در زمان ‌های گذشته اسم گذاری آن‌ قدر فرآیند مهمی نبود. برای مثال برای انتخاب اسم نوزادان هر اسمی که هر کسی پیشنهاد می‌داد و روی فرزند می گذاشتند و اصلاً برایش مهم نبود که ممکن است این است تکراری باشد و در فامیل ده نفر با آن اسم وجود داشته باشند. اما امروز همه چیز عوض شده است و فرآیند نام ‌گذاری یک فرآیند کاملاً مهم و حیاتی می باشد. توجه نمایید که نام‌گذاری فقط روی انسان‌ها نمی‌باشد و روی زمینه ‌های دیگری مانند انتخاب اسم در برندینگ نیز اهمیت دارد. امروز افرادی که می‌خواهند نام فرزندانشان را انتخاب کنند هزاران سایت و کتاب را زیرو رو می‌کنند تا به یک اسم منحصر به ‌فرد برسند و حتماً این نکته را در نظر می‌گیرند که قبلاً در فامیل وجود نداشته باشد و هزاران قانون عجیب و غریب و فرمول مختلفی را برای انتخاب اسم درست می کند. انتخاب اسم در برندینگ نیز درست مانند همین می باشد. یک برند، درست مانند یک نوزاد قرار است بعداً بزرگ شود و دارای هویت شود و هویت این برند باید کاملاً مناسب و متناسب با اسم او باشد پس شما همان قدر که برای انتخاب اسم فرزندانتان حساسیت به خرج می‌دهید باید برای انتخاب اسم برندتان نیز دقیقاً همان قدر حساسیت به خرج دهید. چه بسا اسم برند بسیار مهم ‌تر از اسم فرزند می باشد چون باید کاملاً مربوط به کار شما باشد و اگر نامناسب باشد درست حکم این را دارد که شما روی یک دختر اسم پسر و گذاشته باشید بر روی یک پسر اسم دختر! که این ماجرا می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را در آینده برای شما فراهم نماید. عجله و سهل ‌انگاری در انتخاب اسم برند می‌تواند برای شما مشکلات بسیار زیادی به وجود بیاورد که در ادامه که برند شما معروف شد شما نمی‌توانید آن نام‌ ‌ها را تغییر دهید زیرا این کار باعث می‌شود که برند شما ناشناس بماند. پس حتماً باید سعی نمایید که دقت بسیار زیادی را در انتخاب اسم در برند این به خرج دهید. ما در ادامه برای شما در رابطه با این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انتخاب اسم در برندینگ، ظاهر ساده می باشد اما موضوعی عمیق است

نام برند
توجه نمایید که خلق و تولید یک برند کاملاً چیزی فراتر از یک نام و لوگوی تجاری می باشد و مانند یک هویت و شخصیت معروف عمل می‌کند. اگر شما نیز می‌خواهید یک برند را تولید نمایید باید بدانید که تولید برند، یک سفر دور و دراز و بسیار سخت و پرپیچ‌ و خم می‌باشد که در هر مرحله از این مسیر شما با نکته‌ای تازه مانند انتخاب اسم در برندینگ روبرو خواهید شد. شما باید سعی نمایید که یک اسمی را انتخاب کنید که علاوه بر نشان دادن هویت برند شما در تنها چند حرف، بتواند ارتباط بسیار خوب و عمیقی را با مشتریان شما برقرار نماید. شما باید بدانید که هر اسمی صرفاً به گوش شما جذاب می‌رسد نمی‌تواند اسم مناسبی برای برند شما باشد اسم برند باید ویژگی ‌هایی مانند جذاب و گیرا بودن، راحت بودن برای به خاطر سپردن، مناسب شخصیت برند شما بودن، چشمگیر و جذاب به نظر رسیدن، و تکراری نبودن را داشته باشد تا بتواند به برند شما کمک نماید تا به راحتی و به سادگی معروف شود. شاید افراد بسیار زیادی به شما بگویند که انتخاب یک اسم با چنین ویژگی‌هایی در فرایند انتخاب اسم در برندینگ کاملاً غیر ممکن می باشد. اما اصلاً این ‌طور نیست و این کار کاملاً و به راحتی امکان‌ پذیر می باشد. شما تنها نیاز دارید از افراد خلاقی نظر بخواهید و یا حتی اگر فکر می‌کنید که خودتان فرد خلاقی هستید یک الی دو هفته فکر کنید و در فضای مجازی دنبال ایده‌ های متفاوتی بگردید مطمئن باشید که در نهایت شما یک نام مناسب را برای برندتان پیدا خواهید کرد که می‌تواند تمام ویژگی ‌ها یک برند خوب را دربرگیرد.

نام برند باید با معنا باشد

نام معنا داربرای انتخاب اسم برند شما توجه نمایید که نام ‌هایی که انتخاب می‌کنید، با معنا باشند. این نام ها باید همپای ارزش‌ ها و هویت شرکت شما باشد و ارتباط معنایی خاصی به آن داشته باشد تا بتواند یک شکل ظاهری با یک نام مناسب برای برند شما ایجاد نماید تا بتواند در ذهن مخاطبین شما بنشیند و هیچ‌گاه از ذهن آن‌ ها دور نشود. برای مثال اگر شما به شرکت ‌های تولیدکننده نوشابه‌های انرژی‌زا دقت نمایید همه آن‌ ها از نام ‌هایی مانند گاو قرمز، خرس بزرگ، ستاره راک، و هیولا استفاده کردند در وهله اول که شما به این نام‌ ها فکر می‌کنید، همه این نام ‌ها در برگیرنده یک نوع انرژی خاص هستند که می‌توانند در نهایت یک نام مناسب و عالی در فرآیند انتخاب اسم در برندینگ برای یک شرکت ساخت نوشابه انرژی‌زا باشند.

سعی کنید که نام‌ هایی که انتخاب می‌کنید متمایز باشند

توجه نمایید که نام برندی که که شما در فرایند انتخاب اسم در برندینگ انتخاب می‌کنید باید متمایز و خاص باشد. تصور نکنید که اگر شما مانند یک برند مشهور یک نام شبیه به آن را انتخاب کرده‌اید زرنگی کردید، اصلاً این طور نیست. توجه نمایید اگر شما یک شرکت را تازه تاسیس گردید به هیچ عنوان از نام‌ های مشابه با نام رقبای خودتان استفاده نکنید زیرا این موضوع می‌تواند ضرر ها و زیان ‌های بسیار زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین آن برند می تواند از شما شکایت کند و غرامت های چند میلیونی را از شما بگیرد. پس سعی نمایید که از نام ‌های متمایزی استفاده کنید.

سعی کنید که از نام‌ های راحت و ساده استفاده کنید

نام مناسب برند
این موضوع بسیار ساده می‌باشد یعنی هر کسی که نام برند شما را در جایی دید بتواند به راحتی آن را تلفظ کند به خاطر بسپارد و یا حتی در مکانی بنویسد. توجه نمایید که برخی از برند ها اقدام به تولید نام ‌هایی کرده‌اند که حتی مشتریانشان باید دقیقه ‌ها به آن نام ها خیره شوند تا بتوانند آن ‌ها را بخوانند. توجه نمایید که این کار باعث می‌شود که نام برند شما از ذهن ‌ها دور شود و شما در فرآیند انتخاب اسم در برندینگ که خودتان شکست خواهید خورد.

تیم طراحی حرفه‌ای شرکت بازاریابی موترانا با سابقه برنامه‌ریزی و طراحی هویت برند و هویت بصری شرکت‌های مختلف، آماده همکاری با سازمان‌ها است.