب و ضروری برای رسیدن به یک کسب‌ و کار موفق در زندگی ما حرف اول را می‌زند. با توجه به شرایط خاص ایکه کشورمان امروز در حال پشت سر گذاشتن آن می باشد داشتن دانش و اطلاعات کافی در رابطه با شرایط اقتصادی محیط اطراف بسیار مهم می باشد و کوچک ‌ترین بی‌توجهی و بی‌خبری از این شرایط می توانند برای شما ضرر و زیان‌ های بسیار زیاد و جبران ناپذیری را به ‌همراه داشته باشد. پس ابزار pestel می‌تواند با بررسی عوامل اقتصادی به شما کمک نماید تا بتوانید این تهدیدات و فرصت‌ های اقتصادی را بشناسید تا بتوانید از آن‌ ها به خوبی استفاده نمایید. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید شرایط اقتصادی کشور خود را به‌ خوبی تحلیل و بررسی نمایید تا بتوانید اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم بزنید. عواملی مانند رشد اقتصادی، نرخ تورم، نرخ بهره، درآمد مصرف‌کنندگان، رشد جمعیت، نرخ ارز، و نرخ بیکاری تمام می‌توانند روی میزان سوددهی و یا ضرردهی کسب‌ و کار شما تاثیرگذار باشد و تماماً از اقتصادی کشور نشأت می‌گیرد و دانستن نکات مهم در رابطه با اقتصاد کشور می‌تواند این اطلاعات را در اختیار شما بگذرد تا شما بتوانید تعادل عرضه و تقاضا را بدانید و بتوانید با توجه به آن اقدام به تولید محصولات خودتان نمایید.